• Start
  • Wiadomości
  • „Dziady”, jak marzenie. Teatralny sukces liceum w Gdańsku

„Dziady”, jak marzenie. Teatralny sukces liceum w Gdańsku

- Ogarnęła nas niesamowita euforia - cieszą się uczniowie VIII LO i aktorzy „Ósemkowego Teatru Jeszcze Bez Nazwy”, którzy w ogólnopolskim konkursie teatralnym za inscenizację „Dziadów, cz. II” zdobyli pierwsze miejsce. Nagrody to nagranie spektaklu i jego emisja w Telewizji Polskiej oraz 15 tys. złotych.
17.03.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Członkowie „Ósemkowego Teatru Jeszcze Bez Nazwy” w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku

TVP S.A po raz trzeci organizowała Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych oraz domów kultury i innych organizacji oświatowych z całej Polski.

Temat przewodni tegorocznej edycji nawiązywał do obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Uczniowie mieli za zadanie zaprezentować inscenizacje dzieł, które mieszczą się w kanonie polskiej kultury.

Działający w VIII Liceum Ogólnokształcącym im. Komisji Edukacji Narodowej w Gdańsku „Ósemkowy Teatr Jeszcze Bez Nazwy” na konkurs zgłosił spektakl „Dziady, cz. II” według Adama Mickiewicza, przygotowany w ramach projektu edukacyjnego „Teatralny Pasjans” Gdańskiego Teatru Szekspirowskiego w listopadzie 2015 roku. Opiekę reżyserską sprawowała Beata Bohdziewicz-Sulecka a w przedsięwzięciu wzięła udział Marzena Nieczuja-Urbańska, aktorka Teatru Wybrzeże.

W finałowym etapie konkursu w swojej kategorii - szkoły ponadgimnazjalne - gdańscy uczniowie zmierzyli się z Teatrem HADES z I LO im. T. Kościuszki w Busku-Zdroju, który zaprezentował „Niemoralność Pani Dulskiej” oraz Szkolnym Kołem Teatralnym działającym w I LO im. M. Skłodowskiej-Curie w Rykach, który wystawił „Zemstę”.

O zwycięstwie gdańskiej szkoły zadecydowało jury.

Laureatów wyłoniono podczas uroczystej gali w dniu 13 marca 2016 roku w Warszawie. Młodzi aktorzy z „Ósemkowego Teatru” nie kryją, że wygrana ma dla nich ogromne znaczenie.

- Nie mogłem być na gali, podczas której ogłoszono zwycięzców, ale jak tylko się dowiedziałem, że to nasz teatr wygrał, prawie rozwaliłem biurko ze szczęścia. To było niesamowite uczucie. Uczestnictwo w takim wydarzeniu to ogromne przeżycie - mówi Michał Warkus, tegoroczny maturzysta.

- W momencie, gdy ogłaszano wyniki, siedzieliśmy i czekaliśmy z zaciśniętymi kciukami. Jak tylko usłyszeliśmy pierwsze słowo: „ósemkowy”, zaczęliśmy krzyczeć z emocji, ogarnęła nas niesamowita euforia - dodaje Magda Krasucka, która także w tym roku zdaje maturę.

„Ósemkowy Teatr Jeszcze Bez Nazwy” otrzymał 15 tys. zł na technologiczne wsparcie i wyposażenie VIII LO w Gdańsku. Zwycięski spektakl zostanie zarejestrowany i wyemitowany przez TVP S.A.


Internetowy Przegląd Uczniowskich Zespołów Teatralnych iTeatr związany jest z projektem Internetowy Teatr dla Szkół TVP. Projekt ten umożliwia udział na żywo w spektaklach, dzięki wykorzystaniu szerokopasmowego Internetu, z najważniejszych scen teatralnych w Polsce.

Telewizja Polska przy udziale 16 ośrodków regionalnych realizuje transmisje spektakli przez cały okres roku szkolnego.
 

TV

Kaszubi – tożsamość obroniona. Rozmowa z prof. Cezarym Obrachtem-Prondzyńskim