PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dyrektor Grzegorz Kryger: - Na razie tryb zdalny tylko w sześciu placówkach oświatowych

Dyrektor Grzegorz Kryger: - Na razie tryb zdalny tylko w sześciu placówkach oświatowych
W czwartek 17 września gościem programu „Wszystkie Strony Miasta” był zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UM ds. edukacji Grzegorz Kryger. Przedstawił on aktualna sytuację epidemiczną w gdańskich placówkach oświatowych. Od 1 września na nowo nauka prowadzona jest w trybie bezpośrednim. Ważne jest więc zachowanie obostrzeń związanych z koronawirusem.
Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UM ds. edukacji
Grzegorz Kryger, zastępca dyrektora Wydziału Rozwoju Społecznego UM ds. edukacji
zdj. Dariusz Kwidziński/gdansk.pl


Dyrektor Grzegorz Kryger przyznał, że czas wakacji był dla nauczycieli i pracowników oświatowych czasem bardzo intensywnym, bo trzeba było zadbać przede wszystkim o bezpieczeństwo sanitarne w szkołach.

- Wakacje były bardzo pracowitym czasem dla dyrektorów i dla rad pedagogicznych. Przygotowania placówek pod kątem zmieniających się procedur, pojawiających się wytycznych, przypominam, że te wszystkie dokumenty, które były nam potrzebne do rozpoczęcia roku szkolnego, pojawiły się w sierpniu, więc tego czasu było naprawdę bardzo niewiele – wyjaśniał nasz gość. Bardzo wiele z tych procedur już od marca z sukcesem wdrożyliśmy. One już były testowane – mówił nasz gość.

Z danych, które w programie „Wszystkie Strony Miasta” zaprezentował dyrektor Grzegorz Kryger wynika, że sytuacja w gdańskich placówkach oświatowych jest dobra, a sanitarne rygory są przestrzegane. Na razie (17 września) zanotowano 38 przypadków zakażenia koronawirusem we wszystkich 450 placówkach (publicznych i niepublicznych) w mieście. Wśród zarażonych uczniów jest 27, zaś 11 osób to nauczyciele. Kwarantanną objęto 230 dzieci i 34 nauczycieli.

- Widzimy, że na razie sytuacja jest opanowana, jest bardzo spokojna. Widzimy też, że te wszystkie procedury, które były przez nas omawiane, przygotowywane często w trudach przez dyrektorów, przez grono pedagogiczne, przez pracowników placówek, w tej chwili zadziałały i rzeczywiście ten rok szkolny rozpoczęliśmy z sukcesem – mówił Grzegorz Kryger.

W związku z zarażeniami jedynie w sześciu placówkach zdecydowano się, w porozumieniu z Sanepidem, na wprowadzenie zdalnego trybu nauki. Z tym, że samo wystąpienie zarażenia nie oznacza zamknięcia całej placówki oświatowej. Tylko jedno przedszkole zostało całkowicie wyłączone, natomiast w pięciu szkołach wprowadzono tryb hybrydowy, czyli taki, w którym tylko jedna klasa lub jakaś grupa uczą się zdalnie.

Nasz gość wyjaśnił jednak, że sytuacja epidemiczna wciąż się zmienia i trzeba być przygotowanym na różne okoliczności. Prosił też rodziców i uczniów o ostrożność.


- To na co zwracamy cały czas uwagę, to taka świadomość, że w interesie nas wszystkich leży to, żebyśmy spotykali się tylko wtedy, kiedy jesteśmy zdrowi. Nie posyłajmy do szkół, do przedszkola dziecka, które ma objawy choroby. Jesteśmy teraz w przededniu jeszcze większej zachorowalności, takiej sezonowej, takich zwykłych przeziębień. Pamiętajmy, że w tym momencie nasza odporność jest obniżona i w takim przypadku powinniśmy pozostać w domu – zaapelował dyrektor Grzegorz Kryger.


Zobacz cały program:

oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl
oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl