Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Ferie w mieście. Sprawdź, jakie atrakcje są jeszcze dostępne w instytucjach kultury i szkołach

Gdańscy uczniowie rozpoczynają ferie już za kilka dni - w połowie stycznia 2017 roku. Zapisy na półkolonie i inne zajęcia edukacyjne rozpoczęły się w grudniu, ale w niektórych placówkach są jeszcze wolne miejsca. Przedstawiamy aktualną listę atrakcji dla dzieci w wieku szkolnym. Warto się pospieszyć!

Ferie w mieście. Sprawdź, jakie atrakcje są jeszcze dostępne w instytucjach kultury i szkołach
A
A
data publikacji: 09 stycznia 2017 r.

Wszystkich kreatywnych zaprasza w swoje progi Pracownia Artystyczna Gdańskiej Galerii Miejskiej
Wszystkich kreatywnych zaprasza w swoje progi Pracownia Artystyczna Gdańskiej Galerii Miejskiej
GGM

Ferie zimowe w szkołach województwa pomorskiego rozpoczynają się w poniedziałek 16 stycznia 2017 roku. Miasto Gdańsk jak co roku przygotowało z tej okazji bezpłatne półkolonie w szkołach dla blisko 4500 dzieci. Odbędą się w aż 53 placówkach w 28 dzielnicach i obejmą zajęcia sportowe, plastyczne, teatralne i wiele innych. Co ważne, możliwość uczestnictwa w zajęciach mają wszystkie dzieci, nawet te niebędące uczniami danej szkoły. Tygodniowe turnusy trwać będą minimum 8 godzin dziennie. Rekrutacja na półkolonie prowadzona jest przez poszczególne placówki. Oferta cieszy się tak dużym zainteresowaniem, że na chwilę obecną do dyspozycji zostały pojedyncze miejsca - warto jednak zainteresować się sytuacją na samym początku ferii, bowiem część miejsc może się zwolnić np. za sprawą zachorowań zapisanych już dzieci.

O szczegółach oferty czytaj:

Gdańscy uczniowie rozpoczną ferie już w połowie stycznia. Rodzice, sprawdźcie, jakie atrakcje czekają. Trwają zapisy

Podwodny hokej, jazda na łyżwach, warsztaty lalkarskie, podwórkowe kino. Sprawdź ferie last minute

To nie koniec miejskiej oferty na Ferie 2017. Na ciekawe zajęcia - bezpłatne lub za niewielką opłatą - zapraszają też liczne gdańskie muzea, galerie, domy kultury, biblioteki i ośrodki sportowe.

LISTA PLACÓWEK, W KTÓRYCH SĄ JESZCZE WOLNE MIEJSCA:

Muzeum Historyczne Miasta Gdańska zaprasza grupy przedszkolne, szkolne i półkolonijne (max. 25 os.) na wyjątkowe „Historyczne Ferie”. W programie moc atrakcji: zwiedzanie połączone z zabawą, podczas której prowadzący przybliżą historię i kulturę XVIII-wiecznego Gdańska i nie tylko - uczestnicy poznają także tajniki... pisma sumeryjskiego.

W ramach ferii odbędzie się 6 tematycznie sprofilowanych zajęć prowadzonych w 4 Oddziałach MHMG w Głównym Mieście: Dworze Artusa, Domu Uphagena, Ratuszu Głównego Miasta oraz Muzeum Bursztynu. Zajęcia będą prowadzone od wtorku 17 stycznia do piątku 20 stycznia.

Zapisy na zajęcia odbywają się telefonicznie pod numerami: 512 418 745, 512 418 756, 789 449 685, 789 449 681 lub 789 449 683. Bilet: 10 zł, do kupienia w kasie Muzeum. Opiekunowie mogą uczestniczyć bezpłatnie.

Lista zajęć w ramach „Historycznych ferii”:

  • „Na tropie zaginionego skarbu”. Zajęcia przeznaczone dla starszych dzieci potrafiących czytać i pisać. W czasie zajęć dzieci odbywają podróż poprzez urokliwe wnętrza zabytkowej kamienicy, szukając skarbu ukrytego w Domu Uphagena. Pomogą im w tym liczne wskazówki, podpowiedzi oraz zadania do rozwiązania. Gdzie: Dom Uphagena, (ul. Długa 12). Kiedy: wtorek-piątek, godz. 10-11.30.
  • „Spotkanie z panienką z okienka”. Słynna gdańszczanka zaprasza najmłodsze dzieci do wizyty w jej zaczarowanym pokoiku! Pokaże gościom swoje stroje oraz opowie kilka ciekawostek o życiu codziennym w XVII-wiecznym Gdańsku. Gdzie: Dwór Artusa (ul. Długi Targ 43/44). Kiedy: wtorek-piątek, godz. 10-11.30.

Kaper Gdański zaprasza na spotkanie z okazji Ferii Historycznych
Kaper Gdański zaprasza na spotkanie z okazji Ferii Historycznych
MHMG

  • „Zawód kaper”. Historie o morskich rozbójnikach rozpalają umysły najmłodszych od pokoleń. Legendy i mity nieraz odbiegają od prawdy historycznej. Jak naprawdę ubierali się dawni piraci i kaprzy? Do czego służyła opaska na oko? Jak działała broń czarnoprochowa? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi udzieli prawdziwy Gdański Kaper. Uczestnicy zajęć będą mieli okazję zobaczyć z bliska wyjątkowe modele okrętów, poznać tajniki marynarskiego tańca czy życie codzienne na pokładach wielkich XVIII-wiecznych żaglowców. Gdzie: Dwór Artusa (ul. Długi Targ 43/44). Kiedy: wtorek-piątek, godz. 10-11.30.
  • „Lochy dawnego Gdańska”. Lekcję prowadzi animator w stroju z drugiej połowy XVII wieku. Wprowadzi uczestników w temat rozwoju Zespołu Przedbramia i jego zmiennych funkcji na przestrzeni dziejów, z wykorzystaniem tablic z rekonstrukcją wyglądu obiektu i jego przedstawieniami. Zapozna z typami cegieł, techniką ich produkcji, technologią wytwarzania dawnego szkła, specyfiką zamków drzwiowych i wielu innych. Przy sprzyjającej pogodzie, część zajęć może odbyć się na dziedzińcu. Gdzie: Muzeum Bursztynu (ul. Targ Węglowy 26). Kiedy: wtorek-piątek, godz. 10-11.30.
  • „Jak to napisać?”. Tajemnice dawnych skrybów. Uczestnicy zajęć zapoznają się z historią pisma i dowiedzą się, jak pisali ludzie, gdy nie istniał alfabet. Podczas warsztatów spróbują stworzyć własną tabliczkę klinową oraz zapisać swoje imię hieroglifami. Gdzie: Ratusz Głównego Miasta (ul. Długa 46), sala edukacyjna. Kiedy: wtorek-piątek, godz. 10-11.30 oraz 12.30-14.
  • „Tajemnice gdańskiej medycyny”. Gdańsk od XVI wieku był jednym z głównych ośrodków rozwoju nauk medycznych w Rzeczpospolitej, w którym prowadzono badania i w którym ścierały się różne spojrzenia na leczenie dolegliwości ludzkiego ciała. Celem zajęć jest przybliżenie odbiorcom tajemnic i specyfiki medycyny epoki baroku i oświecenia, ze specjalnym uwzględnieniem badań i osiągnięć gdańskich chirurgów i doktorów medycyny. W zajęciach wykorzystano elementy założeń programowych takich przedmiotów, jak historia i biologia. Gdzie: Ratusz Głównego Miasta (ul. Długa 46), sala edukacyjna. Kiedy: wtorek-piątek, 10-11.30 oraz 12.30-14.

Gdańska Galeria Miejska (ul. Grobla 1/2) przygotowała zajęcia dla dzieci z ceramiki i linorytu w Pracowni Artystycznej, które poprowadzi Grażyna Tomaszewska-Sobko.

Na zajęciach będzie można się zapoznać z technikami ceramicznymi i tworzyć prace, które po wysuszeniu będą wypalone w piecu ceramicznym. Z kolei zainteresowanych poznaniem techniki tworzenia linorytu galeria zaprasza na zajęcia, podczas których będzie można się nauczyć zasad projektowania i wykonywania linorytu. Gotowe matryce uczestnicy będą odbijać na prasie graficznej, a gotową grafikę będą mogli zabrać do domu.

Zajęcia będą odbywać się w poniedziałki i środy: 16, 18, 23 i 25 stycznia 2017 r., w godz. 11-13. Koszt dwugodzinnego warsztatu: 15 zł. Zapisy mailowe: gtomaszewska@ggm.gda.pl lub telefoniczne: 665 770 551, 58 304 98 54.

Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do spędzenia zimy w stoczni
Europejskie Centrum Solidarności zaprasza do spędzenia zimy w stoczni
ECS

Zapisy nadal prowadzi także Europejskie Centrum Solidarności (Gdańsk, pl. Solidarności 1), ale uwaga - na zajęcia dla grup zorganizowanych, a więc dla dzieci spędzających ferie w świetlicach szkolnych, półkolonistów i kolonistów. Od 16 do 27 stycznia 2017 r. odbędzie się tu „Zima w stoczni” - cykl spotkań przeznaczonych dla grup maksymalnie 30-osobowych, dla dzieci w wieku 6-12 lat.

Spotkania zostały podzielone na cztery moduły tematyczne. „Wehikuł czasu” pozwoli przekonać się, czy podróże w czasie są możliwe. Uczestnicy w trakcie tych zajęć poznają przedmioty codziennego użytku sprzed 30 lat i zastanowią się, jak mogą one wyglądać w przyszłości.

„Zimowa przygoda” przybliży czasy, gdy na półkach sklepowych często brakowało produktów spożywczych, i nawet przed świętami Bożego Narodzenia trzeba było stać w długich kolejkach, żeby zdobyć coś na wigilijny stół. Nie brakowało za to… śniegu. Podczas tych zajęć uczestnicy cofną się o kilkadziesiąt lat wstecz i dowiedzą się, jak dawniej dzieci radziły sobie z nudą w zimowe dni.

„Bajkopisarze” to kreatywne zajęcia pisarskie, podczas których uczestnicy odbędą niezapomnianą podróż z bohaterami książkowych opowieści, z którymi przeżyją wspólne przygody. Uczestnicy podczas zabawy stworzą własną opowieść.

Zajęcia będą odbywały się codziennie od poniedziałku do piątku, w godz. 9-10.30 i 11-12.30. Bilet: 6 zł. Rezerwacja odbywa się online, poprzez formularz na stronie ECS.

Zwiedzanie teatru od kulis i ciekawe warsztaty czekają na dzieci i młodzież w każdym wieku
Zwiedzanie teatru od kulis i ciekawe warsztaty czekają na dzieci i młodzież w każdym wieku
Teatr Wybrzeże

Kolejną ofertę dla grup zorganizowanych przygotował Teatr Wybrzeże (Gdańsk, Targ Węglowy). Już 17 stycznia odbędzie się tam pierwsze w ramach ferii zwiedzanie teatru, podczas którego uczestnicy dowiedzą się jakie miejsce w teatrze jest najważniejsze, po co w teatrze kulisy, czy widz jest tak samo potrzebny jak aktor, i poznają wiele innych tematów. Po teatrze oprowadzą Piotr Piniecki i Weronika Łucyk, a trasa zwiedzania uwzględni m.in. widownię, scenę oraz pracownie teatralne.

Wydarzenie skierowane jest do przedszkolaków, dzieci i młodzież szkolnej, wycieczek, półkolonii, a także dzieci i rodziców. Czas trwania wycieczki wynosi ok. 90 minut, grupa zwiedzających może liczyć maksymalnie 30 osób. Koszt udziału wynosi 5 zł od osoby, konieczne są wcześniejsze zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl.

Kilka terminów do wyboru: wtorek 17 stycznia, godz. 10 i 12, wtorek 24 stycznia, godz. 10 i 12, środa 25 stycznia, godz. 10 i 12.

W ramach ferii odbędą się także lekcje teatralne dla grup zorganizowanych dzieci i młodzieży w każdym wieku (maksymalnie 30 osób w jednej grupie). Uczestnicy dowiedzą się co to znaczy improwizować, jak zaprojektować kostium lub scenografię, a także ile historii można opowiedzieć za pomocą jednej spódnicy. Warsztaty są propozycją dla wszystkich, którzy chcą zapoznać się z teatrem poprzez działanie, i przy użyciu formy dramy, improwizacji i ćwiczeń ruchowych rozwijać własną kreatywność.

Bilet: 5 zł od osoby, opiekunowie bezpłatnie. Czas trwania zajęć ok. 90 minut. Kilka terminów do wyboru: piątek 20 stycznia, godz. 10 i 12 - Duża Scena, poniedziałek 23 stycznia, godz. 10 i 12 - Czarna Sala, piątek 27 stycznia, godz. 10 i 12 - Duża Scena. Prowadzący: Weronika Łucyk. Zapisy pod adresem: weronika.lucyk@teatrwybrzeze.pl.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora