Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dzień bez telefonu w ZOO. Podejmij wyzwanie, zrelaksuj się i pomóż ratować zagrożone gatunki

Próbowałeś kiedyś „przeżyć” kilka godzin bez komórki? Podejmij to wyzwanie w niedzielę 15 lipca w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym. W godzinach 11 - 15 ZOO zaprasza do wspólnej zabawy i gier edukacyjnych, a przy okazji do pomocy zwierzętom, które tracą środowisko naturalne na skutek wydobycia minerałów wykorzystywanych w produkcji sprzętów elektronicznych.

Dzień bez telefonu w ZOO. Podejmij wyzwanie, zrelaksuj się i pomóż ratować zagrożone gatunki
A
A
data publikacji: 12 lipca 2018 r.
Niedziela, 15 lipca 2018 r. - spędźmy ten dzień w ZOO, bez telefonu!
Niedziela, 15 lipca 2018 r. - spędźmy ten dzień w ZOO, bez telefonu!
Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

Gra terenowa „Halo zebra? Halo słoń?”, łowienie ryb „na sucho”, sprawdzian w pajęczynie, głuchy telefon, odkrywanie świata w skali MIKRO razem z gdyńskim Centrum Nauki EXPERYMENT, piknik na trawie i wspólne wsłuchiwanie się w ciszę - to tylko niektóre atrakcje „Dnia bez telefonu w gdańskim ZOO”.

Wydarzenie odbędzie się 15 lipca 2018 r. (niedziela) na placu rekreacyjnym przy wybiegu kucy szetlandzkich (za żyrafami i zebrami, w okolicach lwiarni). W godzinach 11.00-15.00 można będzie się zrelaksować w wyjątkowym mikroklimacie ZOO Gdańsk, poleżeć na trawie (własne koce i prowiant mile widziane), skorzystać z przygotowanych atrakcji i pomóc ratować zwierzęta.

Przekaż stary telefon – ratuj zwierzaki!

Prawdopodobnie każdy ma w domu jakiś stary telefon komórkowy. Warto go znaleźć i przynieść tego dnia do gdańskiego ZOO. Do produkcji urządzeń elektronicznych powszechnie wykorzystuje się minerały, m.in. tantalit, cynę, wolfram i złoto. Ich złoża są bardzo rzadkie, a większość występuje w Afryce, gdzie toczą się nieustannie wojny o kontrolę nad nimi. Wydobycie tych kruszców pochłonęło miliony ofiar wśród ludzi, zwierząt i spowodowało ogromne zniszczenia w środowisku naturalnym.

Jednym z najważniejszych zadań Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego jest ochrona zwierząt zagrożonych wyginięciem i prowadzenie działań edukacyjnych w tym zakresie. Dlatego ZOO w Gdańsku przyłączyło się do wspólnej akcji zainicjowanej przez Fundację DODO i ZOO Wrocław, która ma na celu ratowanie gatunków zagrożonych wyginięciem. Bo choć straty są nieodwracalne, można jeszcze ocalić to, co pozostało.

W oliwskim ZOO stoi specjalna puszka, do której każdy może wrzucić nieużywany już lub zepsuty: telefon komórkowy, tablet, MP3, urządzenie GPS. Gdy puszka się zapełni, trafi do firmy wyspecjalizowanej w recyclingu urządzeń elektronicznych, która odzyska z przekazanego sprzętu cenne surowce. Zebrane w ten sposób środki finansowe ze zbiórki przeznaczone zostaną na ratowanie pingwinów tońców z  RPA (SANCCOB), ochronę okapi w Kongo (Okapi Conservation Project), hodowlę oryksów i adaksów w Afryce Północnej (Marwell Wildlife) oraz ochronę manatów afrykańskich i fenków w ich naturalnym środowisku.

- Zachęcamy do przyłączenia się do tej ważnej akcji i przynoszenia do Gdańskiego Ogrodu Zoologicznego używanych urządzeń elektronicznych. Los wielu zwierząt jest naszych rękach, a dokładniej w naszych… telefonach! - mówi Emila Salach, kierownik działu marketingu i komunikacji w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym.

Gdański Ogród Zoologiczny

Weź naukę pod lupę !

Partnerem wydarzenia jest gdyńskie Centrum Nauki EXPERYMENT, które zaprasza do wspólnego odkrywania świata w skali MIKRO i oglądania ZOO przez pryzmat mikroskopu i lupy. Edukatorzy EXPERYMENTU urządzą w nim w niedzielę mini laboratorium plenerowe. Co jeszcze czeka gości pikniku na stanowisku gdyńskiego centrum nauki?

  • Gdzie mieszkam, co jem, skąd pochodzę - gra, która podpowiada, jak zwierzęta przystosowują się do danego środowiska (m.in. wodnego, lądowego).
  • EXPERYMENT na tropie zwierząt - zachęcamy gości ZOO do rozpoznania zwierząt po tropach! Ślady pozostawione przez zwierzę informują nie tylko o kształcie jego łap, ale także o jego masie, wielkości i sposobie, w jaki się porusza. Stanowią znak, umożliwiający identyfikację zwierzęcia, które je zostawiło. Każdy będzie mógł sprawdzić się jako tropiciel zwierzęcych śladów.
  • Człowiek, to też zwierzę - jak funkcjonują nasze zmysły i czy potrafią nas oszukać? Uczestnicy wydarzenia sprawdzą to próbując pokonać wyznaczoną trasę mini bolidem.
  • Strefa relaksu - Dzień bez telefonu, to najlepsza okazja do odpoczynku, doświadczania przyrody tu i teraz, a nie przez pryzmat ekranu telefonu i komputera - przekonują organizatorzy wydarzenia i zachęcają również, by wraz dziećmi wziąć udział w przygotowanych na niedzielę zajęciach plastycznych.Do ZOObaczenia w Gdańskim Ogrodzie Zoologicznym

O innych wydarzenia w Ogrodzie:

Masz ochotę na lunch z szympansami? Najnowsza atrakcja oliwskiego ZOO

oprac. IB (0)
www.gdansk.pl
oprac. IB (0)
www.gdansk.pl