• Start
  • Wiadomości
  • Haft matematyczny, czyli cykl spotkań z alternatywną nauką matematyki

Haft matematyczny, czyli cykl spotkań z alternatywną nauką matematyki

Czy można nauczyć się matematyki haftując? Organizatorzy warsztatów matematycznych twierdzą, że tak. A na pewno można nauczyć się cierpliwości. W czwartek, 17 października, rozpoczyna się cykl sześciu spotkań z alternatywną matematyką na gdańskim Chełmie. Początek zajęć o godz. 17.00
17.10.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Zajęcia matematyczne adresowane są do dzieci w przedziale wiekowym klas 3 - 6 szkoły podstawowej starszej części Chełmu w ramach projektu rewitalizacyjnego.
Zajęcia matematyczne adresowane są do dzieci z klas III-VI szkoły podstawowej 
Inkubator Sąsiedzkiej Energii - Chełm

 

Matematyka jest wszędzie. W końcu nie bez powodu mówi się o niej - królowa nauk. Inkubator Sąsiedzkiej Energii Chełm wraz z Fundacją NOVA oprócz wielu inicjatyw podejmowanych w starej części dzielnicy rozpoczynają kolejny projekt. Wydarzenie skierowane jest do dzieci szkoły podstawowej w wieku 9-12 lat (klasa III-VI). Zajęcia będą odbywały się co tydzień, w czwartki o godz. 17:00 w Liceum Ogólnokształcącym nr 7 na Chełmie.

- Cały projekt adresowany do mieszkańców starszej części Chełmu w ramach projektu rewitalizacyjnego. Jego celem jest Celem jest stworzenie przestrzeni, gdzie mieszkańcy będą mogli się spotykać, wspólnie działać, inicjować. Chodzi po prostu o aktywizację środowiska. Ale oczywiście nie będziemy wykluczać i jeśli będą tylko miejsca przyjmiemy dzieci z nowej części dzielnicy - mówi Magdalena Szpak-Marek, prezes zarządu fundacji NOVA.

Warsztaty poprowadzi nauczycielka matematyki Weronika Figurska-Zięba z EduAkacja. Uczestnicy będą mieli okazję poznać tajniki szyfrowania, łamigówek, sudoku czy haftów matematycznych.

Co tydzień zajęcia będą realizowane w inny sposób.


Czym jest haft matematyczny? To obraz graficzny w szczególny sposób wykonany nićmi na grubszym papierze lub innym twardym podłożu. Do jego tworzenia można używać zwykłych nici, muliny lub sznurków - najlepiej kolorowych. Haft polega na przewlekaniu nitki według ustalonego wzoru.

Dlaczego matematyczny? Bo każdy ruch jest przemyślany. Jeśli nie mamy gotowego schematu, bardzo łatwo go stworzyć opanowując podstawowe techniki tego stylu.


W kolejne czwartki - aż do 21 listopada - uczestnicy zajmować się będą także kodowaniem i szyframi ułamkowymi, alfabetem Morse’a czy czekoladą, łamigłówkami japońskimi, chińskimtangramem czy grami planszowymi. Każdy znajdzie coś dla siebie. Z pewnością jest to ciekawa alternatywa do tradycyjnego nauczania.

Na pierwsze warsztaty limit miejsc został wykorzystany. Przyjmowane są zgłoszenia na listę rezerwową. Organizatorzy zapraszają dzieci wspólnie z rodzicami.

Na zajęcia obowiązują zapisy pod adresem e-mail isechelm@fundacjanova.org.pl (w temacie należy wpisać "warsztaty matematyczne"), na stronie wydarzenia na Facebooku lub pod numerem telefonu 606 215 813.

Projekt sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiegoze środków Programu Fio na lata 2014-2020.


Haft matematyczny - program zajęć:

  • 17 października - Haft matematyczny
  • 24 października - Kody i szyfry bez tajemnic! Zajęcia z szyfrowania
  • 31 października - Łamigłówki logiczne dla każdego (Japońskie) Sudoku, Kakuro, Nonogramy, Mosty
  • 7 listopada - Łamigłówki matematyczne i logiczne
  • 14 listopada - Tangram. Popularna łamigłówka znana w Chinach od ok. 3000 lat
  • 21 listopada - (Nie tylko) logiczne gry planszowe


CZYTAJ TAKŻE:

Rada dzielnicy Chełm zaprasza na aktywny wrzesień. W programie dużo ciekawych wydarzeń. Sprawdź!

 

TV

Czwarty mikrolas już rośnie - zobacz, jak powstawał na Oruni Górnej