PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dziś w ECS: ciekawa debata - wśród gości prof. Ryszard Bugaj

Dziś w ECS: ciekawa debata - wśród gości prof. Ryszard Bugaj
"Przesilenie. Nowa kultura polityczna" to tytuł debaty, na którą zaprasza Europejskie Centrum Solidarności. W uproszczeniu - będzie to dyskusja o emocjach politycznych. Głos zabiorą: prof. Ryszard Bugaj (PAN w Warszawie), prof. Tomasz Polak (UAM w Poznaniu), prof. Tomasz Szkudlarek (UG) i dr Beata Anna Polak (UAM w Poznaniu).

ECS w ciągu ostatnich lat stało się ważnym ośrodkiem życia intelektualnego Gdańska
ECS w ciągu ostatnich lat stało się ważnym ośrodkiem życia intelektualnego Gdańska
Dominik Paszliński/www.gdansk.pl

Początek debaty - we wtorek, 18 kwietnia, o godz. 17.30. Miejsce: sala wystaw czasowych, na lewo od głównego wejścia do ECS. Wstęp wolny.

Dyskusję poprowadzi dr Jacek Kołtan, filozof, zastępca dyrektora ECS ds. naukowych.

Organizatorzy stwierdzają: "Wzrost znaczenia emocji politycznych staje się jednym z dominujących zjawisk czasu przesilenia. Być może kluczem do interpretacji współczesności staje się dziś właśnie psychopolityka? Żyjemy w sferach przepełnionych emocjami, które, niewłaściwie zagospodarowane, potrafią wybuchnąć, z wyjątkową skutecznością przedefiniowując przestrzeń polityczną".

Tytuł i temat debaty zaczerpnięto z najnowszej książki wydanej przez ECS. Publikacja jest podsumowaniem cyklu Gdańskich Wykładów Solidarności z lat 2011-2016, które Europejskie Centrum Solidarności organizowało we współpracy z Uniwersytetem Gdańskim. Zaproszeni goście - teoretycy społeczni z Polski i zagranicy - stawali przed wyzwaniem zinterpretowania metamorfoz, którym podlegają Polska, Europa i świat, a także przewidywaniem czekających nas możliwych zwrotów, które dokonują się w społecznej i politycznej wyobraźni współczesności.

W książce "Przesilenie. Nowa kultura polityczna" pomieszczono głosy takich naukowców jak Alain Turaine, Jadwiga Staniszkis czy Ulrich Beck.


oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl