PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Już dziś Europejska Noc Muzeów 2020 - online. Zobacz, które instytucje dołączyły do wydarzenia

Już dziś Europejska Noc Muzeów 2020 - online. Zobacz, które instytucje dołączyły do wydarzenia
Piętnasta edycja na Pomorzu uwielbianej przez mieszkańców i turystów imprezy - Europejskiej Nocy Muzeów - odbędzie się. Ale po raz pierwszy, z powodu pandemii koronawirusa, online. Warto sprawdzić, co na sobotę, 16 maja, przygotowały instytucje kultury.
Znakiem rozpoznawczym Europejskiej Nocy Muzeów co roku są długie kolejki, które jednak nie odstraszają chętnych do zwiedzenia kulturalnych instytucji o nietypowej porze. W tym roku kolejek uda się uniknąć - tegoroczna edycja z powodu koronawirusa odbędzie się bowiem online
Znakiem rozpoznawczym Europejskiej Nocy Muzeów co roku są długie kolejki, które jednak nie odstraszają chętnych do zwiedzenia kulturalnych instytucji o nietypowej porze. W tym roku kolejek uda się uniknąć - tegoroczna edycja z powodu koronawirusa odbędzie się bowiem online
fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

 

Hevelianum laureatem konkursu “Czekamy na Was!”, w sobotę otwiera dwie wystawy

 

Nie będzie to Europejska Noc Muzeów, jaką znają od lat i uwielbiają miłośnicy kulturalnych atrakcji. Ale patrząc na ilość odwoływanych imprez z powodu pandemii koronawirusa, cieszyć się należy, że wydarzenie w ogóle się odbędzie - choć naturalnie w innej niż dotychczas formie: online.

 

Europejska Noc Muzeów 2019. Jak przebiegła, jaka była frekwencja? WIDEO I ZDJĘCIA

 

- Z utęsknieniem czekamy na powrót do normalności. Brakuje nam spotkań na żywo i zwyczajnych rozmów. Marzy nam się, by znów zobaczyć ustawiające się kolejki do instytucji, wziąć udział w grach miejskich czy posłuchać koncertów w plenerze - mówi Karina Rojek, koordynatorka Europejskiej Nocy Muzeów na Pomorzu. - Aby zachować tę namiastkę zabawy i radości przenosimy część działań do sieci. Wiadomo, że to nie jest to samo, ale to teraz jedyna możliwość spotkania z odbiorcami i mieszkańcami Pomorza.

Tegoroczna, 15. na Pomorzu i w Trójmieście edycja odbędzie się w sobotę, 16 maja, od godz. 19. Muzea, galerie sztuki, biblioteki, teatry i inne instytucje kultury zaplanowały niespodzianki na ten czas, wśród których każdy będzie mógł znaleźć coś dla siebie.

 

Do akcji Noc Muzeów online dołączyły między innymi takie instytucje, jak:

- Europejska Noc Muzeów to wydarzenie, w którym rokrocznie bierze udział około 50 tysięcy osób w całym regionie Pomorza. Specjalnie przygotowywane programy, bezpłatne wejściówki i nietypowa nocna pora sprawiają, że noc cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem mieszkańców - dodaje Karina Rojek.

I to właśnie duże zainteresowanie i idąca za tym frekwencja - jednym z charakterystycznych elementów wydarzenia są długie kolejki przed wejściami do instytucjami biorącymi udział w akcji, a także tłumy na ulicach i w komunikacji miejskiej - spowodowały, że organizatorzy zmuszeni byli odwołać wydarzenie w jego tradycyjnej formie i przenieść działania do sieci.   

Ale nie ma tego złego - choć raz unikniemy bowiem kolejek. A pomimo tego, że instytucje nie będą mogły zapraszać gości do swoich siedzib, przygotowywały ofertę dla odwiedzających i specjalne programy online. Nie ruszając się z foteli, będzie można oglądać zbiory cyfrowe i dzieła sztuki, posłuchać rozmów o sztuce, czy wirtualnie przejść się po pracowniach. Oprócz tego instytucje zachęcają do nocnego oglądania wcześniej już udostępnionych materiałów m.in. transmisji filmów, debat czy wirtualnych spacerów.

Szczegółowy program i lista instytucji biorących udział w akcji znajdują się na stronie poświęconej edycji wydarzenia na Pomorzu: www.nocmuzeow.ikm.gda.pl. Wszystkie informacje na bieżąco będą udostępniane ponadto na oficjalnych kanałach Nocy Muzeów na Facebooku i Instagramie.

 

Gdańskie Centrum Informacji Turystycznej ponownie otwarte dla gości

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl