PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Światowy Dzień Cukrzycy - wiadukt przy ul. Kościuszki świeci niebieskim blaskiem

Światowy Dzień Cukrzycy - wiadukt przy ul. Kościuszki świeci niebieskim blaskiem
Od piątku, 13 listopada, do poniedziałku, 16 listopada, wiadukt w ciągu ul. Kościuszki przy Galerii Bałtyckiej będzie świecił się na niebiesko. Iluminacja jest gestem solidarności Gdańska z osobami cierpiącymi na cukrzycę w, obchodzonym 14 listopada, Światowym Dniu Cukrzycy.
1192-625
Niebieska iluminacja przypomina o groźnej chorobie cywilizacyjnej, jaką jest cukrzyca
fot. GZDiZ

 


Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest każdego roku 14 listopada na pamiątkę urodzin Fredericka Bantinga, który (wraz Charlesem Bestem) jako pierwszy w 1922 roku zastosował insulinoterapię w leczeniu cukrzycy. Głównym celem obchodów Światowego Dnia Walki z Cukrzycą jest zwiększenie świadomości społecznej odnośnie objawów tej choroby, przyczyn jej powstawania, skutecznych sposobów leczenia i zapobiegania późnym powikłaniom cukrzycy.

Niebieskie podświetlenie wiaduktu uruchamiane jest wraz z oświetleniem miejskim. Iluminację włączono w godzinach wieczornych już w piątek, 13 listopada i będzie świecić do poniedziałkowego poranka, 16 listopada.

Okolicznościowe podświetlenie wiaduktu przy Galerii Bałtyckiej ma zwrócić uwagę mieszkańców Gdańska na chorobę cukrzycową, która jest coraz powszechniej występującym schorzeniem w społeczeństwach na całym świecie. 

Iluminacja ma na celu pobudzać świadomość występowania cukrzycy, jej objawów, sposobu leczenia i powikłań. To również gest solidarności gdańszczan z diabetykami, którzy dziś obchodzą swój dzień. W tym roku hasło obchodów w Polsce brzmi: „Cukrzyca i pielęgniarki. Pielęgniarki Twoim wsparciem w leczeniu cukrzycy”.

Działania Stowarzyszenia Diabetyków Oddział Wojewódzki w Gdańsku, zobacz tutaj: http://www.psd-gdansk.cba.pl/

oprac. AU

 

 

Magdalena KiljanUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Magdalena Kiljan - najnowsze
Magdalena KiljanUrząd Miejski w GdańskuGdański Zarząd Dróg i Zieleni
Magdalena Kiljan - najnowsze