PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dzielnica Nowy Port od piątku świętuje przez cztery dni. Żyjemy ekologicznie!

Dzielnica Nowy Port od piątku świętuje przez cztery dni. Żyjemy ekologicznie!
Atrakcje dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, czyli potańcówka, wernisaż, warsztaty. Każdy znajdzie coś dla siebie podczas cyklicznego wydarzenia VII Dni Nowego Portu. Świętowanie zacznie się w piątek, 20 września, a zakończy w poniedziałek 23 września. Tym razem tematem przewodnim jest ekologia.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Każdy znajdzie coś dla siebie podczas cyklicznego wydarzenia VII Dni Nowego Portu, 20 - 23 września.
Każdy znajdzie coś dla siebie podczas cyklicznego wydarzenia VII Dni Nowego Portu, 20 - 23 września. Powyżej - zdjęcie z ubiegłorocznej edycji dzielnicowego święta, tort dla młodych mieszkańców kroi radna Beata Dunajewska
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

Przez ostatnie lata Nowy Port intensywnie się zmieniał - nie tylko za sprawą remontów, ale głównie dzięki kulturze i zmianom w tkance społecznej. Dzisiaj jest to inna dzielnica, z zaangażowanymi mieszkańcami, kulturalnymi wydarzeniami. Dzieje się tak m.in. za sprawą powołanego siedem lat temu Paktu dla Nowego Nowego Portu. To zrzeszenie organizacji i instytucji miejskich, zainicjowane przez radną Beatę Dunajewską, które działają na rzecz lokalnej społeczności. Powstanie Paktu wiązało się z pierwszą uchwałą obywatelską w Gdańsku związaną z rekultywacją Szańca Zachodniego i założenia w tym miejscu parku. Takie były początki.

W najbliższy weekend, 20 września rozpoczną się już siódme obchody Dni Nowego Portu. I wyjątkowo będą trwać nie jeden a cztery dni.  W piątkowe południe uczniowie z Nowego Portu będą sprzątać Szaniec Zachodni w ramach gdańskiej odsłony światowej akcji „Sprzątanie Świata”. Odbedzie się także konkurs z nagrodami i losowanie dzień później o godz. 16.30.

- Sobota będzie w Nowym Porcie bardzo urozmaicona, ponieważ lokalne organizacje przygotowały sporo atrakcji dla mieszkańców - mówi Marcin Bildziuk ze stowarzyszenia Nowy Port Sztuki. - Będzie m.in. ,,Ekologiczny Konkurs Plastyczny'' dla dzieci. Ich zadaniem będzie wykonanie pracy plastycznej - plakatu bądź małej formy malarskiej - związanej z tematyką ekologiczną. W jury oceniającym prace zasiądą artyści. Zwycięskie prace będą wyeksponowane w Domu Sąsiedzkim w Nowym Porcie - dodaje.

Podczas festynu na Placu Gustkowicza w sobotę, 21 września odbędą się warsztaty introligatorskie, czyli robienie notesów z recyklingu. Poprowadzi je  oddział CSW łaźnia w Nowym Porcie, ale także warsztaty plastyczne, zdobienie bawełnianych toreb, a dla najmłodszych dmuchańce i malowanie buziek.

 

2018-09-07_nowy_port_015_755x503.JPG
Dla najmłodszych Dni Nowego Portu są okazją do poznania możliwości zabawy i edukacji, jakie dają inicjatywy społeczne w dzielnicy
Grzegorz Mehring/ www.gdansk.pl

 

Popołudniu, tj. na 17.30 organizatorzy zapraszają do Domu Sąsiedzkiego w Nowym Porcie przy ul. Wyzwolenia 49 na Wernisaż wystawy Sztuk Wizualnych ośmiu trójmiejskich autorów. Będzie można zobaczyć prace Alicji Bach, Marcina Bildziuk, Anny Gawron, Krzysztofa Iwina, Grażyny Kunickiej, Małgorzaty Limon, Barbary Mazur, Iwony Murawskiej. Będzie to osiem różnych osobowości i postaw artystycznych.

- Po wystawie, przez miesiąc będą odbywały się lekcje sztuki dla uczniów, a także spotkania z artystami, którzy są autorami prac – dodaje Marcin Bildziuk.

Niedziela dedykowana jest seniorom, a zacznie się potańcówką z DJ Klockiem w Zespole szkół Ogólnokształcących przy ul. Na Zaspę. Liczba miejsc ograniczona. Poniedziałek, 23 września dedykowany jest przedszkolakom. Specjalnie dla nich w Przedszkolu Jedyneczka zagrany zostanie spektakl Teatru Barnaby pt. „Tymoteusz Wśród ptaków”.  To jedna z sześciu utworów teatralnych napisanych przez Jana Wilkowskiego, w których głównym bohaterem jest mały miś Tymoteusz.

Wolontariat podczas VII Dni Nowego Portu zapewni Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska. Impreza sfinansowana jest z budżetu dzielnicy Nowy Port.

Wydarzenie na Facebooku 

Aldona Dybukwww.gdansk.plaldona.dybuk@gdansk.pl
Aldona Dybuk - najnowsze
Aldona Dybukwww.gdansk.plaldona.dybuk@gdansk.pl
Aldona Dybuk - najnowsze