• Felix Rijhnen zwycięzcą Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy

Felix Rijhnen zwycięzcą Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy na rolkach

Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy odbył się w Gdańsku w sobotę 25 sierpnia 2018 r. Nasze miasto już po raz dziesiąty gościło znakomitych polskich i europejskich rolkarzy. Główny dystans, czyli pełny maraton o dystansie 42 230 m, wygrał niemiecki zawodnik Felix Rijhnen. Najszybszą kobietą była Katharina Rumpus, również z Niemiec.
26.08.2018
Do maratonu kobiet zgłosiło się 74 pań, na starcie pojawiło się 65 zawodniczek i tylko jedna zawodów nie ukończyła
Dominik Paszliński/gdansk.pl

Maraton Sierpniowy im. Lecha Wałęsy to największe zawody dla fanów rolek w Polsce. W tym wyścigu może wziąć udział każdy, kto jeździ na rolkach lub wrotkach, bez względu na wiek. Warunkiem udziału jest rejestracja na liście zawodów oraz uiszczenie opłaty startowej.

Organizatorzy przygotowali trasy o różnych długościach, aby każdy z uczestników mógł dopasować odpowiedni dla siebie dystans. Zawodnicy, którzy nie byli jeszcze gotowi na start w pełnym maratonie czy półmaratonie, mogli zmierzyć się na dystansie Fitness, mierzącym 10 730 m. Ci nieco bardziej zaawansowani startowali w półmaratonie, gdzie do pokonania było 21 230 m.

Koronnym dystansem był oczywiście pełny maraton - 42 230 m.

Zawody na tym dystansie były również Długodystansowymi Mistrzostwami Polski w jeździe szybkiej i wygrał je RIJHNEN Felix z Niemiec. Uzyskał czas - 01:09:02,25Najszybszą w maratonie dla kobiet była zawodniczka Katharina RUMPUS, również pochodząca z Niemiec. Jej czas to 01:24:01.40Najlepszy czas na dystansie Fitness uzyskał Karol Gajda z Tomaszowa Lubelskiego (czas 40:56:55), który wygrał też w półmaratonie.

Udział w Maratonie Solidarności zgłosiło 885 zawodników. Na starcie pojawiło się 756, a ukończyło wyścig 739 zawodników

Najwiecej zawodników startowało na dystansie fitness (209) oraz w połmaratonie (193). W sumie do Maratonu Sierpniowego zgłosiło się 885 zawodników, a na starcie ostatecznie pojawiło się 756 osób - dorosłych i juniorów. Maraton ukończyło 739 zawodników.

Sprawdź wyniki we wszystkich kategoriachWyniki te są wciąż nieoficjalne.

Organizatorzy X Maratonu Sierpniowego im. Lecha Wałęsy, nie zapomnieli o najmłodszych rolkarzach. Dzieci i młodzież startowały w szybkich i krótkich konkurencjach, które odbyły się na torze wrotkarskim na terenie stadionu ENERGA Gdańsk.

Juniorzy spisali się na medal - na liście zawodów pojawiło się 136 nazwisk. Na starcie stanęło 35 osób mniej, ale wszyscy młodzi zawodnicy biegi ukończyli

Kolejny maraton z rok!

Jubileuszowa, bo już 10., edycja imprezy, obfitowała też w wiele atrakcji dodatkowych. Były nimi bezpłatne warsztaty rolkowe, które poprowadzili zawodnicy Powerslide Team. Wielokrotny Mistrz Świata Scott Arlidge wyjaśniał zainteresowanym podstawy jazdy szybkiej, warsztaty z jazdy szybkiej dla mężczyzn prowadził Felix Rijhnen, również z tytułem mistrza świata a warsztaty dla kobiet - Kathi Rumpus, mistrzyni Europy.

Nauczycielami byli też polscy sportowcy: Piotr Combrzyński, mistrz Polski uczył podstaw jazdy miejskiej, a warsztaty z Freestyle Slalomu dla dorosłych prowadziła Ewelina Czapla, która jest wielokrotną mistrzynią Polski we Freestyle Slalomie. Dziecięce warsztaty prowadziła Patrycja Najda.

Podczas imprezy działała też szkółka wrotkarska dla wszystkich, a zainteresowani mogli zapoznać się z rolkarskimi nowinkami technicznymi na stoiskach dystrybutorów rolek i akcesoriów wrotkarskich.