Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dziś w Gdańsku oddajemy pokłon Chrystusowi. Parada na Trzech Króli - przyłącz się, wesprzyj Syryjczyków

To jedyny taki dzień w roku, kiedy na ulicach Gdańska pojawiają się setki osób w... papierowych koronach na głowie. Podobnie będzie zapewne i tym razem. 6 stycznia 2017 r. ulicami Głównego Miasta Gdańska przejdzie bowiem kolejny, siódmy już Orszak Trzech Króli. Początek - o godz. 11.30. Będzie można pomóc potrzebującym - chrześcijanom w Syrii (szczegóły na końcu tekstu).

Dziś w Gdańsku oddajemy pokłon Chrystusowi. Parada na Trzech Króli - przyłącz się, wesprzyj Syryjczyków
A
A
data publikacji: 31 grudnia 2016 r.

W orszakach, które przechodzą ulicami Gdańska 6 stycznia, uczestniczą zawsze tysiące gdańszczan. Małych i dużych
W orszakach, które przechodzą ulicami Gdańska 6 stycznia, uczestniczą zawsze tysiące gdańszczan. Małych i dużych
Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

To jedna z tych gdańskich tradycji i wydarzeń, w którym chętnie uczestniczą tysiące mieszkańców. W Orszaku uczestniczą zazwyczaj całe rodziny, panuje radosna atmosfera. To wydarzenie cieszy się zresztą coraz większą popularnością nie tylko nad Motławą - w 2017 r. orszaki pojawią się na ulicach ponad 400 miejscowości w Polsce i za granicą.

W Gdańsku rozpocznie się o godz. 11.30. Zbiórkę zaplanowano tradycyjnie przy ul. Piwnej - w pobliżu głównego wejścia do Bazyliki Mariackiej. To tutaj rozpocznie się też przemarsz. Następnie wszyscy uczestnicy przejdą ulicami: Piwną, Tkacką, Długą i Długi Targ, gdzie odbędzie się koncert kolęd.

- W naszym gdańskim Orszaku w zeszłym roku uczestniczyło kilkanaście tysięcy osób! Serdecznie zapraszamy do pójścia razem z nami, przekażmy światu dobrą nowinę, wspólnie zaśpiewajmy piękne polskie kolędy! - zachęcają organizatorzy gdańskiego Orszaku Trzech Króli.

Każdego roku wszystkim - nawet przypadkowym - uczestnikom rozdawane są zarówno papierowe korony, jak i śpiewniki. Dlatego nikt nie musi się martwić, jeśli zapomni słowa którejś z kolęd. 

Święto Trzech Króli, obchodzone 6 stycznia, w Kościele katolickim ma rangę uroczystości liturgicznej i nazywane jest Objawieniem Pańskim. Jego sens polega na czczeniu obecności Boga w trzech aspektach: objawienia się człowiekowi, obecności w historii, a także uzdolnienia człowieka do rozumowego poznania Boga. Każdy z tych aspektów ma swoje symboliczne odzwierciedlenie w scenach z życia Chrystusa: pokłonie trzech Królów w Betlejem, chrzcie w Jordanie oraz w cudzie przemienienia wody w wino w Kanie Galilejskiej.

Orszaki Trzech Króli nawiązują do tradycji ulicznych jasełek, którą pielęgnowano w Polsce od epoki średniowiecza do początku lat 60. XX wieku.

Zobacz stronę internetową Stowarzyszenia SUM - organizatora Orszaku Trzech Króli - TUTAJ


W trakcie Orszaku wolontariusze Caritas Archidiecezji Gdańskiej przeprowadzą zbiórkę na rzecz chrześcijańskich rodzin z Syrii.

Poza zbiórką datków do puszek, wolontariusze Caritasu dystrybuować będą także ulotki o programie „Rodzina rodzinie”, który  jest odpowiedzią na wezwanie papieża Franciszka, jakie wygłosił przed rozpoczęciem roku miłosierdzia we wrześniu 2015 r.:

„Kieruję apel do parafii, wspólnot zakonnych, do klasztorów i sanktuariów w całej Europie o konkretne wyrażenie Ewangelii i przyjęcie po jednej rodzinie uchodźców”.

Dzięki programowi wsparcia uchodźców, każda rodzina, wspólnota, parafia, diecezja czy organizacja może udzielić bezpośredniej pomocy konkretnej poszkodowanej rodzinie - przyjąć ją jako bliską sobie, choć geograficznie odległą.

Program "Rodzina rodzinie" polega na objęciu wsparciem rodzin poszkodowanych w wyniku konfliktu zbrojnego w Syrii przez osoby, rodziny, wspólnoty, parafie, diecezje oraz zgromadzenia zakonne w Polsce.

Programem objęci są Syryjczycy w Aleppo, uchodźcy z Syrii w Libanie oraz ubodzy Libańczykom dotkniętym kryzysem uchodźczym.

Wszystkie informacje dotyczące rodzin czekających na wsparcie znajdują się na stronie www.rodzinarodzinie.caritas.pl-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Kamila Grzenkowska (0)
www.gdansk.pl
kamila.grzenkowska@gdansk.pl
więcej tekstów autora