PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dziś PC Drama - „Aby ci o tym donieść” Caryl Churchill w reżyserii Magdy Szpecht. Są bilety

Dziś PC Drama - „Aby ci o tym donieść” Caryl Churchill w reżyserii Magdy Szpecht. Są bilety
W poniedziałek, 28 września, w klubie Żak odbędzie się kolejna odsłona czytań performatywnych sztuk teatralnych PC Drama. Tym razem na scenie Sali Suwnicowej zobaczymy „Aby ci o tym donieść” Caryl Churchill, w reżyserii Magdy Szpecht, w interpretacji czterech aktorek: Ewy Jendrzejewskiej, Marty Kalmus-Jankowska, Hanny Miśkiewicz i Marzeny Nieczui-Urbańskiej. Początek o godzinie 19:00. Są ostatnie bilety w cenie 10-20 zł.
na zdjęciu widzimy kobietę, aktorkę Martę Kalmus, blondynkę o długich włosach na jasnym tle
Marta Kalmus-Jankowska to aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna. Związana jest z Teatrem Wybrzeże w Gdańsku. W poniedziałek, 28 września, wcieli się w jedną w głównych ról w sztuce „Aby ci o tym donieść” Caryl Churchill
mat. prasowe

 

 

Caryl Churchill (ur. 1938 r.) jest jedną z najważniejszych brytyjskich autorek piszących dla teatru. W Polsce jest znana przede wszystkim dzięki dramatowi „Love and Information”. Prapremiera „Aby ci o tym donieść” - sztuki, której czytanie performatywne odbędzie się w poniedziałek, 28 września, na Scenie Suwnicowej Klubu Żak (al. Grunwaldzka 195/197) - miała miejsce w 2016 roku w Londynie. W 2019 roku krytycy „Guardiana” umieścili ją na ósmym miejscu listy 50. najważniejszych spektakli XXI wieku.

- Sztuka Caryl Churchill łączy ze sobą dwie odległe rzeczywistości - codzienność dojrzałych kobiet i świat apokaliptycznych przepowiedni, co daje efekt poetycki, przynoszący na myśl twórczość Samuela Becketta - opowiada Magda Szpecht, która reżyseruje czytanie. - „Aby ci o tym donieść” to surrealistyczne zdarzenie, w którym problemy psychologiczne, takie jak osamotnienie i lęk, łączą się z polityczną krytyką współczesności podporządkowanej kapitałowi oraz nowym technologiom.

Jak dodaje reżyserka, w krótkim, poetyckim, przerażającym i zarazem dowcipnym tekście zapisane zostały - warstwa po warstwie - najbardziej niepokojące aspekty naszej współczesności. - Samotność, nerwice, traumy, kryzys ekonomiczny i katastrofa klimatyczna rezonują w pozornie spokojnej rzeczywistości trzech przyjaciółek, które przypadkowo - w trakcie popołudniowej herbaty w ogrodzie - zostają odwiedzone przez sąsiadkę posiadającą dar snucia apokaliptycznych wizji - zapowiada Magda Szpecht.

Akcja sztuki dzieje się w letnie popołudnie, w ogródku za domem, gdzie spotykają się na herbacie cztery starsze kobiety. Rozmawiają - a właściwie plotkują - o rodzinie, sąsiadach, serialach telewizyjnych, wspominają swoją przeszłość, powierzchownie komentują znane z mediów aktualne wydarzenia polityczne. Sielankową atmosferę burzą kolejne, porażająco plastyczne opisy globalnej katastrofy: ogromnej powodzi, skażenia środowiska chemikaliami, pożarów, głodu i pandemii nowego wirusa.

Czytanie reżyseruje Magda Szpecht - jedna z czołowych polskich reżyserek młodego pokolenia. W teatrze repertuarowym zadebiutowała w 2015 roku adaptacją „Możliwości wyspy” Michela Houellebecqa w TR Warszawa. Wcześniej przygotowała spektakl „dolphin_who_loved_me” (2014 r.), który otrzymał Nagrodę Jury na festiwalu teatralnym 100° Berlin Festival. W swoich poszukiwaniach teatralnych często poszerza granice formalne, wzbogacając przekaz o formy perfomance'u czy instalacji. Na początku 2018 roku w ramach PC Dramy przygotowała czytanie sztuki „VV. Nie jestem już psem” Łukasza Wojtysko, inspirowanej postacią Violetty Villas.

Tekst sztuki przetłumaczyła Małgorzata Semil. Występują aktorki związane z Teatrem Wybrzeże: Marta Kalmus-Jankowska, Ewa Jendrzejewska i Marzena Nieczuja-Urbańska, oraz Hanna Miśkiewicz - aktorka Teatru Miniatura.

Początek o godzinie 19:00. Po czytaniu odbędzie się dyskusja z udziałem twórców, którą poprowadzi dr Anna Jazgarska.

 

Bilety: normalny 20 zł, z Kartą do Kultury 15 zł, Karta Dużej Rodziny / studenci / uczniowie / seniorzy 10 zł. Bilety można kupić TUTAJ oraz w kasie klubu Żak. Uwaga, ze względu na stan epidemii, obowiązuje zakrywanie ust i nosa przez widzów (osoby bez maski nie będą wpuszczone do sali).

 

Czytanie dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu: Teatr i taniec.

 

 

oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl