PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dzień wagarowicza? Wspólny patrol szkolny Straży Miejskiej i Policji czuwa

Dzień wagarowicza? Wspólny patrol szkolny Straży Miejskiej i Policji czuwa
Istnieje już dziewięć lat. W zeszłym roku na ulice Gdańska wyjechał 159 razy. Bardzo dobrze znany uczniom i nauczycielom z gdańskich szkół. Młodsze dzieci go lubią, starsi uczniowie czują przed nim respekt. Przedstawiamy Patrol Szkolny.

Artur Sokołowski i radiowóz Straży Miejskiej z napisem Patrol Szkolny
Artur Sokołowski i radiowóz Straży Miejskiej z napisem Patrol Szkolny
Robert Kacprzak/Straż Miejska w Gdańsku

Jeżdżą zawsze w pierwszy dzień kalendarzowej wiosny, chętnie nazwany przez uczniów "dniem wagarowicza". Patrolując okolice szkół, mundurowi są bardzo wyczuleni na osoby, które mogą być zagrożeniem dla dzieci i młodzieży. Przede wszystkim osoby obce, podejrzanie się zachowujące, które mogą dostarczać uczniom narkotyki czy dopalacze.

Do 7. roku życia dzieci muszą być pod opieką rodziców. Ośmiolatek do szkoły może chodzić sam. To jednak wciąż małe dziecko.

Patrol szkolny to wspólna inicjatywa gdańskiej Straży Miejskiej i Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku. Funkcjonariusze obu formacji jeżdżą razem w patrolu, a ich głównym zadaniem jest reagowanie na zakłócanie porządku w rejonie placówek szkolnych. Jak wygląda to w praktyce?

Nasze działania skupiają się przede wszystkim na terenach przyszkolnych - mówi inspektor Artur Sokołowski, który z ramienia Straży Miejskiej jeździ w patrolu szkolnym. - Kontrolujemy miejsca, gdzie spotyka się młodzież. Przede wszystkim pod kątem palenia papierosów, używania e-papierosów i spożywania alkoholu. Reagujemy, gdy widzimy uczniów, którzy w czasie lekcji, znajdują się poza szkołą.

Nie tylko wagarowicze i amatorzy używek w trakcie przerw międzylekcyjnych mogą znaleźć się na cenzurowanym patrolu szkolnego. Bezkarni nie powinni się czuć uczniowie, którzy zostaną przyłapani na wybrykach chuligańskich, dewastacji mienia czy malowaniu graffiti.

- Zwracamy uwagę na bezpieczeństwo uczniów szkół podstawowych w drodze do szkoły. Zwłaszcza małe dzieci czują się bezpieczniej, kiedy widzą radiowóz - zauważa Artur Sokołowski.

Prewencja to jedna strona działań patrolu szkolnego. Równie ważna jest profilaktyka. Funkcjonariusze prowadzą w szkołach zajęcia i pogadanki dla uczniów. Są też wzywani do szkół przez dyrekcję czy pedagogów, by przeprowadzić rozmowę z uczniem, który ma problem z przestrzeganiem prawa. Mundur budzi respekt, a doświadczenie w pracy z młodzieżą przekłada się na wiarygodność.

- Łatwiej jest nam rozmawiać z takim młodym człowiekiem. Spotykamy się przecież z różnymi sytuacjami i możemy go przed nimi przestrzec - dodaje Artur Sokołowski.

Tekst: Marta Drzewiecka/Straż Miejska w Gdańsku