PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dziś Dzień Otwarty Notariatu 2021. Zapytaj o testament, pożyczkę, podział majątku

Dziś Dzień Otwarty Notariatu 2021. Zapytaj o testament, pożyczkę, podział majątku
W sobotę, 27 listopada w godzinach 10 -16 już po raz 12. notariusze będą udzielać bezpłatnych informacji prawnych telefonicznie oraz za pośrednictwem mediów społecznościowych - na czacie i podczas streamingu. Temat tegorocznej edycji brzmi „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście”.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Dzień Otwarty Notariatu przez lata odbywał się na tradycyjnych zasadach - w Gdańsku były to bezpośrednie rozmowy w sali 107 Urzędu Miejskiego. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, bezpłatną poradę będzie można uzyskać telefonicznie lub online. Taka forma kontaktu jest konieczna ze względu na trwające zagrożenie epidemiczne
Dzień Otwarty Notariatu przez lata odbywał się na tradycyjnych zasadach - w Gdańsku były to bezpośrednie rozmowy w sali 107 Urzędu Miejskiego. W tym roku, podobnie jak w ubiegłym, bezpłatną poradę będzie można uzyskać telefonicznie lub online. Taka forma kontaktu jest konieczna ze względu na trwające zagrożenie epidemiczne
Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

 

Temat tegorocznej edycji nie ogranicza jednak wachlarza pytań, jakie można zadać notariuszom. W ostatnią sobotę listopada 2021 roku będą oni służyć wsparciem we wszystkich sprawach, jakie na co dzień można załatwić w kancelarii notarialnej. A tych jest naprawdę niemało.

 

 

O co możemy zapytać w czasie Dnia Otwartego Notariatu?

- Notariusza kojarzymy zazwyczaj z czynnościami, które wymagają formy aktu notarialnego, jak np. kupno i sprzedaż nieruchomości - mówi not. Małgorzata Muszalska, ogólnopolski koordynator DON. - Tymczasem dla wielu spraw nawet jeśli nie trzeba, to zdecydowanie warto rozważyć konsultację z notariuszem i formę aktu notarialnego - np. dla testamentu, umowy pożyczki, umowy działu spadku czy umowy podziału majątku wspólnego po rozwodzie. Notariusz pomoże nam lepiej zabezpieczyć nasz majątek oraz uchroni przed negatywnymi konsekwencjami podejmowanych decyzji prawnych. 

Najczęściej zadawane pytania dotyczą niezmiennie szeroko pojętych spraw majątkowych, umów sprzedaży, darowizny oraz problematyki związanej z dziedziczeniem. W ostatnich latach rośnie jednak liczba zapytań dotyczących tworzenia i działania spółek, zarządu sukcesyjnego, pełnomocnictw oraz umów majątkowych małżeńskich. Coraz częściej notariusze otrzymują również pytania o czynności, których można dokonać w kancelarii notarialnej bez konieczności udawania się do sądu, a więc takich jak sporządzenie aktu poświadczenia dziedziczenia, dokonanie działu spadku czy też odrzucenie spadku.

 

 

Już po raz drugi notariuszom w czasie Dnia Otwartego Notariatu towarzyszyć będą eksperci z Biura Rzecznika Finansowego, którzy odpowiedzą na pytania z zakresu finansów osobistych i ubezpieczeń. Nowością będzie dyżur ekspertów Wydziału Pozasądowego Rozwiązywania Sporów Rzecznika Finansowego, którzy przedstawią zalety i możliwości polubownych rozstrzygnięć w sporach z instytucjami finansowymi.

 

Telefonicznie, na czacie, podczas streamingu

Ubiegłoroczna formuła Dnia Otwartego Notariatu bardzo dobrze się sprawdziła, dlatego również w tym roku ponad 300 notariuszy z całej Polski będzie odpowiadać na pytania:

- na czacie i w trakcie streamingu: na facebookowym profilu Porozmawiaj z Notariuszem

- telefonicznie:

 • Białystok i okolice: 85 688 11 54
 • Gdańsk i okolice: 58 727 01 00
 • Katowice i okolice: 32 441 86 84
 • Kraków i okolice: 12 442 99 99
 • Lublin i okolice: 81 475 47 54
 • Łódź i okolice: 42 233 41 10
 • Poznań i okolice: 61 669 81 89
 • Rzeszów i okolice: 17 283 25 23
 • Szczecin i okolice: 91 443 51 12
 • Warszawa i okolice: 22 100 83 00
 • Wrocław i okolice: 71 716 22 29

 

Kontakt z ekspertami z Biura Rzecznika Finansowego: 22 102 10 09

 

Dzień Otwarty Notariatu

Celem Dnia Otwartego Notariatu, który jest organizowany od 2010 r. przez Krajową Radę Notarialną we współpracy z izbami notarialnymi, jest edukacja prawna.

– Z codziennej praktyki notarialnej wynika, że osobom przychodzącym do kancelarii notarialnych bardzo często brakuje podstawowej wiedzy prawnej – poinformował not. Szymon Kołodziej, rzecznik prasowy Krajowej Rady. - Dlatego notariusze za jedno z ważniejszych swoich zadań uznają edukowanie społeczeństwa w zakresie tych obszarów prawa, które należą do ich kompetencji, jak i szerokie informowanie o katalogu umów i czynności notarialnych, które będą odpowiednie dla realizacji celów zakładanych przez klientów kancelarii notarialnej.

Notariusze będą udzielali informacji prawnych: w indywidualnych rozmowach prowadzonych telefonicznie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Elbląg, Czersk, Chojnice, Bydgoszcz, Toruń, Tczew, Puck, Wejherowo, Starogard Gdański, Świecie, Hel i okolice: tel: 58-727-01-00, a także na czacie oraz w czasie live streamu na profilu Porozmawiaj z Notariuszem na FB Krajowej Rady Notarialnej.

Nadto pomagający nam w akcji DON eksperci z Biura Rzecznika Finansowego mogą Państwu odpowiedzieć na pytania z zakresu: finanse osobiste, ubezpieczenia oraz polubowne rozstrzygnięcia w sporach z instytucjami finansowymi – pytania dotyczące tych zagadnień możesz zadać ekspertom z Biura Rzecznika Finansowego dyżurującym w dn. 27 listopada w godz. 10-16.Tel. 22 102 10 09.

Akcja DON jest realizowana pro publico bono od 12 lat przez Krajową Radę Notarialną i rady izb notarialnych i ma na celu podnoszenie świadomości prawnej obywateli. Prezydent Aleksandra Dulkiewicz objęła patronatem honorowym „Dzień Otwarty Notariatu” XII edycję ogólnopolskiej akcji społecznej.

DON zaprasza także na organizowaną od 2015 r. akcję Bezpłatny wykład notariusza na uniwersytecie trzeciego wieku dedykowana seniorom.

Dzień Otwarty Notariatu „Porozmawiaj z notariuszem, jak zadbać o swój majątek. Bo warto zaufać profesjonaliście” sobota 27 listopada 2021 w godz. 10-16

Szczegółowe informacje: www.porozmawiajznotariuszem.pl

 

NotariatOK
Krajowa Rada Notarialna
oprac. AKwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl