PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dźwięk carillonów rozbrzmiewa w Gdańsku w ten weekend. Od klasyki po musical, jazz i muzykę świata

Dźwięk carillonów rozbrzmiewa w Gdańsku w ten weekend. Od klasyki po musical, jazz i muzykę świata
Do końca wakacji przy fontannie Heweliusza w Gdańsku odbywać się będą Letnie Koncerty Carillonowe “Wodowanie Sztuk”. W ten piątek (4 sierpnia) rusza XIX Gdański Festiwal Carillonowy, który potrwa do niedzieli. Oba wydarzenia to doskonała okazja, by poznać ten tradycyjny gdański instrument. Laik może się zdziwić, jak zróżnicowany repertuar może być wykonywany na carillonie!

Gdański carillon mobilny, kursuje gdzie potrzeba - w tym roku na scenie Jarmarku św. Dominika

XIX Gdański Festiwal Carillonowy odbywa się tradycyjnie w pierwszy weekend sierpnia (4-6 sierpnia). W ciągu tych dni szczególnie intensywnie rozbrzmiewać będą wszystkie trzy gdańskie carillony: z wieży kościoła św. Katarzyny (50 dzwonów), z wieży Ratusza Głównego Miasta (37 dzwonów) oraz mobilny (48 dzwonów).

Festiwal wielu gatunków i epok

Gwiazdą wydarzenia będzie Rosemarie Seutiëns. Holenderska carillonistka gra muzykę na pograniczu pop, klasyki i jazzu, proponuje zaskakującą mieszaninę gatunków muzycznych. Będzie ją można usłyszeć podczas dwóch koncertów solowych i jednego z towarzyszeniem gdańskiego zespołu bębniarskiego Ikenga Drummers (patrz program poniżej).

- Dwa z trzech koncertów Rosemarie odbędą się na scenie Jarmarku św. Dominika. Nasz festiwal tradycyjne towarzyszy jarmarkowi, a ta holenderska carillonistka jest prawdziwą gwiazdą jarmarkowych klimatów - mówi Monika Kaźmierczak, dyrektor artystyczna GFC, gdańska carillonistka. - Od lat występuje w Pradze podczas tamtejszego jarmarku bożonarodzeniowego. Ludzie uwielbiają jej koncerty, które wykonuje zresztą płynąc barką po Wełtawie.

Po raz pierwszy podczas festiwalu usłyszeć będzie można, jak brzmi muzyka inspirowana japońskimi filmami animowanymi na carillon, skrzypce i wiolonczelę. W dniu otwarcia, 4 sierpnia (piątek) o godz. 18 zagrają ją przy skwerze Jana Heweliusza: duet “Harmonia Dźwięku” (instrumenty smyczkowe) oraz Monika Kaźmierczak (carillon mobilny).

Kolejna gdańska carillonowa instrumentalistka, Anna Kasprzycka, wraz z flecistką Katarzyną Czubek zagrają program renesansowo - barokowy (5 sierpnia, sobota, godz. 16, Ratusz Głównego Miasta).

Monika Kaźmierczak podczas koncertu inauguracyjnego Letnich Koncertów Carillonowych`2017, z towarzyszeniem Hornets Ensemble

W wykonaniu Magdaleny Cynk-Mikołajewskiej, carillonistki z Torunia, tego samego dnia, ale o godz. 19 (wieża kościoła św. Katarzyny) zabrzmią utwory taneczne na dzwony, od folkloru, poprzez muzykę renesansu aż po piosenki musicalowe.

Justyna Barbarska i Bartosz Skop to studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku. Ich koncert na wieży Katarzyny o godz. 14.45 (piątek, 4 sierpnia) otworzy festiwal.


PROGRAM XIX GDAŃSKIEGO FESTIWALU CARILLONOWEGO


4.08, piątek

  • godz. 14.45, wieża kościoła św. Katarzyny

Koncert studencki

Justyna Barbarska, Bartosz Skop

  • godz. 18.00, Skwer im. Heweliusza

Koncert muzyki inspirowanej japońskimi filmami animowanymi

Wykonawcy:

Duet „Harmonia dźwięku”: Maria Kozłow-Ratke – skrzypce, Agata Oriana Kwahs – wiolonczela

Monika Kazmierczak - carillon mobilny „Gdańsk”

  • godz. 21.00, wieża kościoła św. Katarzyny

Muzyka ze współczesną holenderską nutą

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

5.08, sobota


  • godz. 12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta

Muzyka ze świata

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

  • godz. 16.00, wieża Ratusza Głównego Miasta

Drzewo i brąz – przez Europę

Anna Kasprzycka (Gdańsk), Katarzyna Czubek – flet

  • godz. 19.00, wieża kościoła św. Katarzyny

Tańce na dzwony

Magdalena Cynk (Toruń)

6.08, niedziela


Scena Jarmarku św. Dominika, Targ Węglowy

  • godz. 17.00

Roaming Bells

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)– carillon mobilny „Gdańsk”

  • godz. 21.00

Roaming Bells

Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)– carillon mobilny „Gdańsk”

Ikenga Drummers (Gdańsk)

Letnie Koncerty Carillonowe z widownią przy fontannie Heweliusza cieszą się dużą popularnością wśród mieszkańców i turystów

Carillon plus fontanna przez całe lato

Jeśli chodzi o Letnie Koncerty Carillonowe “Wodowanie Sztuk”, odbywają się już po raz czwarty. Tradycyjnie muzycy grają podczas tego festiwalu w każdy piątek lipca i sierpnia na carillonie św. Katarzyny o godz. 21 oraz w soboty, o godz. 12.05 na wieży ratuszowej. Podczas piątkowych koncertów publiczność gromadzi się wokół fontanny Heweliusza przy Wielkim Młynie oraz w udostępnionym przez ojców karmelitów ogrodzie kościoła św. Katarzyny.

Nowością tegorocznej edycji jest połączenie występów muzyków z “występem” fontanny Heweliusza. Fontanna wyposażona jest w urządzenia pozwalające na sterowanie pracą wody i światła. Po każdym piątkowym koncercie w sierpniu, ok. godz. 21.45 fontanna rozpoczynać będzie swój pokaz, a carillonista grać będzie utwór skomponowany przez Katarzynę Kwiecień-Długosz “Nihil constant” (zdobył II miejsce w zeszłorocznym konkursie kompozytorskim “Fontannie bije ten dzwon” zorganizowanym przez zarządcę fontanny Heweliusza, Gdańską Infrastrukturę Wodociągowo - Kanalizacyjną).

Warto dodać, że po raz pierwszy również wieża kościoła św. Katarzyny otrzymała specjalną iluminację, zgraną ze światłami fontanny. Efekt połączenia muzyki, światła i wody jest więc naprawdę niezwykły.

Dodatkową atrakcją jest możliwość oglądania carillonistów grających na wieży na ogromnym ekranie przy placu Heweliusza, na którym widać ich przez cały koncert.

Największy gdański carillon gra na wieży kościoła św. Katarzyny

Fanom gier komputerowych szczególnie polecamy koncert, który odbędzie się 18 sierpnia. Gdański carilloner Wojciech Lauer będzie grał właśnie muzykę z popularnych gier komputerowych. W trakcie chętni będą mogli zgadywać, z jakich gier pochodzą dane utwory. Ten, kto rozpozna najwięcej melodii otrzyma nagrodę niespodziankę, związaną z gdańskimi carillonami i wyjątkową. Wszelkie informacje na temat sposobu udziału w zabawie pojawią się na profilu Gdańskich Carillonów na Fb.

- Koncert finałowy “Wodowania Sztuk” będzie realizacją mojego wieloletniego marzenia - przyznaje Monika Kaźmierczak, która jest dyrektor artystyczną również i tego festiwalu. - Zawsze chciałam, by muzyce carillonu towarzyszyły wizualizacje na wieży kościoła św. Katarzyny. W tym roku uda się ziścić to marzenie.

Koncertowi finałowemu w wykonaniu amerykańskiej carillonerki Tiffany Ng (25 sierpnia, piątek, o godz. 21), towarzyszyć będą wizualizacje Roberta Turło i Adama Przybysza z gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych.


PROGRAM LETNICH KONCERTÓW CARILLONOWYCH (na sierpień)

Wszystkie piątki, wieża kościoła św. Katarzyny, godz. 21

4.08 Rosemarie Seuntiëns (Niderlandy)

Muzyka ze współczesną holenderską nutą

11.08 Anna Kasprzycka (Gdańsk)

Muzyka obu Ameryk

18.08 Wojciech Lauer (Gdańsk)

Muzyka z gier komputerowych (w formie konkursu dla publiczności)

25.08 Koncert finałowy

“Currents/Prądy” utwory na carillon, elektronikę i efekty wizualne na wieży św. Katarzyny

Tiffany Ng (Stany Zjednoczone)

Robert Turło, Adam Przybysz (Gdańsk) - wizualizacje

wszystkie soboty, godz. 12.05, wieża Ratusza Głównego Miasta


5.08 Rosemarie Seuntiëns 

Muzyka ze świata

12.08 Anna Kasprzycka

Z lutni na carillon - transkrypcje utworów lutniowych

19.08 Wojciech Lauer

Standardy jazzowe na carillon

26.08 Tiffany Ng (Stany Zjednoczone)

Glass Umbrella - kompozytorki w centrum uwagi

Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze
Izabela Białawww.gdansk.plizabela.biala@gdansk.pl
Izabela Biała - najnowsze