PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Europejska Noc Muzeów 2019. Jak przebiegła, jaka była frekwencja? WIDEO I ZDJĘCIA
Europejska Noc Muzeów 2019. Jak przebiegła, jaka była frekwencja? WIDEO I ZDJĘCIA
To były niezapomniane chwile w niezwykłej aurze, miasto spowiła bowiem gęsta mgła. Europejska Noc Muzeów 2019 już niestety za nami. Nie tylko muzealnicy wyszli tej nocy do zwiedzających z ofertą. Wiele propozycji przygotowały placówki kulturalne, naukowe, a nawet sportowe.
Zwiedzający oglądają Niebo Polskie na suficie dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku
Zwiedzający oglądają Niebo Polskie na suficie dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku
zdj. Marek Wałuszko/gdansk.pl


Europejska Noc muzeów to pomysł, który narodził się w 1997 roku w Berlinie (Lange Nacht der Museen) i stamtąd idea ta rozprzestrzeniła się na cały kontynent. Teraz w  przedsięwzięciu bierze udział już ponad 100 miast. W Polsce rozpoczął Poznań, ale też w Gdańsku organizuje się coraz bardziej ciekawe i atrakcyjne Noce Muzeów. Muzeum Gdańska, Muzeum Narodowe w Gdańsku, Hevelianum, ECS i wiele innych instytucji muzealnych za darmo lub za symboliczną złotówkę zorganizowało z soboty na niedzielę (18-19 maja) po raz kolejny niezapomnianą noc, pełną kulturalnych i poznawczych wrażeń.

Trochę niepokoiła organizatorów burza, która przeszła w ciągu dnia nad miastem, ale jak się okazało nie stworzyła problemów. Pojawiła się natomiast wieczorem bardzo gęsta mgła, która wykreowała niespodziewaną i tajemniczą scenografię do nocnych wydarzeń.

Wystawa stała w ECS
Wystawa stała w ECS
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W remontowanej właśnie Kuźni Wodnej w Oliwie – otwartej specjalnie na tę okazję - odbył się pokaz kowalstwa, można było zobaczyć jak działa ogromny napędzany wodą wał. W pobliżu pojawiły się stare, zabytkowe auta. Tradycyjnie oblegane też były inne oddziały Muzeum Gdańska. Kolejki ustawiły się do Ratusza Głównego Miasta, Muzeum Bursztynu czy do Dworu Artusa.

Zobacz relację wideo:

W Urzędzie Marszałkowskim przy ul. Augustyńskiego, gdzie przed wojną mieściło się Gimnazjum Polskie w Gdańsku na specjalnych leżakach goście mogli podziwiać Niebo Polskie - patriotyczne dzieło zdobiące sufit. Przy okazji jego szczegóły i symbolikę wyjaśniał przewodnik, który co jakiś czas zachęcał wszystkich do konkursów.
Na stałe wystawy interaktywne zaprosiło gości Hevelianum, była też kolejna odsłona „Pełni mórz!”, czyli Srebrny Glob w pełnej odsłonie. Swój kunszt zaprezentowali widzom rekonstruktorzy z Garnizonu Gdańsk. Odważniejsi mogli od razu się zaciągnąć do służby.

W Europejską Noc Muzeów włączyły się też instytucje niemuzealne np. uczelnie wyższe Politechnika Gdańska i Akademia Sztuk Pięknych, Biblioteka PAN, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia czy Stadion Energa Gdańsk.

Hevelianum. Pokaz Garnizonu Gdańsk
Hevelianum. Pokaz Garnizonu Gdańsk
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


W Garnizonie Kultury trwał piknik Instytutu Kultury Miejskiej. Ciekawą i inspirującą propozycję przygotowała Fundacja Palma, która po raz trzeci zaprosiła gdańszczan na Noc Wrzeszcza. To wydarzenie bardzo luźno łączyło się z Nocą Muzeów, choć nie do końca. Pomysłodawcy chcieli przybliżyć słynną gdańską dzielnicę publiczności, nawiązując do mieszkającego we Wrzeszczu noblisty Güntera Grassa i bohatera jego powieści, grającego na bębnie Oskara Matzeratha m.in. stąd w różnych częściach Wrzeszcza pojawili się bębniści. W nocy podczas finału imprezy pięcioro muzyków zagrało dla publiczności w Garnizonie.

Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk
Strefa Historyczna Wolne Miasto Gdańsk
zdj. Grzegorz Mehring/gdansk.pl


Odwiedziliśmy tej nocy wiele palcówek, które nie tylko otwierały swoje podwoje po zmroku lub nawet nieco wcześniej, ale też specjalnie na tę okazję przygotowywały ciekawy program. Nie byliśmy w stanie zobaczyć wszystkich przygotowanych propozycji. Podzieliliśmy się więc pracą z kolegą fotoreporterem Grzegorzem Mehringiem. Dzięki temu powstał bardzo szeroki zapis Nocy Muzeów w Gdańsku Anno Domini 2019.

 

Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze
Marek Wałuszkowww.gdansk.plmarek.waluszko@gdansk.pl
Marek Wałuszko - najnowsze