PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Elżbieta Jachlewska z Lepszego Gdańska zawalczy o prezydenturę Gdańska

Elżbieta Jachlewska z Lepszego Gdańska zawalczy o prezydenturę Gdańska
Magister europeistyki, ekonomistka, specjalistka prawa pracy, działaczka społeczna, prezes Stowarzyszenia Waga - Elżbieta Jachlewska jest kandydatem Lepszego Gdańska na fotel prezydenta miasta w zbliżających się wyborach samorządowych.
Elżbieta Jachlewska marzy mi się Gdańsk wolny, różnorodny
Elżbieta Jachlewska: marzy mi się Gdańsk solidarności, wolności i równości 
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Ruch społeczny Lepszy Gdańsk skupia w swoich szeregach około stu osób, m.in. z Ruchu Sprawiedliwości Społecznej, partii Zieloni, kandydatka na prezydenta związana jest zaś z Inicjatywą Feministyczną, wcześniej Partią Kobiet.

W swoim programie kandydatka Lepszego Gdańska za priorytetowe uznaje kwestie zwiększenia przez miasto nakładów na opiekę społeczną, a także - jak mówiła portalowi Onet.pl - widzi konieczność dalszego rozwoju miejskiej komunikacji, która szczególnie na południu Gdańska pozostawia wiele do życzenia.

Uważa też, że władze gminy powinny stawiać na rozwój dzielnic zaniedbanych, takich jak Orunia czy Biskupia Górka. W tej ostatniej Jachlewska, jako prezeska Stowarzyszenia Waga, od wielu lat kieruje lokalnym domem sąsiedzkim i zna problemy mieszkańców, które często umykają władzom miasta.

Program Lepszego Gdańska to też m.in wspieranie budowy mieszkań na wynajem dla mieszkańców o zróżnicowanych dochodach, przywrócenie ustawowej odpowiedzialności samorządu za zapewnienie opieki nad osobami starszymi, niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i wsparcia ich rodzin, modernizacja energetyczna budynków w celu obniżenia opłat i poprawy jakości powietrza, projektowanie tzw. miasta małych odległości, czyli takiego w którym dzielnice zapewniają wszystkie potrzebne do życia funkcje, poprawa efektywności i racjonalności funkcjonowania administracji samorządowej.

Jak mówiła mediom Jachlewska podczas konferencji prasowej 29 maja 2018 roku, marzy jej się "Gdańsk solidarności, wolności i równości". - Dla mnie wolność, to jest wolność wyboru, przekonań, wyrażania swoich racji - podkreślała Jachlewska. - Solidarność nie tylko związkowa, ale z osobami które nie zawalczą o swoje prawa, czyli z osobami niepełnosprawnymi, starszymi, wykluczonymi społecznie czy ekonomicznie. 

Swój start w jesiennych wyborach samorządowych i walkę o fotel prezydenta Gdańska zapowiedziała Ewa Lieder z .Nowoczesnej, obecny prezydent Paweł Adamowicz, Kacper Płażyński z PIS i Andrzej Ceynowa z SLD.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl