Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dzielnice ścigają się w smoczych łodziach na Motławie. Już w niedzielę. ZAPISZ się

Był już piknik wędkarski i regaty żaglówek na zbiorniku retencyjnym. Teraz czas na smocze łodzie. Bo mieszkańcy Ujeściska prześcigają się w pomysłach, które mogą integrować i aktywizować dzielnicę. Impreza już w niedzielę, 2 października. Start w samo południe.

Dzielnice ścigają się w smoczych łodziach na Motławie. Już w niedzielę. ZAPISZ się
A
A
data publikacji: 29 września 2016 r.

Wyścig smoczych łodzi podczas Europejskiego Dnia Morza 2011
Wyścig smoczych łodzi podczas Europejskiego Dnia Morza 2011
Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

Wprawdzie osady ścigać się będą nie na zbiorniku, lecz Motławie, ale jedno jest pewne – emocji nie zabraknie. Wyścigi zostaną przeprowadzone w dwóch kategoriach na dystansie 200 metrów. Ten niecodzienny pomysł to inicjatywa mieszkańców, którym zależy na integracji i aktywizacji dzielnicy.

Wiosłować każdy może

Zawody rozpocznie Smoczy Turniej FAN o Puchar Ujeściska-Łostowic. W tej konkurencji dopuszcza się udział wszystkich: dzieci (od rocznika 2005) i dorosłych. Mogą też być reprezentanci firm, zakłady pracy, osady środowiskowe, szkoły. Co ważne, obowiązkowo w każdej osadzie powinny być cztery wiosłujące kobiety. Zakaz udziału mają tutaj zawodnicy, którzy posiadają ważną licencją Polskiej Federacji Łodzi Smoczych.

- Na razie do tej konkurencji zgłosiło się pięć osad - mówi Piotr Lachowski, przewodniczący zarządu dzielnicy Ujeścisko-Łostowice. - Swoją drużynę wystawi do rywalizacji także nasz sąsiad, Zakład Utylizacyjny.

Motława zamiast zbiornika

Udział zawodników z ważną licencją Polskiej Federacji Łodzi Smoczych, a także mieszkańców dzielnic, uczniów i pracowników szkół w dzielnicach (podstawowe i gimnazjalne) oraz najbliższych członków ich rodzin (mama, tata, siostra, brat, córka, syn) możliwy jest w IV Smoczym Turnieju Gdańska. Ten rozpocznie się o godz. 14.30. Tu organizatorzy spodziewają się dużej frekwencji. Udział zgłosiły już m.in. szkoły i kluby.

- Pierwotnie rywalizacja miała odbyć się na zbiorniku retencyjnym. Niestety ze względów technicznych i bezpieczeństwa powodziowego Gdańska, nie było to możliwe – wyjaśnia Lachowski. – Nie można podnieść lustra wody w zbiorniku, na wypadek opadów. Dlatego w przyszłym roku zorganizujemy zawody kajakarskie, już w naszej dzielnicy. 

Start wszystkich konkurencji z Przystani Wioślarskiej AWFiS przy ul. Siennickiej 5. 
 

PROGRAM ZAWODÓW I KONKURENCJE
  • 11.30 - Odprawa Kapitanów Załóg Fan
  • 12.00 - Rozpoczęcie regat Fan 
  • 13.30 - Wręczenie medali i pucharów Fan godz. 13.30- Przerwa na posiłek/ odprawa kapitanów dzielnic
  • 14.30 - Rozpoczęcie Turnieju Dzielnic godz. 16.00 -Wręczenie medali i pucharów Turnieju Dzielnic 7

  • Smoczy Turniej FAN o Puchar Ujeściska – 200 m. [w tej konkurencji dopuszcza się udział wszystkich (rocznik 2005 i starsi), reprezentujących firmy, zakłady pracy, osady środowiskowe, szkoły. Obowiązkowo muszą być 4 kobiety wiosłujące w każdej osadzie Nie dopuszcza się wśród wiosłujących żądnej osoby z ważną licencją Polskiej Federacji Łodzi Smoczych]
  • IV Smoczy Turniej Dzielnic Gdańska – 200 m. [w tej konkurencji dopuszcza się udział wszystkich bez względu na płeć (rocznik 2005 i starsi), reprezentujących dzielnice w których mieszkają, uczniowie i pracownicy szkół w dzielnicach (tylko szkoły podstawowe i gimnazjalne) oraz najbliżsi członkowie ich rodzin (mama, tata, siostra, brat, córka, syn) Dopuszcza się start zawodników z ważną licencją Polskiej Federacji Łodzi Smoczych]


Regulamin i uwagi praktyczne

Zgłoszenia udziału w regatach można przesyłać na adres gdańskielwy@wp.pl. Udział w Smoczym Turnieju Dzielnic jest bezpłatny. Opłata startowa obowiązuje w konkurencji FAN, ale zwolnione z niej są szkoły i mieszkańcy dzielnicy Łostowice-Ujeścisko.

Wszystkie osady startują obowiązkowo w kamizelkach asekuracyjnych. Wręczenie medali i pucharów przewidziano na godz. 16. W programie przygotowano ciepły poczęstunek dla uczestników.

Organizatorami imprezy są Miasto Gdańsk, Gdański Ośrodek Kultury Fizycznej i Rada Dzielnicy Ujeścisko – Łostowice we współpracy z Klubem Wodnym „Gdańskie Lwy”, PG „Smoki Północy” i Młodzieżowym Międzyszkolnym Klubem Sportowym.

Sprawdź regulamin zawodów (do pobrania) (122.78 KB)

doka