PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Eko Marsz za nami! Gdańskie rodziny wędrują i dbają o ekologię

Eko Marsz za nami! Gdańskie rodziny wędrują i dbają o ekologię
- Jesteśmy tutaj pierwszy raz, dzięki czemu z córką poznałam nowe szlaki. Idea wydarzenia jest świetna! Oddychanie świeżym powietrzem połączyłyśmy ze zbieraniem śmieci - mówiła Małgorzata z Gdańska, która razem z rodziną wzięła udział w niedzielnym Eko Marszu. W wydarzeniu, 20 października, wzięło udział ponad 100 osób i zebrano ok. 120 kg śmieci.
Eko Mrasz to rodzinne wędrowanie połączone z edukacją ekologiczną
Eko Mrasz to rodzinne wędrowanie połączone z edukacją ekologiczną
Gdański Ośrodek Sportu

 

Eko Marsz rozpoczął się w Dolinie Czystej Wody, a celem pieszej wędrówki było propagowanie idei ochrony środowiska i ekologicznych zachowań. To była specjalna odsłona rodzinnych wędrówek z cyklu Aktywuj się w Gdańsku. Było przyjemnie i pożytecznie, czyli mieszkańcy zostali zaangażowani w edukację ekologiczną.

- Eko Marsz to dla mnie forma spaceru, rekreacji i zapoznawania się z tymi pięknymi terenami. Uważam, że jeśli chodzi o ekologię w Gdańsku jest coraz lepiej, natomiast świadomość ludzi trzeba ciągle poszerzać na przykład w postaci takich wydarzeń - podsumowała wędrówkę Ewa z Gdańska.

Trasa została przygotowana pod kątem rodzin z dziećmi, a poprowadzona została przez morenowe wzgórza i dolinę radości. Szlak został przygotowany w taki sposób, aby pokazać najciekawsze miejsca m.in. dwa punkty widokowe i głaz Kamienna Twarz.

- Dolina Czystej wody to ulubione miejsce na wypoczynek dla mnie i mojej rodziny, często tutaj przyjeżdżamy, aby pospacerować. Temat ekologii w Gdańsku stale się poprawia, choć z przerażeniem patrzymy na ilość wyrzucanych śmieci. Na szczęście wszystko idzie w dobrym kierunku – dodał po marszu Jędrzej z Gdańska.

Marszruta została połączona ze zbieraniem śmieci. Uczestnicy wspólnie uzbierali ok. 120 kg śmieci, które na mecie posegregowano ze wzgledu na poszczególne frakcje - plastik, papier etc. Po ukończeniu wycieczki dla uczestników organizatorzy przygotowali poczęstunek z kuchni polowej i upominek. Na miejscu czekały także zajęcia, podczas których była okazja zapoznać się z kreatywnym wykorzystaniem odpadów. Dodatkowo chętni mogli uwolnić swoją kreatywność podczas warsztatów z wykonywania łapaczy snów z naturalnych leśnych elementów. Nie zabrakło również eko-warsztatów mydlarskich. Najmłodsi mogli wziąć udział w konkursie dotyczącym marszruty.

 

Po ukończonej marszrucie na uczestników czekają na miejscu atrakcje.
Po ukończonej marszrucie na uczestników czekają na miejscu atrakcje.
Gdański Ośrodek Sportu

 

- Celem eko-marszu jest przede wszystkim, jak sama nazwa mówi EKO, czyli wysprzątanie lasów. Podczas naszych wędrówek zauważamy dużo śmieci, a o nasze wspólne dobro należy dbać, ponieważ są to zielone płuca Gdańska. Tym marszem chcemy pokazać, że nie jesteśmy obojętni wobec tego, co się dzieje. Dziś również dzieci mogą zobaczyć na czym polega ekologia i tego chcemy ich uczuć od samego początku. To była wspaniała rodzinna wędrówka na terenie przepięknych lasów trójmiejskiego parku krajobrazowego i nadleśnictwa Gdańska - mówi przewodnik Krzysztof Kochanowicz.

Organizatorem Eko Marszu był Gdański Ośrodek Sportu w ramach programu „Aktywuj się w Gdańsku”. Warto zapoznać się ze szczegółową ofertą programu TUTAJ

 

oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze
oprac. ADwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. AD - najnowsze