PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Eko Piknik i atrakcje przy okrągłym stole na Dolnym Mieście

Eko Piknik i atrakcje przy okrągłym stole na Dolnym Mieście
Jak ograniczyć ilość śmieci w domu? Warsztaty przerabiania odzieży, warsztaty wege i wiele innych działań zaplanowali organizatorzy wydarzenia "EKO na okrągło". Przez trzy dni, 31 lipca – 2 sierpnia w godz. 17 – 20, na polanie przy starej zajezdni tramwajowej na Dolnym Mieście na mieszkańców i turystów czeka mnóstwo ekologicznych atrakcji.
Podczas Eko Pikniku na Dolnym Mieście zaplanowano mnóstwo atrakcji: rozmaite warsztaty, wystawy, a nawet pchli targ dla dzieci.
Podczas Eko Pikniku na Dolnym Mieście zaplanowano mnóstwo atrakcji: rozmaite warsztaty, wystawy, a nawet pchli targ dla dzieci.
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

Trzydniowe wydarzenie organizowane jest w ramach programu "Zrozumieć 89/19", czyli cyklu wydarzeń przy okrągłym stole realizowanego przez Europejskie Centrum Solidarności.

Organizatorem wydarzenia "EKO na okrągło" jest grupa mieszkańców Dolnego Miasta #czystedolne. Wspierają się w działaniach poprawiających estetykę przestrzeni publicznej dzielnicy. Działają według zasady – myśl globalnie, działaj lokalnie i zapraszają wszystkich do spotkania przy okrągłym stole, by porozmawiać o "kondycji śmieciowej" Dolnego Miasta i nie tylko.

Podczas warsztatów organizatorzy będą m.in. uczyć, co można zrobić, żeby produkować mniej śmieci, czy jak zredukować ilość plastiku w codziennym życiu.

„30 lat temu nasze mamy i babcie ze swoją gospodarnością i rezolutnością świetnie dawały sobie radę w rzeczywistości, w której nic nie było, dosłownie potrafiły wyczarować coś z niczego. Były prawdziwymi prekursorkami filozofii zero waste” – czytamy w opisie wydarzenia.

Dlatego na przełomie lipca i sierpnia na Dolnym Mieście „będzie można na chwilę „przenieść się do przeszłości”, gdy kładło się nacisk na jakość, nie ilość, a każdą rzecz traktowało się z szacunkiem”. Przy okrągłym stole będzie można nauczyć się wyrabiać własne kosmetyki, zacerować nieśmiertelną spódnicę, podyskutować, co warto zmienić na Dolnym Mieście. Będzie również okazja, aby zrobić i pomalować swoją torbę na zakupy, wykonać przypinkę i nasmarować łańcuch w rowerze. Warsztaty przerabiania odzieży i szycia woreczków na zakupy poprowadzi niezawodna grupa MamyWene. W piątek, 2 sierpnia zaplanowano także pchli targ dla dzieci. Chętni na to wydarzenie muszą zgłosić swoje pociechy na adres mailowy agnieszka.m@onet.eu.

 

 
Europejskie Centrum Solidarności

 

W programie także wymiennik roślinny, wystawa Dolne Miasto Pany, warsztaty Wege uczta z Kolektywem Samo Dobro, a także warsztaty stolarskie. W ramach tych ostatnich powstanie wspólna szafa Givebox Dolne Miasto.

- Chodzi o to, żeby zrobić miejsce obiegu rzeczy, czyli gospodarki cyrkulacyjnej na Dolnym Mieście. Każdy z nas posiada przedmioty, których nie używa, a które mogą przydać się komuś innemu. Uwaga – to nie mogą być śmieci lub przedmioty zepsute – mówi Natalia Grzymała, z dzielnicowego stowarzyszenia „odDolne Miasto”. – Podobne szafy funkcjonują już m.in. w Poznaniu.

 

Program EKO na okrągło

Polana przy starej zajezdni tramwajowej przy ul. Kurzej


31 lipca:

Jak ograniczyć ilość śmieci w domu - Pakuję do swojego

Postulaty śmieciowe – Mikołaj Jurkowski

Kawiarenka naprawcza dla rowerów – Mobilny Serwis Rowerowy Trójmiasto

1 sierpnia:

Warsztaty przerabiania odzieży i szycia woreczków na zakupy - Julia Cyrzan

Eko kosmetyki – MAMYWENE

2 sierpnia:

Warsztaty wege uczta z Kolektyw Samo Dobro

Warsztaty stolarskie + robienie wspólnej szafy (Givebox Dolne Miasto) – divadlo.pl

pchli targ dla dzieci (zapisy na pchli targ dla dzieci 2 sierpnia pod adresem mailowym agnieszka.m@onet.eu)

Wydarzenie na Facebooku 

 
Aldona Dybukwww.gdansk.plaldona.dybuk@gdansk.pl
Aldona Dybuk - najnowsze
Aldona Dybukwww.gdansk.plaldona.dybuk@gdansk.pl
Aldona Dybuk - najnowsze