PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
FELIETON: Strona “Muzeum Westerplatte” kompromituje władze Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Czas na stanowczy głos!
FELIETON: Strona “Muzeum Westerplatte” kompromituje władze Muzeum Westerplatte i Wojny 1939. Czas na stanowczy głos!
Dyrektor Mariusz Wójtowicz-Podhorski powinien aktywnie działać przeciwko stronie na Facebooku, która kompromituje jego instytucję. Dać wyraźny sygnał, że język rynsztoka, to nie język państwowej instytucji kultury.

Westerplatte: miejsce święte dla Polaków. Nie można go kojarzyć z językiem rynsztoka.
Westerplatte: miejsce święte dla Polaków. Nie można go kojarzyć z językiem rynsztoka.
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

Na fejsbukowym profilu Muzeum Westerplatte pojawił się 29 lipca obraźliwy wpis pod adresem profesora Pawła Machcewicza, dyrektora Muzeum II Wojny Światowej. Internauta, podpisujący się Wojtek Chmielewski, nazwał profesora mianem “skur***” i “gnidy”, wytknął mu, że pisał tomy rzekomo oskarżające Polaków o zbrodnie w Jedwabnem.

Ten karygodny wpis był widoczny na profilu Muzeum Westerplatte przez 11 dni. Zdaniem władz MIIWŚ doszło do znieważenia funkcjonariusza publicznego. MIIWŚ chce, by prokuratura w Gdańsku zbadała, czy nie doszło do popełnienia przestępstwa.

Później na profilu Muzeum Westerplatte pojawiły się kolejne kompromitujące wpisy, obrażające dziennikarzy “Gazety Wyborczej” (“ociężali umysłowo”). Był też link polecający Machcewiczowi... antysemickie komentarze pod jego adresem, które pojawiły się na portalu wPolityce.pl (m.in. “jak ściągnie kapelusz wypadną fantazyjne loczki??”)

To wszystko wygląda bardzo brzydko, nieelgancko, kompromitująco dla strony Muzeum Westerplatte.

Jaka jest na to reakcja Mariusza Wójtowicza-Podhorskiego, p.o. dyrektora Muzeum Westerplatte i Wojny 1939? Otóż wyjaśnia on, że ani on, ani jego muzeum nie mają z profilem Muzeum Westerplatte nic wspólnego, nie moderują go, nie są jego administratorami, więc nie mogą nic zrobić. Sorry, Winnetou!

Czy to prawda? Na stronie Muzeum Westerplatte, w dziale Page Info, widnieje link do strony podhorski.pl. Być może przypadek. Albo inny Podhorski?

Wójtowicz-Podhorski jest także prezesem zarządu Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte, które to Stowarzyszenie…. prowadzi profil Muzeum Westerplatte. 

Jeśli jednak nawet przyjąć za dobrą monetę wyjaśnienia Wójtowicza, że nie ma nic wspólnego z profilem FB, na którym obraża się Machcewicza, to i tak w jego interesie leży, żeby w jakiś sposób wpłynął na administratorów strony Muzeum Westerplatte, bo po prostu szkodzą oni wizerunkowi jego muzeum, choćby przez używanie zbieżnej nazwy, która może kogoś zwieść, wprowadzić zamęt w głowie odbiorców.

To, co wypisują "anonimowi" administratorzy strony Muzeum Westerplatte, uderza pośrednio w Wójtowicza i prowadzoną przez niego instytucję. Używając nazwy “Muzeum Westerplatte” dla swojego profilu, a następnie publikując na nim chamskie komentarze i prymitywne oskarżenia, ludzie ci uderzają w reputację instytucji państwowej, instytucji kultury, która musi z założenia reprezentować wyższe standardy niż poziom rynsztoka. Mówimy tu wszyscy o Westerplatte, miejscu jak rozumiem, świętym dla Polaków. Szkoda, by wokół niego panowała atmosfera wulgarnego prymitywizmu i chamówy. Oddzielmy to, co święte od tego, co ordynarne. Zróbmy to z szacunku dla polskich bohaterów II Wojny Światowej.  

Być może dobrze by było, gdyby Wójtowicz-Podhorski rozmówił się z tymi ludźmi, dotarł do nich i wpłynął na nich, by zaprzestali praktyk, które uderzają w dobre imię jego muzeum. Wójtowicz powinien - moim zdaniem - pokazać, że nie po drodze mu z tymi ludźmi. Dać sygnał, że odcina się od języka wulgaryzmów i głupawych antysemickich wrzutek. Choćby jakimś drobnym oświadczeniem.

Nawet nie chcę sugerować, bo w to nie wierzę, że w tym celu musiałby porozmawiać sam ze sobą, bo to on odpowiada za tę stronę. Wierzę w jego zapewnienia, że nie ma ze stroną Muzeum Westerplatte i jej administratorem NIC wspólnego. Wojtek Chmielewski na pewno nie jest partnerem do rozmów dla Mariusza Wójtowicza, dyrektora poważnego Muzeum Westerplatte i Wojny 1939, powołanego przy aktywnych zabiegach wiceministra kultury Jarosława Sellina z PiS.   Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze
Sebastian Łupakwww.gdansk.plsebastian.lupak@gdansk.pl
Sebastian Łupak - najnowsze