Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Egipskie kino grozy, ręcznie malowane plakaty z Ghany. AfryKamera już 12 maja

Przez trzy dni w ramach ogólnopolskiego festiwalu Afrykamera 2017, w Ratuszu Staromiejskim w Gdańsku prezentowane będzie afrykańskie kino. Od piątku do niedzieli 12-14 maja będzie można głębiej poznać egzotyczną kulturę Afryki i największe dokonania tamtejszej kinematografii. Pokazom filmowym towarzyszyć będą spotkania z twórcami i podróżnikami.

Egipskie kino grozy, ręcznie malowane plakaty z Ghany. AfryKamera już 12 maja
A
A
data publikacji: 10 maja 2017 r.

Kadr z filmu Przeklęci
Kadr z filmu Przeklęci
mat. prasowe

Czego mieszkańcy Trójmiasta mogą spodziewać się podczas sześciu pokazów filmowych i wydarzeń specjalnych odbywających się w ramach Festiwalu Afrykamera? Mówiąc bardzo w skrócie: afrykańskiej sztuki plakatu, francuskiego blaxploitation (gatunek filmowy, stworzony we wczesnych latach siedemdziesiątych XX wieku) i… egipskiego filmu grozy.

- W programie filmowym Festiwalu przedstawiamy szerokie spektrum, zarówno kinowe, jak i geograficzne - mówi Przemysław Stępień, dyrektor artystyczny Festiwalu AfryKamera. - Podróżujemy zarówno po kontynencie, jak i po gatunkach artystycznych. Nie zabraknie mainstreamowych, uznanych na świecie produkcji z kontynentu, z różnych przyczyn pomijanych w Polsce, ale nie unikamy też kina bardziej eksperymentalnego i niezależnego.

Nie tylko ze względu na wspomniane przez Stępnia szerokie spektrum programowe AfryKamera jest wydarzeniem wyjątkowym. To pierwszy w obszarze Europy Środkowo-Wschodniej festiwal, i jak dotąd jedyny w Polsce, prezentujący afrykański wkład w rozwój światowej kinematografii - i poprzez to działanie otwierający publiczność na kulturę tego kontynentu.

Gang z Antilli - gangsterska opowieść oparta na faktach
Gang z Antilli - gangsterska opowieść oparta na faktach
mat. prasowe

Organizowany jest co roku w Warszawie, gdzie odbędzie się pod koniec maja 2017 r. Wcześniej w kilku innych miastach w Polsce, w tym w Gdańsku, w Ratuszu Staromiejskim (ul. Korzenna 33/35), będą miały miejsce mniejsze odsłony wydarzenia. W naszym mieście Afrykamera wystartuje już w piątek 12 maja.

Program festiwalu został podzielony na bloki tematyczne. Blok zatytułowany „W cieniu” prezentować będzie filmy kryminalne. W jego ramach w Gdańsku pokazane zostaną: egipski kryminał z elementami horroru i kina psychodelicznego „Niebieski słoń”, w reżyserii Marwana Hameda, oraz gangsterski film oparty na prawdziwej historii grupy przestępczej z Antyli - „Gang z Antylii” (reż. Jean-Claude Flamand-Barny).

„Niezłomna Afryka” to z kolei cykl dokumentów, w ramach którego pokazany zostanie m.in. obraz „Latający Afrykanin” w reżyserii Samanthy Biffot. To prawdziwa historia Luca Bendzy, chłopaka z Gabonu, który zafascynowany kinem Kung Fu postanowił zostać chińskim karateką. Dziś jest aktorem kina akcji, znanym między innymi z roli boksera Jesse’yego Glovera w filmie „Legenda Bruce’a Lee”. Stale współpracuje także ze znanym aktorem i kaskaderem Jackiem Chanem.

Blok „Ghana. Czarna gwiazda” to natomiast filmowa podróż przez społeczne i artystyczne wątki, dominujące dzisiaj w Ghallywood. W cyklu zostanie pokazany głośny film „Przeklęci” (reż. Nana Obii-Yeboah), ukazujący temat choroby jako klątwę.

Ostatni blok - „Rytmy Afryki” - poświęcony został filmom muzycznym. W Gdańsku zobaczymy niemiecki film „Yalla Khartoum” w reżyserii Andreasa Lamotha i Frederica Leitzke o życiu artystek w Sudanie.

Afrykamera to także okazja, żeby zobaczyć oryginalne afrykańskie plakaty filmowe - tak różne od tych, które widujemy na co dzień w naszych kinach
Afrykamera to także okazja, żeby zobaczyć oryginalne afrykańskie plakaty filmowe - tak różne od tych, które widujemy na co dzień w naszych kinach
mat. prasowe

W programie festiwalu znalazły się także wspomniane wydarzenia towarzyszące. Pierwsze z nich to pokaz ręcznie malowanych plakatów filmowych z Ghany, o których opowie właściciel kolekcji Dawid Gryza. Podczas drugiego spotkamy się z podróżnikiem Łukaszem Ogonowskim, który opowie i pokaże na slajdach jak przejechać Afrykę na rowerze, ruszając z Polski, a kończąc na RPA.

Program:

Piątek, 12 maja
- godz. 18 - pokaz filmowy w ramach bloku „Ghana. Czarna Gwiazda”: „Przeklęci” („The Cursed Ones”) - Ghana, 100 min;
- godz. 20 - pokaz filmowy w ramach bloku „Niezłomna Afryka”: „Bangaologia: nauka o stylu” („Bangaologia. The Science of Style”) - Angola, 85 min.

Sobota, 13 maja
- godz. 16 - wydarzenie towarzyszące: pokaz plakatów i spotkanie z Dawidem Gryzą „Plakaty filmowe z Ghany”, wstęp wolny;
- godz. 17 - pokaz filmowy w ramach bloku „W cieniu”: „Niebieski słoń” (The Blue Elephant”) - Egipt;
- godz. 20 - pokaz filmowy w ramach bloku „Niezłomna Afryka”: „Latający Afrykanin” („The African Who Wanted to Fly”) - Gabon, 70 min.

Niedziela, 14 maja
- godz. 13 - wydarzenie towarzyszące: spotkanie z podróżnikiem Łukaszem Ogonowskim, wstęp wolny;
- godz. 18 - pokaz filmowy w ramach bloku „W cieniu”: „Gang z Antilli” („Les Gangs des Antillais”) - Francja/Antyle, 90 min;
- godz. 19.45 - pokaz filmowy w ramach bloku „Rytmy Afryki”: „Focus na Sudan - Yalla Khartoum” - Sudan.

Bilety: na pojedynczy seans - normalny 12 zł, ulgowy (studenci i uczniowie, posiadacze Karty Euro 26 i Karty do Kultury) 10 zł, na trzy wybrane seanse - normalny/ulgowy 28 zł, karnet na wszystkie projekcje - 50 zł.

-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora