• Start
  • Wiadomości
  • Dziś w samo południe pod Neptunem: gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją

Dziś w samo południe pod Neptunem: gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją

W niedzielę, 2 kwietnia, w południe pod Dworem Artusa rozdawane będą pamiątkowe egzemplarze Konstytucji RP. Wszystko z okazji 20-lecia uchwalenia polskiej ustawy zasadniczej i w ramach spotkania pod hasłem "Gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją". Uczestnicy ustawią się wspólnie, z egzemplarzami Konstytucji w dłoni, do pamiątkowego zdjęcia.
02.04.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

 

2500 takich właśnie pamiątkowych egzemplarzy Konstytucji RP prezydent Gdańska polecił wydrukować na 20-lecie. W niedzielne południe będą rozdawane na Długim Targu, pod Dworem Artusa

 

Na spotkanie “Gdańszczanie i Pomorzanie z Konstytucją” zapraszają marszałek województwa pomorskiego Mieczysław Struk i prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. W południe wszyscy zainteresowani uczestnicy ustawią się ze swoimi egzemplarzami Konstytucji w dłoni, do wspólnego pamiątkowego zdjęcia. 

- Jeśli ktoś nie ma własnego, nie powinien się tym martwić - zapewnia prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. - Zleciłem wydrukowanie 2,5 tys. egzemplarzy Konstytucji RP. Będziemy je rozdawali wspólnie z marszałkiem Strukiem i wolontariuszami.

Wybrane fragmenty Konstytucji - w tym preambuła - będą czytane przez aktorów Teatru Wybrzeże. Organizatorzy zachęcają do przyjścia z flagami.

Konstytucja RP uchwalona została przez Zgromadzenie Narodowe 2 kwietnia 1997 r. Za jej przyjęciem opowiedziało się 451 parlamentarzystów z Sojuszu Lewicy Demokratycznej, Polskiego Stronnictwa Ludowego, Unii Wolności i Unii Pracy. Przeciwko głosowało 40 przedstawicieli Solidarności, Konfederacji Polski Niepodległej-BBWR oraz kilku przedstawicieli PSL. Wstrzymało się sześciu uczestników głosowania.

Ostatecznie Konstytucja RP weszła w życie 17 października 1997 r., po przeprowadzeniu w dniu 25 maja ogólnonarodowego referendum, w którym uzyskała poparcie niewielką większością głosów. “Za” było 52,71 proc. głosujących (prawie 6,4 mln osób). Frekwencja w referendum była niska, wyniosła zaledwie 42,86 proc.

Zdaniem politologów, powody takiej sytuacji były dwojakie. Z jednej strony - jednoznaczne stanowisko na “nie” ze strony prawicy i hierarchii kościoła katolickiego (chcieli m.in., by w Konstytucji zapisany był prymat prawa naturalnego nad stanowionym). Z drugiej - mentalne uwarunkowania osób, które światopoglądowo nie identyfikowały się z poglądami prawicy, ale poparcie ustawy zasadniczej przygotowanej pod przemożnym wpływem postkomunistów było dla nich trudne do przełknięcia.


WSPÓLNY LIST MARSZAŁKA STRUKA I PREZYDENTA ADAMOWICZA, KTÓRY DOŁĄCZONY BĘDZIE DO ROZDAWANYCH W NIEDZIELĘ W GDAŃSKU PAMIĄTKOWYCH EGZEMPLARZY KONSTYTUCJI RP:

 

List Marszałka Struka i Prezydenta Adamowicza

 

TV

Profilaktyka piersi w tramwaju w Dzień Kobiet