• Start
  • Wiadomości
  • Dzień Dziecka w Gdańsku trwa już od soboty. Atrakcje dla młodszych i starszych

Dzień Dziecka w Gdańsku trwa już od soboty. Atrakcje dla młodszych i starszych

Familijna premiera od Teatru Miniatura, Tydzień Dziecka z Hevelianum, Słodki Rynek czy Weekend Malucha w gdańskim ZOO - atrakcji dla dzieci, i tych młodszych, i tych starszych, z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka nie brakuje.
01.06.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
W „Zgubniku” znajdziemy opis subiektywnych jednodniowych wycieczek po Kaszubach, z uwzględnieniem informacji praktycznych dla rodziców
W „Zgubniku” znajdziemy opis subiektywnych jednodniowych wycieczek po Kaszubach, z uwzględnieniem informacji praktycznych dla rodziców
archiwum NCK

 

Nadbałtyckie Centrum Kultury i Wydawnictwo Region we wtorek, 1 czerwca, o godzinie 17:00 zapraszają na prapremierę książki Magdaleny Świerczyńskiej-Dolot i Tatiany Slowi pt. „Zgubnik pomorski. Część I. Kaszuby. Wycieczki dla dzieci i rodziców”. Spotkanie z autorkami odbędzie się online - transmitowane będzie na Facebooku: Dzień dziecka w NCK: prapremiera „Zgubnika pomorskiego”.

- „Zgubnik” (przewodnik) po Kaszubach dla dzieci z rodzicami, to wspólny projekt dwóch pomorskich dziennikarek zafascynowanych Kaszubami. Obie mają dzieci: w wieku od dwóch do ośmiu lat, z którymi podróżują po regionie, poznając najcudowniejsze i jego najbardziej ukryte zakamarki. Podróżowanie z dziećmi stało się ich pasją, która zaowocowała publikacją - opisują organizatorzy.

Autorki przewodnika podpowiadają m.in. jak znaleźć miejsca bez tłumów, bez kolejek i komercyjnych atrakcji, interesujące dla dzieci.

- Zgubmy się z nimi w lasach, wśród pagórków, nad brzegami jezior i morza. W „Zgubniku” szukamy kaszubskich miejsc mocy, wież księżniczek, stolemów i wysp... Piszemy tutaj o magii, ale nie pomijamy przy tym informacji praktycznych. Wskazujemy miejsca, które niedostępne są dla podróżujących z wózkami i te, gdzie można przewinąć malucha. Możecie skorzystać z naszych podpowiedzi, ale przede wszystkim twórzcie własne wspomnienia - kolorujcie tę książkę, wklejajcie do niej swoje zdjęcia, rysujcie, co zobaczyliście. I gubcie się (w sposób kontrolowany) razem z nami na fantastycznych Kaszubach - zachęcają.

Prezentacji przewodnika towarzyszyć będą porady dla rodziców o podróżowaniu z dziećmi, a także stacjonarne warsztaty plastyczne dla dzieci „Karty z podróży”. Podstawą do przeprowadzenia warsztatów będzie mini-wycieczka po budynku Ratusza Staromiejskiego (ul. Korzenna 33/35) - siedziby NCK. Uczestnicy warsztatów wybiorą najciekawsze ich zdaniem ratuszowe miejsca i motywy a następnie stworzą metodą kolażu subiektywną mapkę tych odkryć, wykorzystując rysunki, notatki, zdjęcia i plany Ratusza. Warsztaty poprowadzi Monika Konca. Przeznaczone są dla uczestników od 7. do 12. roku życia. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc (15), obowiązują zapisy: Karty z podróży: warsztaty plastyczne dla dzieci. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

 

Postaci z dawnych epok dzięki Muzeum Gdańska 1 czerwca będą odpowiadać na Wasze pytania
Postaci z dawnych epok dzięki Muzeum Gdańska 1 czerwca będą odpowiadać na Wasze pytania
mat. Muzeum Gdańska

 

Muzeum Gdańska 1 czerwca zaprasza do udziału w Magicznej podróży w czasie, w której przewodniczkami i przewodnikami będą Panienka z okienka, straszliwa piratka, dawny gdański chirurg oraz szlachetna patrycjuszka.

- Mimo dzielących te postacie stuleci w nadzwyczajny, magiczny sposób spotkają się w jednym miejscu, by porozmawiać o swoich codziennych doświadczeniach i nadzwyczajnych przeżyciach. Wszystko co chcielibyście wiedzieć o życiu w dawnym Gdańsku, ale nie mieliście okazji o to zapytać, odnajdziecie podczas naszego wirtualnego spotkania: rozmowa odbywać się będzie na żywo. XVI-wieczne ploteczki, XVII-wieczne nowinki ze świata mody, czy może XVIII-wieczne osiągnięcia naukowe, nieważne, co Was interesuje, tu możemy porozmawiać na każdy temat - zachęca Andrzej Gierszewski z Muzeum Gdańska.

Wydarzenie odbędzie się online na platformie Microsoft Teams, w godzinach 11:00-14:00. Udział jest bezpłatny, nie obowiązują wcześniejsze zapisy. Link do wydarzenia: TUTAJ.

 

1 czerwca to święto wszystkich małych odkrywców - przekonuje Hevelianum i zaprasza na zabawę z nauką
1 czerwca to święto wszystkich małych odkrywców - przekonuje Hevelianum i zaprasza na zabawę z nauką
mat. Hevelianum

 

Widowiskowe science show na żywo rozkładające fizykę na łopatki, przyrodnicze zajęcia terenowe z wykorzystaniem aplikacji mobilnych i „Tańczące kostki”, czyli warsztaty dla małych konstruktorów z wyobraźnią, oraz spacery i gry rywalizacyjne w parku na Górze Gradowej - to z kolei propozycje Hevelianum, które zaprasza na świętowanie Dnia Dziecka... przez cały tydzień - od poniedziałku, 31 maja, do niedzieli, 6 czerwca.

O atrakcjach:

Science show - naukowe show z okazji Dnia Dziecka! W trakcie pokazu rozłożycie fizykę na łopatki w serii widowiskowych i zaskakujących eksperymentów z elektrycznością, ogniem, powietrzem i zimnem. Chociaż zwykle nauka nie jest dziecinnie prosta, to w takim wydaniu zapewni mocne wrażenia i dawkę dobrej zabawy.

Zajęcia w terenie - wybierzcie się w podróż po tajemniczych zakamarkach Gradowej Góry i sprostajcie przygotowanym wyzwaniom. W trakcie spaceru odwiedzicie ciekawe przyrodniczo miejsca, poznacie rosnące tu rośliny, przyjrzycie się owadom i zwierzętom w parku. Na najmłodszych uczestników czeka świetna zabawa na świeżym powietrzu, starsi natomiast wykorzystają przydatne aplikacje i umiejętności współpracy, by wygrać rywalizację i zdobyć tytuł Super Przyrodnika. Przyroda może być fascynująca jeśli wiesz czego szukać.

Warsztaty konstruktorskie - warsztaty konstruowania i budowania ciekawych, zabawnych, a czasem przydatnych konstrukcji. Stwórzcie tańczące kostki przyozdobione własnoręcznie wykonanymi geometrycznymi wzorkami. Wykonaj ruchomą układankę, dzięki której wprawisz w ruch wymyślone przez siebie kształty. Dajcie się ponieść wyobraźni i użyj swojego zmysłu przestrzennego, aby stworzyć małe, tańczące arcydzieło.

Cały czas można też spacerować po rozległych terenach zielonych Hevelianum z wykorzystaniem aż trzech różnych kart pracy gotowych do wydruku na domowej drukarce: „Podchody z przyrodą”, „Naukowym krokiem” i „Historyczne wędrówki”.

Szczegółowy program, wraz z godzinami i cenami biletów na poszczególne atrakcje: Tydzień Dziecka w Hevelianum.

 

Co lubią dzieci? Zabawki! Tych nie zabraknie 1 czerwca w sklepie „Z dobrej ręki” w Nowym Porcie
Co lubią dzieci? Zabawki! Tych nie zabraknie 1 czerwca w odpowiedzialnym społecznie sklepie „Z dobrej ręki” w Nowym Porcie
fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Gdański sklep charytatywny „Z dobrej ręki” w Nowym Porcie (ul. Wolności 11) także przygotował coś specjalnego - z okazji Dnia dziecka zaprasza do odwiedzin swojej siedziby, gdzie czeka... ogromna dostawa zabawek. Półki wypełnią góry pluszaków, gier planszowych, lalek, książek i płyt z bajkami, a wszystko w specjalnych, promocyjnych cenach. Można zdobyć wymarzony przedmiot, a przy tym pomóc innym - „Z dobrej ręki” to wrażliwy i odpowiedzialny społecznie projekt Gdańskiej Spółdzielni Socjalnej, mający na celu utworzenie miejsc pracy i skuteczną realizację procesu aktywizacji zawodowej osób oddalonych od rynku pracy. Więcej o inicjatywie: „Działamy”! Sklep charytatywny „Z dobrej ręki” przypomina o sobie kupującym i darczyńcom.

Sklep czynny jest w godzinach 9:00-17:00.

 

Malina Prześluga, laureatka m.in. zeszłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, słynie z nietypowych bohaterów i tak też będzie w przypadku komedii „Najbrzydsze zwierzę świata” - pojawi się m.in. Rekin, Fenek, Guziec i słynny Blobfish
Malina Prześluga, laureatka m.in. zeszłorocznej Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej, słynie z nietypowych bohaterów i tak też będzie w przypadku komedii „Najbrzydsze zwierzę świata” - pojawi się m.in. Rekin, Fenek, Guziec i słynny Blobfish. Nz. ten ostatni i aktorka Hanna Miśkiewicz
fot. Piotr Pędziszewski

 

 

„Najbrzydsze zwierzę świata” - na nową komedię pod takim tytułem zaprasza widzów od 6. roku życia Teatr Miniatura (al. Grunwaldzka 16). Premiera spektaklu na podstawie sztuki nagradzanej autorki Maliny Prześlugi w reżyserii Laury Słabińskiej, znanej też jako Punch Mama, odbędzie się stacjonarnie w sobotę, 29 maja, o godzinie 17:00, oraz online - w niedzielę, 30 maja, o godzinie 17:00.

To zwariowana, pełna barwnych postaci, gagów i humoru opowieść, w której pojawi się Rekin, Fenek i Guziec, a także Jajko, Ziemniak, Hugh Grant... i Krystyna Czubówna. Zwierzęta powalczą o tytuł najbrzydszego na świecie, a Rekin będzie próbował zostać filmowym amantem. Czy to mu się uda? Na pewno nie zaszkodzi spróbować - o czym przekonamy się oglądając przedstawienie, którego celem jest przypomnienie widzom, że możliwy jest dystans do rankingów piękna, że nie w każdym konkursie trzeba startować, nie każda wygrana ma wartość, a przede wszystkim, że warto wychodzić poza etykietki, nie dawać się im uwięzić, ale jak śpiewał Młynarski robić swoje.

- W dzisiejszym świecie, pełnym koloryzowanych zdjęć na Instagramie, operacji plastycznych, wciąż niestety wszechobecnego kultu pięknego ciała i wymalowanych twarzy, niezwykle istotne jest, by przypominać widzom, co jest najważniejszą wartością - tłumaczy reżyserka. - „Najbrzydsze zwierzę świata” pozwala się też pośmiać z naszej tendencji do oceniania, porównywania się, łatwego nabierania na różne błyskotki i spojrzeć z większą czułością na otaczający świat i wszystkie zamieszkujące go stworzenia.

W zespole realizatorów spektaklu znalazł się Dariusz Panas, scenograf o wyjątkowej fantazji, znany trójmiejskim widzom ze spektaklu „Tajemnica kina” i „Tajemnica diamentów” w Miniaturze, Filip Sternal, kompozytor i aranżer, specjalizujący się w muzyce teatralnej i filmowej, oraz Przemysław Żmiejko, reżyser i autor multimediów. Występują: Krystian Wieczyński, Agnieszka Grzegorzewska, Andrzej Żak, Edyta Janusz-Ehrlich, Jakub Ehrlich, Wojciech Stachura, Hanna Miśkiewicz, Jacek Gierczak, Zbigniew Okęcki, Jacek Kaczkowski, Michał Skolimowski i Krystyna Czubówna.

Przed premierą online, 30 maja, o godzinie 16:30, na Facebooku Teatru Miniatury odbędzie się spotkanie na żywo z artystami i lalkami ze spektaklu. Udział w nim jest bezpłatny. Bilety na premierę: 45 zł, na premierę online: 25,50 zł, do kupienia tutaj Najbrzydsze zwierzę świata - premiera online.

 

Rynek w Oliwie w weekend przygotował specjalne atrakcje dla dzieci, ale coś dla siebie znajdą i dorośli. W programie m.in. pchli targ. Nz. Daria i Oskar - nastoletni właściciele Małej Manufaktury, producenci i sprzedawcy uroczych kotków i innych maskotek, których można było spotkać w ubiegłym roku
Rynek w Oliwie w weekend przygotował specjalne atrakcje dla dzieci, ale coś dla siebie znajdą i dorośli. W programie m.in. pchli targ. Nz. Daria i Oskar - nastoletni właściciele Małej Manufaktury, producenci i sprzedawcy uroczych kotków i innych maskotek, których można było spotkać w ubiegłym roku
fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl

 

Rynek w Oliwie (ul. Polanki 1A) ponownie zaprasza w weekend do korzystania z oferty targowiska - w sobotę, 29 maja, od godziny 6:00 do 13:00 zaopatrzyć się można w zdrowe produkty, a od godziny 14:00 do 20:00 - w ubrania z drugiej ręki w ramach Oliwskiego MiszMaszu. W niedzielę, 30 maja, już od godziny 10:00 do 15:00 organizatorzy zapraszają na Słodki Rynek - specjalną strefę z okazji Dnia Dziecka, w której nie tylko mali, ale i duzi znajdą dużo słodkości, ciekawych wystawców, ofertę gastronomiczną i warsztaty. Równolegle, w godzinach 09:00-15:00 trwać będzie Pchli Targ w Oliwie pt. Dzieciaki rządzą! - tu będzie można znaleźć skarby i dać przedmiotom i zabawkom nowe życie w czyichś rękach. Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

 

Podczas Weekendu Malucha w ZOO będzie można poznać maluchy innych gatunków. Nz. osiołek - według ankiety przeprowadzonej przez Gdański Ogród Zoologiczny, to ulubione zwierzęta odwiedzających
Podczas Weekendu Malucha w ZOO będzie można poznać maluchy innych gatunków. Nz. osiołek - według ankiety przeprowadzonej przez Gdański Ogród Zoologiczny, to ulubione zwierzęta odwiedzających
fot. Łukasz Ogrodziński / gdansk.pl

 

Weekend Malucha w gdańskim ZOO - to propozycja Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego, we współpracy z Cafe ZOO. W niedzielę i poniedziałek, 29-30 maja, na odwiedzających czeka gra terenowa dla najmłodszych, dzięki której wszyscy chętni będą mogli poznać maluchy, które pojawiły się w ostatnim roku w gdańskim zoo, dowiedzieć się jak mają na imię i jak opiekują się nimi ich mamy.

Gra w formie quizu online opublikowana zostanie w piątek, 28 maja, po godzinie 18:00 na stronie internetowej ZOO: www.zoo.gda.pl, oraz na profilu Facebook’owym. Chętni mogą wziąć udział w grze na własnych urządzeniach (smartfonach, tabletach, itp.). Podpowiedzi do rozwiązania quizu będzie można znaleźć na specjalnych tabliczkach, które umieszczone zostaną w pobliżu wybiegów zwierząt. Do dyspozycji gości będzie również mapka zoo z zaznaczonymi punktami, które wskażą gdzie szukać podpowiedzi.

Po rozwiązaniu gry Cafe ZOO (kawiarnia przy wybiegu hipopotamów) zaprasza na promocje na pyszności dla maluchów. Osoby, które wypełnią poprawnie całą grę i okażą w Cafe ZOO potwierdzenie ukończonej zabawy (po ukończeniu quizu na urządzeniu pojawi się komunikat o zdobytym wyniku) będą mogły skorzystać ze specjalnych cen na pyszności.

Zabawa trwa przez cały weekend, w godzinach otwarcia ZOO: 9:00 - 19:00. Koszt biletu normalnego wynosi 30 zł, ulgowego 25 zł, a rodzinnego 90 zł.

 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim