PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dzisiaj Światowy Dzień Ziemi. W Gdańsku: warsztaty, wspólne sprzątanie, sadzenie drzewek 

Dzisiaj Światowy Dzień Ziemi. W Gdańsku: warsztaty, wspólne sprzątanie, sadzenie drzewek 
W dniu 22 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Ziemi. W Gdańsku odbędą się m.in warsztaty o plastiku dla młodzieży, wspólne sprzątanie i sadzenie drzew. Przede wszystkim jednak, każdy z nas może rozejrzeć się wokół siebie i zrobić coś pozytywnego dla środowiska - to dobry dzień, by w ogóle zacząć dbać o swoje bliskie i dalsze otoczenie.
Drzewa, trawa, palstikowe worki ze śmieciami
Dzień Ziemi to okazja do najprostszych inicjatyw, które może podjąć każdy z nas - choćby posprzątania najlbliższej okolicy
                                                                                                                                                                      Fot. Dominik Paszliński/gdansk.pl

 

Dzień Ziemi obchodzony jest od 1970 roku, swój początek miał w Stanach Zjednoczonych. Od 2010 roku w dniu 22 kwietnia obchodzony jest także Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi ogłoszony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ. Celem Światowego Dnia Ziemi jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie, uświadamianie politykom i obywatelom, jak ważne jest dbanie o naszą planetę. 

 

Z okazji tegorocznego Dnia Ziemi Dział Międzynarodowej Współpracy Akademickiej Politechniki Gdańskiej organizuje akcję sprzątania terenów zielonych w okolicy Domu Studenckiego nr 2, na końcu ulicy Traugutta w Gdańsku. Studenci zapraszają wszystkich chętnych do wspólnej inicjatywy. 

Sprzątanie terenów zielonych w okolicy Domu Studenckiego nr 2, na końcu ulicy Traugutta w Gdańsku, odbędzie się w czwartek 22 kwietnia. Zbiórka o godzinie 10:00, przed akademikiem nr 2. Sprzątanie będzie trwało ok 3 godzin, po czym chętni uczestnicy przejdą pod budynek Działu Międzynarodowej Współpracy Akademickiej (budynek nr 14) aby  zasadzić tam drzewko upamiętniające wspólny wysiłek. Koniec akcji przewidziany jest na godzinę 14:00.

Worki oraz pojemniki na śmieci zapewni Wydział Gospodarki Komunalnej, natomiast rękawiczki ochronne zapewnia DMWA. O maseczki trzeba zadbać  we własnym zakresie. 

 

ziemia

 

 

Z kolei Plama GAK zaprasza młodzież od 15 roku życia na warsztaty o plastiku. Członkinie inicjatywy Zielone Ogniwo podczas 1,5 godzinnych warsztatów przedstawią upcyklingową ideę prasowania plastiku. Warsztaty zawierają część informacyjno - dyskusyjną oraz praktyczną.

Część informacyjna i dyskusyjna warsztatów poruszy aktualne dziś pytania: Czym jest mikroplastik? Czym jest upcykling? Jak można wykorzystać plastik ponownie i stworzyć nowe rzeczy?

Część praktyczna to wprowadzenie upcyklingowej idei prasowania plastiku w praktykę. Do warsztatu będą potrzebne: żelazko, dwie reklamówki (takie, które można otrzymać w sklepie, trochę mocniejsze niż foliówki na pieczywo/warzywa), papier do pieczenia, nożyczki, ręcznik.

Warsztaty odbędą się na platformie Zoom o godz. 18.00. Liczba miejsc ograniczona, zapisy na e-mail: plama@gak.gda.pl

Warsztaty poprowadzą członkinie nieformalnej grupy aktywistycznej Zielone Ogniwo, Janina i Rozalia. Są one studentkami Uniwersytetu Gdańskiego. W wolnym czasie działają na rzecz ekologii poprzez tworzenie projektów lokalnych takich jak warsztaty dla dzieci i młodzieży czy akcje uliczne. Brały udział w międzynarodowych projektach na temat bioróżnorodności i upcyklingu. Są aktywistkami ruchów i organizacji proekologicznych takich jak Młodzieżowy Strajk Klimatyczny czy Greenpeace. Założyły grupę Zielone Ogniwo, która zrzesza osoby aktywistyczne z Trójmiasta chcące zaangażować się na rzecz ekologii.

oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl