PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Fajerwerki w sylwestra i Nowy Rok. Straż Miejska apeluje o bezpieczną zabawę  

Fajerwerki w sylwestra i Nowy Rok. Straż Miejska apeluje o bezpieczną zabawę  
W Gdańsku fajerwerki legalnie możemy odpalać tylko dwa dni w roku: 31 grudnia i 1 stycznia. Straż Miejska w Gdańsku apeluje, aby bawić się bezpiecznie i nie zakończyć sylwestrowej zabawy na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym. Za niezgodne z przepisami używanie petard i rac grozi mandat nawet do 500 zł.
Straż Miejska przypomina, że za niebezpieczne używanie rac i petard można dostać mandat w wysokości do 500 złotychStraż Miejska przypomina, że za niebezpieczne używanie rac i petard można dostać mandat w wysokości do 500 złotych
Dominik Paszliński/gdansk.pl


W Gdańsku mamy tylko dwa dni w roku: 31 grudnia i 1 stycznia na legalne odpalanie petard czy rac. Osoby, które chciałyby robić to w inne dni, muszą uzyskać zezwolenie od prezydenta Miasta Gdańska.

Gdańscy strażnicy uczulają, aby mieszkańcy kupując fajerwerki na zabawę sylwestrową starali się wybierać sprawdzone sklepy, a nie przypadkowych sprzedawców.

- Zwracajmy też uwagę na to, czy petardy lub race które nabyliśmy, są dopuszczone do obrotu w naszym kraju, posiadają stosowny atest i instrukcję obsługi w języku polskim - mówi Marta Drzewiecka ze Straży Miejskiej w Gdańsku. - Warto również sprawdzić, czy nie mają wad mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna.

Marta Drzewiecka podkreśla także, aby nie zapominać o  dokładnym przeczytaniu instrukcji obsługi i bezwzględnym przestrzeganiu zaleceń producenta.

- Niech nie przyjdzie nam do głowy odpalanie sztucznych ogni w domu bądź robienie tego przy oknie lub na balkonie - mówi Drzewiecka. - Oparzenia rąk i głowy, urazy oczu, uszkodzony słuch to tylko niektóre ze skutków braku rozwagi. Nie wspominając o tym, jak łatwo spowodować pożar, jeśli nie zachowamy ostrożności.

Wszelkie zaniedbania podczas używania fajerwerków, mogą mieć także nieprzyjemne konsekwencje prawne. Za nieprzestrzeganie prawa z art. 54 Kodeksu wykroczeń w związku z § 1, 2 i 3 Uchwały Nr XIX/587/04 Rady Miasta Gdańska z dnia 22 stycznia 2004 roku w sprawie ograniczenia używania materiałów pirotechnicznych na terenie miasta Gdańska, strażnicy miejscy mogą wystawić mandat w wysokości do 500 złotych.

- Pamiętajmy też o bardzo ważnej rzeczy. Sprzedaż fajerwerków dzieciom jest przestępstwem! - dodaje Marta Drzewiecka. - Jeśli jesteśmy świadkami takiej sytuacji trzeba i warto reagować. To dzieci i młodzież są najczęściej ofiarami nieostrożnego obchodzenia się ze sztucznymi ogniami. Za sprzedawanie materiałów pirotechnicznych osobom do 18. roku życia grozi nawet do 2 lat więzienia. Owszem, dzieci i młodzież mogą ich używać, ale tylko i wyłącznie pod opieką rodziców lub pełnoletniego opiekuna, którzy ponoszą za to pełną odpowiedzialność.

Laserowe powitanie Nowego Roku w Gdańsku. Rozmawiamy z organizatorem wydarzenia

Gdański Sylwester w czterech dzielnicach PROGRAM KONCERTÓWoprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl