PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Euro Chamber Music Festival trwa. Już we wtorek koncert Jana Englerta i Duo del Gesú

Euro Chamber Music Festival trwa. Już we wtorek koncert Jana Englerta i Duo del Gesú
Do piątku, 23 lipca, trwa największy w Polsce festiwal muzyki kameralnej Euro Chamber Music Festival, którego uroczysta inauguracja odbyła się w Międzynarodowe Święto Muzyki. W programie jubileuszowej, 10. edycji m.in. zaplanowany na wtorek, 29 czerwca, mistrzowski wieczór wokół poezji Kamila Cypriana Norwida i Charlesa Baudelaire'a z udziałem aktora Jana Englerta i zespołu Duo del Gesú, a także, a także muzyka w wykonaniu artystów z całego świata.
Występ wybitnego aktora podczas Euro Chamber Music Festival to już tradycja - w ubiegłym roku na scenie podziwiać mogliśmy Daniela Olbrychskiego. W tym roku w wykonaniu Jana Englerta usłyszymy najpiękniejsze wiersze dwóch wielkich poetów, z akompaniamentem muzycznym
Występ wybitnego aktora podczas Euro Chamber Music Festival to już tradycja - w ubiegłym roku na scenie podziwiać mogliśmy Daniela Olbrychskiego. W tegorocznej edycji, wieczorem 29 czerwca, w wykonaniu Jana Englerta usłyszymy najpiękniejsze wiersze dwóch wielkich poetów, z akompaniamentem muzycznym
fot. Mateusz Ochocki / KFP

 

 

Jubileuszową, 10. już edycję Euro Chamber Music Festival ściągającą co roku do Gdańska najważniejsze nazwiska muzyki poważnej, zainaugurowała sama Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod kierownictwem Jana Lewtaka, z towarzyszeniem dyrektorów festiwalu: pochodzącego z Francji cenionego skrzypka Arnauda Kaminskiego i Krzysztofa Komendarka-Tymendorfa, pedagoga Akademii Muzycznej w Gdańsku, uznawanego za jednego z czołowych polskich altowiolistów. Koncert tradycyjnie już odbył się w Międzynarodowe Święto Muzyki, które obchodzone jest 21 czerwca, w kościele św. Jana - ta edycja bowiem odbywa się w całości już stacjonarnie, w różnych przestrzeniach miasta.

Przed nami jeszcze występy m.in. takich artystów, jak Franck Leblois, Split Guitar Quartet, Cracow Duo, Arthashes i Sarah Stamboltsyan. Szczególnie warto zapisać sobie w kalendarzu wtorek, 29 czerwca, kiedy w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35) odbędzie się mistrzowski wieczór wokół poezji Kamila Cypriana Norwida i Charlesa Baudelaire'a z okazji 200. rocznicy urodzin tych dwóch wielkich poetów. Gwiazdą wieczoru zatytułowanego „Carte Blanche”, będzie jeden z największych polskich aktorów teatralnych i filmowych Jan Englert. Jego występ zostanie uświetniony muzycznym akompaniamentem przez francusko-polski zespół smyczkowy Duo del Gesù.

Po raz pierwszy w historii festiwalu wystąpi także duet fletowy złożony z polskich wybitnych artystek: Marii Peradzyńskiej-Filip - profesor Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie, i Moniki Sekuły, solistki Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej. Japoński skrzypek Kaito Shibata zaprezentuje utwory największego skrzypka naszej historii - Henryka Wieniawskiego, a także romantyczne utwory Antonína Dvořáka.

Festiwal trwa do 23 lipca. Bilety: 0-30 zł. Więcej: X Euro Chamber Music Festival od 21 czerwca: „Podważamy stereotyp, że muzyka poważna jest elitarna”. WYWIAD z dyr. Arnaudem Kaminskim

Euro Chamber Music Festival Gdańsk to największe w Polsce wydarzenie dedykowane muzyce kameralnej. Rozpoczyna się 21 czerwca - w Międzynarodowe Święto Muzyki. W ciągu dziewięciu dotychczasowych edycji w festiwalu udział wzięli liczni artyści z kraju i zagranicy, m.in.: wirtuoz gry na pianinie Leszek Możdżer, Royal String Quartet, Kayah, Krystyna Janda, Apollon Musagète Quartett, śpiewający aktor Wiktor Zborowski czy popularna Grupa Mocarta. Zapraszani są także wybitni zagraniczni kameraliści, jak również będący u progu kariery laureaci międzynarodowych konkursów muzycznych, oraz związani z Gdańskiem wyróżniający się instrumentaliści młodego pokolenia.

 

 

Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze