• Start
  • Wiadomości
  • Lechia Gdańsk. Ekstraklasa ma już zgodę na wznowienie rozgrywek i plan jak to zrobić

Lechia Gdańsk. Ekstraklasa ma już zgodę na wznowienie rozgrywek i plan jak to zrobić

Premier Mateusz Morawiecki dał przyzwolenie na wznowienie sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy. Po trwającej od połowy marca przerwie spowodowanej epidemią koronawirusa, piłkarze będą mogli powrócić do treningów na przygotowanych do tego obiektach, zgodnie z programem zatwierdzonym przez stronę rządową. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, piłkarze zaczną rozgrywać mecze 29 maja.
26.04.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W ostatnich dniach maja piłkarze Ekstraklasy wrócą do rozgrywania meczów, ale bez publiczności. Wszystko pokaże telewizja. Nz. piłka w narożniku boiska podczas rozgrywanego w grudniu ub. roku w Gdańsku spotkania z Wisłą Płock, który wygrała Lechia 2:0
W ostatnich dniach maja piłkarze Ekstraklasy wrócą do rozgrywania meczów, ale bez publiczności. Wszystko pokaże telewizja. Nz. piłka w narożniku boiska podczas rozgrywanego w grudniu ub. roku w Gdańsku spotkania z Wisłą Płock, który wygrała Lechia 2:0
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

 

Jak informuje oficjalna strona PKO Ekstraklasy, został on wypracowany przez sztab kryzysowy powołany przez zarząd Ekstraklasy we współpracy z Polskim Związkiem Piłki Nożnej.

Póki co, nie ma mowy o wznowieniu rozgrywek z udziałem publiczności. Kibice będą mogli oglądać mecze jedynie za pośrednictwem telewizji. Do obsługi meczowej zostanie wskazana niezbędna minimalna grupa osób. Ekstraklasa już rozpoczęła prace nad procedurą określającą szczegóły organizacyjne, które będą wytycznymi dla klubów i partnerów mediowych rozgrywek.

 

Lechia Gdańsk. Piłkarze w ścisłej izolacji - pierwsze treningi już za dwa tygodnie



Zgodnie z planem przygotowań, zawodnicy i sztaby szkoleniowe (po 50 osób z każdego klubu) będą do końca sezonu (lub wymaganego sytuacją zdrowotną w kraju okresu) poddani rygorystycznym procedurom treningowo-medycznym, umożliwiającym bezpieczne zakończenie rozgrywek. Od początku tygodnia grupy te rozpoczęły 14-dniową izolację sportową oraz codzienne raportowanie według szczegółowej - i jednolitej dla całej ligi - ankiety medycznej, które ma na celu wczesne wykrycie ewentualnych symptomów chorobowych.

Kolejne etapy restartu rozgrywek PKO Bank Polski Ekstraklasy wg zatwierdzonego przez rząd planu:

  • 03-04.05 - testy zawodników i członków sztabów szkoleniowych
  • 04.05 - treningi w grupach kilkuosobowych
  • 10.05 - treningi drużynowe
  • 27-28.05 - testy zawodników i członków sztabów oraz sędziów
  • 29.05-31.05 - 27. kolejka PKO Bank Polski Ekstraklasy, wznawiająca rozgrywki
  • 18.07-19.07 - zakończenie sezonu PKO Bank Polski Ekstraklasy; termin umożliwia udział polskich drużyn w eliminacjach do europejskich pucharów

- To doskonała wiadomość. Zgoda rządu na wznowienie treningów daje nam szansę na zrealizowanie planu, nad którym pracowaliśmy przez ostatnie 4 tygodnie wraz z ekspertami w ramach sztabu kryzysowego - mówi Marcin Animucki, prezes zarządu Ekstraklasy S.A. -  Jeśli nie pojawią się niespodziewane przeciwności i sytuacja zdrowotna w kraju na to pozwoli, po przejściu okresu przygotowań liga mogłaby ruszyć 29 maja. Równolegle otrzymaliśmy potwierdzenie informacji z UEFA o możliwości dokończenia sezonu do 20 lipca 2020 r. Tym samym właśnie ziściły się niezbędne warunki, o których mówiłem 2 tygodnie temu i mamy szansę nie tylko wznowić, ale też dokończyć rozgrywki. 

Marcin Animucki podkreśla, że jest to efekt bardzo dobrej współpracy władz Ekstraklasy z prezesem PZPN, Zbigniewem Bońkiem, który mocno zaangażował się w walkę o powrót ligowego futbolu. Rozmowy z z przedstawicielami rządu prowadził wiceprezes Ekstraklasy, Marcin Mastalerek. Podstawą uzgodnień są zasady powrotu do rozgrywek, przygotowane przez sztab kryzysowy Ekstraklasy i ekspertów klubowych. 

- Dziękuję wszystkim za zaangażowanie - mówi Animucki. 

Zgodnie z wytycznymi UEFA każda europejska federacja ma robić wszystko, aby dokończyć sezon na boisku w dotychczasowej formule rozgrywek. PKO Bank Polski Ekstraklasa - wg ostatnich oficjalnych terminów UEFA - może grać do 20 lipca, federacje 15 najsilniejszych lig w rankingu UEFA nawet do 3 sierpnia.

Plan powrotu na boiska PKO Bank Polski Ekstraklasy został przygotowany przez działającą w sztabie kryzysowym grupę roboczą ds. wznowienia treningów i rozgrywek na czele z Tomaszem Zahorskim z Legii oraz z silnym wsparciem merytorycznym ekspertów klubowych: profesora Krzysztofa Pawlaczyka z Lecha Poznań, doktora Piotra Żmijewskiego z Legii, dyrektorów sportowych - Marka Jóźwiaka z Wisły Płock i Antoniego Łukasiewicza z Arki Gdynia, a także Michała Dutkiewicza, trenera przygotowania fizycznego Korony Kielce. Plan zyskał aprobatę zespołu medycznego PZPN pod przewodnictwem doktora Jacka Jaroszewskiego, a w rezultacie trafił do zatwierdzenia w Ministerstwie Sportu i Ministerstwie Zdrowia. 

W trakcie przygotowań wzięto pod uwagę najlepsze praktyki z wielu federacji, lig i klubów europejskich oraz organizacji międzynarodowych, w tym European Leagues i European Club Association. Przeprowadzono też konsultacje z Ministerstwem Sportu, Centralnym Ośrodkiem Medycyny Sportowej oraz Instytutem Sportu.

- Wszystkie kluby wdrożyły już określane planem procedury i przekazują dane z ankiety medycznej. Teraz musimy realizować konsekwentnie zadania postawione w kolejnych etapach. Wymaga to wysiłku, jednak wykonaliśmy ogromną pracę, by było możliwe dokończenie rozgrywek i zamierzamy sfinalizować ten proces z sukcesem. Chcemy również na boiskach pokazać, że przez przemyślane działania i zachowanie środków bezpieczeństwa można wygrać walkę z koronawirusem - komentuje Marcin Animucki.

Realizacja każdego z punktów planu wznowienia rozgrywek Ekstraklasy uzależniona jest od sytuacji epidemicznej w kraju oraz zaleceń nadrzędnych Ministerstwa Sportu oraz Ministerstwa Zdrowia i GIS.

TV

Warzywa od rolników przy pętli Łostowice - Świętokrzyska