Ekstra FAN. Zrzucali zbędne kilogramy i odmłodnieli. Chcą jeszcze więcej!

Stracili 120 kilogramów, zmniejszyli obwód w pasie o 250 centymetrów i nie zamierzają na tym poprzestać. Gdańszczanie, którzy biorą udział w projekcie Ekstra FAN nadal ćwiczą, spotykają się z dietetykami i trenerami. Cel pozostał ten sam: zrzucić jak najwięcej i być zdrowym.

Ekstra FAN. Zrzucali zbędne kilogramy i odmłodnieli. Chcą jeszcze więcej!
A
A
data publikacji: 29 lipca 2016 r.

Uczestnicy projektu zrzucili 120 kilogramów
Uczestnicy projektu zrzucili 120 kilogramów
MP

Od marca 2016 roku 30 fanów Lechii Gdańsk dwa razy w tygodniu trenowało i brało udział w spotkaniach ze specjalistami. Podczas zajęć dowiadywali się, jaki wpływ ma aktywność fizyczna na organizm oraz jaki jest związek między zdrowym żywieniem a kondycją. Nauczyli się również, jak analizować etykiety produktów spożywczych, co oznaczają poszczególne wskaźniki i czego unikać. Brali też udział w zajęciach na temat motywacji i walki z nałogami.

Uczestnicy stracili łącznie 120 kilogramów i 250 centymetrów w obwodzie talii. Ale to jeszcze nic! Najważniejsze, że obniżyło się ich ciśnienie tętnicze, poprawili kondycję i odmłodnieli się o średnio 4 lata!

- Po zakończonym pierwszym etapie, nie zwalniamy tempa i nie pozostawiamy naszych uczestników samych sobie - mówi Karolina Janik, rzecznik Stadionu Energa Gdańsk - Teraz trwa kolejny etap: spotkania kontrolne z dietetykami, trenerami i lekarzami, którzy przez cały czas sprawdzają czy uczestnicy projektu realizują wcześniej ustalone zalecenia.

W projekcie realizowanym przez Stadion Energa Gdańsk, Ośrodek Promocji Zdrowia Miasta Gdańska i Lechię Gdańsk mogli wziąć udział mężczyźni w wieku od 35 do 65 lat, o wskaźniku masy ciała BMI powyżej 28, którzy wykazali się gotowością do zmiany trybu życia.

- Pilotażowy program rozpoczął się na początku marca. Najpierw przeprowadziliśmy otwartą rekrutację wśród fanów Lechii Gdańsk. Wybraliśmy trzydziestu panów z nadwagą, którzy mieli motywację do zmiany trybu życia - mówi Wojciech Dąbrowski, dyrektor ds. Komunikacji i CSR Stadionu Energa Gdańsk. - Przez dwanaście tygodni uczestnicy spotykali się dwa razy w tygodniu. Część zajęć była teoretyczna, część praktyczna. Panowie dowiedzieli się między innymi, jaki wpływ ma aktywność fizyczna na organizm oraz jaki jest związek między zdrowym żywieniem, a kondycją. Pozostały czas poświęciliśmy na treningi przy czym zależało nam, żeby aktywność obejmowała różnorodne formy aktywności fizycznej. Dzięki temu każdy mógł odnaleźć coś dla siebie.

W trakcie treningów uczestnicy projektu próbowali m.in. popularnego cross-fit, nordic walkingu, fitnessu, rugby, a nawet zumby. Największą atrakcją i magnesem były jednak ćwiczenia z trenerami Lechii Gdańsk oraz oficjalny trening i rozegranie meczu z II drużyną Lechii.
 

Podczas zajęć m.in. grali w piłkę nożną...
Podczas zajęć m.in. grali w piłkę nożną...
MP

... oraz robili pompki
... oraz robili pompki
MP

- To niesamowite jak bardzo panowie byli zmotywowani - chwali uczestników Dąbrowski. - Chętnie przychodzili na zajęcia, opowiadali, jakie zmiany udało im się wprowadzić w życiu codziennym, a część nawet zmobilizowała członków rodziny do wspólnej aktywności fizycznej! Ktoś zaczął chodzić na zumbę z żoną, inny zaczął dojeżdżać z synem na rowerze do szkoły. Większość zmieniła sposób odżywiania, rozpoczynała dzień od porcji… ćwiczeń. W trakcie zajęć dopytywali trenerów czy dobrze wykonują zadania i co jeszcze mogą zrobić. Wzajemnie się motywowali, stworzyli zgraną grupę kolegów.

- U mnie spadek o cztery kilogramy i pięć centymetrów w pasie. Trenuję dalej, więcej się ruszam, zjadam cztery-pięć posiłków dziennie, w tym obowiązkowe śniadanie - opowiada Sławek, 49-letni uczestnik projektu Ekstra FAN. - Do tego ograniczyłem słodycze, fast food i alkohol.

Treningi i zdrowe odżywiania wpłynęły na poprawę wyglądu uczestników. Każdy z nich schudł średnio o 4,5 kilograma, zmniejszyli również obwód talii średnio o 9 centymetrów.

- Znacząco poprawili też kondycję a dwóch z nich, po konsultacji z lekarzem, odstawiło leki na nadciśnienie - dodaje dyrektor ds. Komunikacji i CSR Stadionu Energa Gdańsk. - Zmiany są zdecydowanie widoczne, co czują i widzą sami uczestnicy. 

- Nie było lepszego momentu, żeby trafić do tego projektu. Obrót o 180 stopni i widoczne efekty powodują, że chce się żyć! - cieszy się 38-letni Daniel. - Ubyło mi 16 kilogramów i 23 centymetry w pasie!

Po zakończonym pierwszym etapie - treningów i badań - przyszedł czas na kolejny.

- Po trzech i sześciu miesiącach od zakończenia programu zdrowotnego zamierzamy przeprowadzić spotkania kontrolne i motywacyjne. Zależy nam, żeby uczestnicy utrzymali niższą masę ciała i zdrowe nawyki również po zakończeniu projektu - zaznacza Dąbrowski.

Program - jak podkreślają organizatorzy - okazał się strzałem w dziesiątkę. Planowana jest kolejna jego edycja. Początek prawdopodobnie w styczniu 2017 roku.


Czytaj także:

Masz nadwagę i jesteś fanem futbolu? Zgłoś się i zrzuć!Piotr Mirowicz (0)
www.gdansk.pl
piotr.mirowicz@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Piotr Mirowicz (0)
www.gdansk.pl
piotr.mirowicz@gdansk.pl
więcej tekstów autora