PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.

Dzień Kobiet w Gdańsku: na różowo czy na barykadach? Ty wybierasz

Dzień Kobiet w Gdańsku: na różowo czy na barykadach? Ty wybierasz
Gdańskie instytucje, firmy i stowarzyszenia zapraszają do świętowania przedłużonego i niezwykle różnorodnego Dnia Kobiet. Od czwartku do niedzieli (8-11 marca) panie będą mogły wybierać - czy będą chciały uczcić swoje święto bawiąc się na koncercie albo w kinie, poznając zachwycające widoki z powietrza, czy manifestując swoje poglądy na którejś z feministycznych imprez.

Fot. Pixabay

Bardzo ciekawa,ą propozycję na czwartek, 8 marca, przygotowało w jednym ze swoich oddziałów Muzeum Gdańska (Dawne Muzeum Historyczne Miasta Gdańska). Podczas zwiedzania pięknych wnętrz mieszczańskich Domu Uphagena (Gdańsk, ul. Długa 12), będzie można zapoznać się z historią kobiet dawnego Gdańska, oraz z ich złożoną rolą i pozycją w ówczesnej rzeczywistości.

- Każdemu z gości naszego Muzeum przekażemy wiedzę o tym jak wyglądała młodość dawnej gdańszczanki, jakie były jej troski, radości, czy miała szansę na karierę naukową lub sukcesy zawodowe - mówi Anna Czarnota z Działu Edukacji Muzeum Gdańska.

Podczas wykładu zatytułowanego „O kobietach dawnego Gdańska”, poznamy przedstawicielki płci pięknej, które swoimi dokonaniami znacznie wykraczały poza to, co pisał o nich choćby Marcin Luter: „Daj dziecko i wytęż wszystkie siły, a jeśli umrzesz z tego powodu, to żegnaj, idź do nieba, gdyż umarłaś czyniąc dzieło szlachetna i posłuszna Bogu”.

- Na jednym z siedemnastowiecznych sztychów Antona Möllera, który niegdyś zdobił wnętrza Ratusz Głównego Miasta, widać kobiety pracujące na budowie. Dawniej wykonywały one niektóre zawody, zwłaszcza mniej uciążliwe, z równą starannością co mężczyźni. Tylko nieliczne osiągały wysoki status społeczny i poważanie, np. Konstancja Czirenberg czy Elżbieta Koopman-Heweliusz - tłumaczy Czarnota.

Muzeum przygotowało także atrakcję dla najmłodszych gości - ci będą mogli wziąć udział w warsztatach z tworzenia papierowej laleczki i ubrań dla niej według gdańskich dawnych trendów. Wykonaną zabawkę będzie można zabrać do domu.

Wykład odbędzie się w godz. 11-15, w tym samy czasie prowadzone będą warsztaty dla dzieci. Do uczestnictwa w wydarzeniu uprawnia bilet wstępu, w cenie: normalny 10 zł, ulgowy 5 zł lub rodzinny 20 zł.

Dom Sztuki - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Stryjewskiego 25) zaprasza natomiast tego dnia seniorki na kulturalne kobiece popołudnie, połączone z poczęstunkiem i pogawędkami.

O godz. 15.15 rozpocznie się „Babski teatr przy stoliku”, podczas którego dwie uczestniczki Domu Sztuki Seniora zaprezentują czytaną przy stoliku sztukę „Krzyżówka”, przygotowaną specjalnie z okazji Dnia Kobiet.

Następnie, o godz. 16.15, odbędzie się „Babska książka, czyli spotkanie autorskie”. Z seniorkami przedpremierowo spotka się pisarka Elka Noland, zakochana w Gdańsku autorka powieści „Anna i lekarz” (premiera książki odbędzie się 23 marca w Filii nr 14 Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku).

Wstęp wolny.


Debiutantka Daniela Vega zachwyciła krytyków swoją rolą w 'Fantastycznej kobiecie', łącząc zmysłowość z siłą i wrażliwość z uporem
Debiutantka Daniela Vega zachwyciła krytyków swoją rolą w 'Fantastycznej kobiecie', łącząc zmysłowość z siłą i wrażliwość z uporem
mat. prasowe

Miłośniczki kina i nieco innego spojrzenia na kobiecość powinny obejrzeć oscarową produkcję „Fantastyczna kobieta” w reżyserii Sebastiána Lelio. Okazja będzie w czwartek, 8 marca, o godz. 18.30 - na seans zaprasza Dyskusyjny Klub Filmowy „Miłość Blondynki.

Historia opowiada o losach pary: Orlando (w tej roli Francisco Reyes) i jego znacznie młodszej partnerki, transseksualistki Mariny (Daniela Vega). Kiedy podczas wieczoru mężczyzna nagle traci przytomność, Marina zabiera go do szpitala. Tam czeka ją konfrontacja nie tylko z rodziną Orlanda, ale z wrogo nastawioną służbą zdrowia i policją, w wyniku której będzie musiała zawalczyć o prawo do swoich uczuć i godności.

Tym, którzy jakimś cudem o tytule jeszcze nie słyszeli przypominamy, że dosłownie przed chwilą zdobył on Oscara w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny. Film był także wydarzeniem tegorocznego Berlinale - przyniósł chilijskiemu reżyserowi Srebrnego Niedźwiedzia za scenariusz oraz Teddy Award dla najlepszego filmu o tematyce LGBTQ.

Film zobaczymy na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego, w auli 1.43 (Gdańsk, ul. Wita Stwosza 55). Bilety: normalny 15 zł, ulgowy 10 zł (zniżka dla studentów, uczniów i słuchaczy Gdańskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku oraz posiadaczy Metropolitalnej Karty dla Kultury).

A może Dzień Kobiet spędzić w powietrzu z panoramą Gdańska rozpościerającą się przed oczami? Dlaczego nie? Na świętowanie 50 metrów nad ziemią zaprasza Koło Widokowe AmberSky na Wyspie Spichrzów. Dla wszystkich pań, które wybiorą się tego dnia na przejażdżkę w gondoli przygotowano 10% zniżki oraz atrakcję specjalną z przymrużeniem oka - po zmroku koło rozbłyśnie na różowo.


Kobiety kochają róż - tu w wersji 'na manifę'
Kobiety kochają róż - tu w wersji 'na manifę'
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

Centrum Praw Kobiet zachęca natomiast panie (i nie tylko) do wzięcia udziału w 2. edycji charytatywnego wydarzenia „Solidarność jest kobietą 2018” - która odbędzie się w czwartek, 8 marca, w klubie B90 (Gdańsk, ul. Doki 1).

- Dwa lata temu CPK zostało pozbawione dotacji i od tamtej pory utrzymuje się wyłącznie z darowizn i wpłat osób prywatnych - mówią organizatorzy. - Cały zespół CPK - psychologowie i psychoterapeutki, prawnicy i osoby pierwszego kontaktu pracują wolontaryjnie udzielając porad i wsparcia kobietom doświadczającym przemocy. Dlatego w ubiegłym roku w Dniu Kobiet po raz pierwszy zorganizowaliśmy koncert w klubie B90 - dzięki Waszej hojności zebraliśmy wówczas kwotę, która pokryła półroczne koszty utrzymania biura Centrum Praw Kobiet w Gdańsku. Liczymy, że i tym razem wesprzecie naszą działalność.

W programie koncerty zespołów Pochwalone, Moose The Tramp, El Banda oraz Tymona Tymańskiego, oraz spotkanie ze znaną graficzką Martą Frej, której prace będzie można obejrzeć na miejscu.

Dochód ze sprzedaży biletów zostanie w całości przekazany na rzecz gdańskiego oddziału Centrum Praw Kobiet, instytucji, która od ponad dwudziestu lat działa na rzecz równego statusu kobiet i mężczyzn w życiu publicznym i w rodzinie.

Początek o godz. 19.30. Bilety: w przedsprzedaży 30 zł, w dniu koncertu 35 zł.

Feministki ucieszy natomiast „BABA Feministyczna” - wydarzenie przygotowane z okazji Dnia Kobiet przez Klub Windę - oddział Gdańskiego Archipelagu Kultury (Gdańsk, ul. Racławicka 17). Wydarzenie odbędzie się w sobotę, 10 marca, o godz. 17. Wystąpi m.in. Chór Trójmiejskiej Akcji Kobiecej. Wstęp wolny. Więcej informacji: BABA Feministyczna.

Uwaga! Z racji zaplanowanych na Dzień Kobiet zgromadzeń publicznych, wystąpią tego dnia przejściowe utrudnienia w ruchu drogowym w obszarze Głównego Miasta.


Trudności będą występowały w czwartek, 8 marca, w następujących godzinach, miejscach i trasach:

  • 09.30-19.30 - Plac Solidarności, następnie przejście ul. Podwale Grodzkie do Biura Rady Miasta i powrót tą samą trasą na Plac Solidarności;
  • 09.30-19.30 - Targ Węglowy, następnie przejście ul. Długą, Długi Targ, Długie Pobrzeże i z powrotem tą samą trasą do Targu Węglowego, następnie przejście pod pomnik Jana III Sobieskiego; 
  • 10.30-16.30 - ul. Podwale Grodzkie, plac przy City Forum;
  • 16.35-21.35 - ul. Podwale Grodzkie, przed City Forum;
  • 8-15.30 - Plac między ulicami Św. Ducha i Szeroką przy ul. Grobla I z fontanną czterech kwartałów z ulicami Św. Ducha, Szeroką, Grobla I na odcinkach okalających ten teren. 
  • 16-19 - Plac między ulicami Św. Ducha i Szeroką przy ul. Grobla I, z fontanną Czterech Kwartałów - Grobla I, włącznie z ulicami Św. Ducha, Szeroką, Grobla I na odcinkach okalających ten teren odcinek ul. Św. Ducha między ul. Krowią a Szewską, następnie przejście ulicami Grobla II, Grobla III, Straganiarska, Targ Rybny, Podwale Staromiejskie, Podmłyńska, Rajska, Gnilna, Aksamitna, Wałowa, Rybaki Górne, Popiełuszki, Główna - do placu przy budynku dawnej Dyrekcji Stoczni;
  • 15.30-20 - ulice i chodniki (bez zakłócania ruchu kołowego): ul. Świętego Ducha, Grobla I, Grobla II, Szeroka i Park Świętopełka

Zgromadzenia publiczne oraz trasy przemarszu będą zabezpieczanie przez Policję oraz Straż Miejską. Urząd Miejski w Gdańsku prosi o bezwzględne stosowanie się do ich poleceń.


Zobacz też: Na Dzień Kobiet: Grzeczne już byłyśmy! Trwają ostatnie przygotowania do ManifyAgata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze
Agata Olszewskawww.gdansk.plagata.olszewska@gdansk.pl
Agata Olszewska - najnowsze