• Start
  • Wiadomości
  • Frans Timmermans na sesji Komitetu Regionów: - Adamowicz zostawił dla nas zadanie

Frans Timmermans na sesji Komitetu Regionów: - Adamowicz zostawił dla nas zadanie

Podczas dwudniowej sesji Europejskiego Komitetu Regionów w Brukseli (10 - 11 kwietnia) dwukrotnie przywołano nazwisko zmarłego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Padło w kontekście przestrzegania praw podstawowych i praworządności w krajach UE.
11.04.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Frans Timmermans - komisarz UE ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych
Frans Timmermans - komisarz UE ds. lepszej regulacji, rządów prawa i Karty Praw Podstawowych
zdj. Ph. Buissin/European Union


Europejski Komitet Regionów (European Committee of the Regions, CoR) t jedna z najważniejszych unijnych instytucji skupia przedstawicieli samorządów regionalnych i lokalnych z 28 krajów Unii Europejskiej. Każde państwo ma swoją delegację krajową, a te wspólnie tworzą 350-osobowe zgromadzenie plenarne, które zbiera się w Brukseli kilka razy do roku, by omawiać priorytety polityczne i przyjmować opinie w sprawie prawodawstwa UE.

Członków CoR mianuje oficjalnie Rada Unii Europejskiej na wniosek państw członkowskich. Polskę reprezentuje 21 samorządowców, Pomorze - marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk. Przez osiem ostatnich lat, do dnia swojej śmierci do Komitetu należał również prezydent Gdańska Paweł Adamowicz, który reprezentował CoR m.in. podczas zwołanej przez papieża Franciszka watykańskiej konferencji o uchodźcach (grudzień 2016 r.).

Czytaj też: Paweł Adamowicz u papieża Franciszka. Watykańska konferencja na temat uchodźców

W środę (10 kwietnia 2019 r.), tuż przed rozpoczęciem dwudniowej 134 sesji plenarnej CoR w foyer na piątym piętrze siedziby Komitetu odsłonięto tablicę pamiątkową, a samej przestrzeni nadano imię Pawła Adamowicza.

Czytaj też: Paweł Adamowicz upamiętniony w Europejskim Komitecie Regionów w Brukseli

Drugiego dnia sesji, podczas debaty na temat praw podstawowych i europejskich wartościach, nazwisko zamordowanego prezydenta Gdańska powróciło dwukrotnie.

Michael O`Flaherty - dyrektor Agencji Praw Podstawowych UE, kończąc swoje wystąpienie na temat niezwykle istotnej roli władz regionalnych i lokalnych w monitorowaniu przestrzegania praw człowieka w poszczególnych krajach członkowskich powiedział m.in.:

- Społeczeństwo coraz bardziej ufa władzom samorządowym, coraz mniej krajowym, dlatego to właśnie wy w swoich miastach i regionach możecie poszukiwać skutecznych rozwiązań w tym zakresie. Rozwiązania wypracowane na miejscu najlepiej się przecież przyjmują - mówił Michael O`Flaherty. - Kończąc, chciałbym zacytować ostatnie słowa, które padły z ust Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska, zanim poniósł tragiczną śmierć: “Teraz jest czas, by dzielić się dobrem”. Dzielmy się nim, zajmując się przestrzeganiem praw podstawowych w krajach członkowskich.

Michael O`Flaherty - dyrektor Agencji Praw Podstawowych UE
Michael O`Flaherty - dyrektor Agencji Praw Podstawowych UE
zdj. Ph. Buissin/European Union


Frans Timmermans, pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej odpowiedzialny za lepsze stanowienie prawa, stosunki międzyinstytucjonalne, praworządność i Kartę praw podstawowych Unii Europejskiej, podkreślał, że zachowanie praworządności we wszystkich krajach uniii to warunek wstępny do ochrony wolności i demokracji:

- Pozostaną one na papierze, jeśli tej ochrony nie zagwarantują nam niezawisłe sądy. Każdy sędzia krajowy jest zarazem sędzią unijnym, jeśli więc problemy z niezawisłością sądów występują w jednym kraju, są one problemem dla wszystkich państw - podkreślił Frans Timmermans. - Komisja przyjęła niedawno komunikat dotyczący dalszego wzmacniania praworządności w krajach członkowskich, które skutkować mają konkretnymi działaniami. W czerwcu chcemy przedstawić swoją propozycję na ten temat.

Kończąc swoje wystąpienia, wiceprzewodniczący KE również nawiązał do postaci Pawła Adamowicza: - Zapamiętałem go jako polityka otwartego na dialog i kompromis, poszukującego środka. Dziś widzę, że siły polityczne w niektórych krajach członkowskich coraz częściej dążą do podziałów, że zależy im na konfrontacji - oświadczył. - Jeśli tworzy się takie podziały w społeczeństwie, sięgające nawet poziomu rodzin, społeczeństwo się polaryzuje i nic już się z tym nie da zrobić. Zadanie, jakie zostawił dla nas po sobie Paweł Adamowicza jest dążenie do łączenia ludzi, a nie - dzielenia ich.

Sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów
Sesja plenarna Europejskiego Komitetu Regionów
zdj. Ph. Buissin/European Union


Podczas zakończonej 11 kwietnia dwudniowej sesji CoR ogłosił nową inicjatywę dotyczącą europejskiego programu w zakresie migracji, a zwłaszcza aspektu integracji, w którym władze lokalne i regionalne odgrywają zasadniczą rolę. Utworzono otwartą platformę internetową #Regions4Integration dla regionów, miast i mniejszych społeczności, dzięki której będą mogły dzielić się pozytywnymi przykładami w tym zakresie - udostępniając swoje doświadczenia dotyczące polityki włączającej nowych obywateli.

W inicjatywę włączyły się także cztery wiodące europejskie stowarzyszenia miast i regionów: Assembly of European Regions (Zgromadzenie Regionów Europy, AER), Conference of Peripheral Maritime Regions (Konferencja Peryferyjnych Regionów Nadmorskich, CPMR), Council of European Municipalities and Regions (Rada Gmin i Regionów Europy, CEMR) oraz Eurocities.

 

TV

Pracownicy magistratu oddali krew