PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Szpital im. Mikołaja Kopernika. Operacje w 3D - egzoskop dla gdańskiej placówki

Szpital im. Mikołaja Kopernika. Operacje w 3D - egzoskop dla gdańskiej placówki
Gdański szpital im. Mikołaja Kopernika otrzymał w użyczenie egzoskop - pierwszy w Polsce tego typu sprzęt stosowany w operacjach neurochirurgicznych. Urządzenie zakupiono ze środków finansowych Gdańska w ramach porozumienia dotyczącego  wsparcia pacjentów szpitali. Do tej pory przekazano już na ten cel ponad 3 mln zł.
2020-02-25_konferencja_szpital_003_799x533.JPG
Szpital spółki Copernicus w Gdańsku. Podczas konferencji prasowej zaprezentowano możliwości egzoskopu, zaawansowanego technologicznie urządzenia do wizualizacji pola operacyjnego w formacie 3D z możliwością powiększenia optycznego i cyfrowego
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

- Egzoskop jest jednym z wielu urządzeń zakupionych dzięki umowie z marszałkiem województwa pomorskiego - powiedział Piotr Kowalczuk, zastępca prezydenta ds. edukacji i usług społecznych. - Sprzęt, który dzisiaj przekazujemy do użytkowania, to świetna inwestycja. Cieszymy się, że mamy w Gdańsku fantastyczny zespół specjalistów, którzy potrafią w pełni wykorzystać to urządzenie. Ważne jest też to, że skorzystają z niego nie tylko gdańszczanki i gdańszczanie, ale także mieszkańcy Pomorza.

Gdańsk wspiera szpitale na mocy porozumienia podpisanego w sierpniu 2018 roku przez prezydenta Pawła Adamowicza i Mieczysława Struka, marszałka województwa pomorskiego. Celem umowy jest wieloletnia współpraca na rzecz wsparcia pacjentów szpitali: im. Mikołaja Kopernika i im. św. Wojciecha oraz psychiatrycznego przy ul. Srebrniki. Dzięki dofinansowaniu przez samorząd szpitale będą mogły podnieść standardy, bezpieczeństwo wykonanych usług medycznych i zwiększyć dostęp do świadczeń zdrowotnych.

- Jesteśmy pierwszym zespołem neurochirurgii w Polsce, który takie urządzenie ma i może zaoferować je choremu - podkreślił  prof. Wojciech Kloc, kierownik oddziału neurochirurgii szpitala im. M.Kopernika. - W ciągu miesiąca udało nam się wykonać przy użyciu tego sprzętu już dwadzieścia operacji. Sprzęt pozwala powiększyć pole operacyjne 30-krotnie, w obrazie 3D. Niewątpliwie jego zaletą jest to, że wszystkie osoby na sali operacyjnej mogą śledzić przebieg zabiegu na monitorze, mikroskop na to nie pozwalał.

 

2020-02-25_konferencja_szpital_007_799x533.JPG
Tej klasy sprzęt daje możliwość wizualizacji trudno dostępnych zmian wewnątrzczaszkowych, szczególnie położonych w pniu mózgu i jego okolicach. Zaletą są również małe rozmiary, które dają dużo więcej miejsca do manipulacji mikro narzędziami, niż przy zastosowaniu mikroskopu operacyjnego.
Grzegorz Mehring/gdansk.pl

 

 

Pierwszy w Polsce egzoskop, czyli tor wizyjny do zabiegów endoskopii centralnego układu nerwowego oraz kręgosłupa, jest zaawansowanym technologicznie urządzeniem do wizualizacji  pola operacyjnego w formacie 3D z możliwością powiększenia optycznego i cyfrowego i alternatywą dla mikroskopu operacyjnego.

Tej klasy sprzęt daje możliwość wizualizacji trudno dostępnych zmian wewnątrzczaszkowych, szczególnie położonych w pniu mózgu i jego okolicach. Zaletą są również małe rozmiary, które dają dużo więcej miejsca do manipulacji mikro narzędziami, niż przy zastosowaniu mikroskopu operacyjnego. Użyta technologia cyfrowa pozwala na nieograniczone możliwości rejestracji i opracowania zapisów wideo w celach dydaktycznych oraz analizę zastosowanych technik operacyjnych. Kilka egzoskopów używanych w Polsce znalazło zastosowanie w operacjach laryngologicznych.

Zakup sprzętu możliwy był dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Miejskiego w Gdańska i Portu Lotniczego Gdańsk Sp. z o.o. Wartość całego zestawu to blisko 420 tys. zł.

W 2018 r. Gdańsk przekazał szpitalom sprzęt o wartości prawie 2 mln zł, a w 2019 r. blisko 1,2 mln zł. Sprzęt ma zapewnić pacjentom, którzy w znakomitej większości są mieszkańcami Gdańska, lepszą opiekę medyczną.

W ramach realizacji porozumienia, w 2018 roku został zakupiony sprzęt na potrzeby:

Wojewódzkiego Szpitala Psychiatrycznego im. T. Bilikiewicza:

- łóżka do opieki specjalistycznej (26 szt. rehabilitacyjnych z leżem dwusegmentowym oraz 32 szt. z leżem dwusegmentowym); 47 szt. materacy w pokrowcach zmywalnych; 58 szt. materacy w paroprzepuszczalnych pokrowcach; 58 szt. szafek przyłóżkowych

- zestaw testów do diagnostyki psychologicznej pacjentów szpitala

Szpitale spółki Copernicus (szpital. Św. Wojciecha i szpital im. M. Kopernika):

- aparat RTG typu telekomando Luminos DRF MAX wraz  z wyposażeniem

-system osteostomów do usuwania trzpieni endoprotez bezcementowych biodra

-instrumentarium do rewizji endoprotez - uniwersalny system do usuwania panewek

- aparat USG Voluson 510 EXPERT wraz z wyposażeniem

W roku 2019, w ramach realizacji tego porozumienia został zakupiony sprzęt na potrzeby Copernicusa:

- mikroskop operacyjny typ HS Hi-R

- przezierny stół operacyjny Carbon X-TRA 7500V ,

- tor wizyjny do zabiegów z zakresu endoskopii centralnego układu nerwowego oraz kręgosłupa

 

Współpraca pomiędzy samorządami wynika m.in. z Regionalnej Mapy Potrzeb Zdrowotnych dla województwa pomorskiego i dotyczy np. realizacji wspólnych programów profilaktycznych, promocji zdrowia i przeciwdziałania chorobom cywilizacyjnym (m.in. nowotworom, schorzeniom układu krążenia i cukrzycy).

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl