• Start
  • Wiadomości
  • Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ma nowego szefa. Dotychczasowy przeszedł na emeryturę

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska ma nowego szefa. Dotychczasowy przeszedł na emeryturę

Od listopada nowym dyrektorem DRMG jest Karol Kalinowski. Zastąpił przechodzącego na emeryturę Włodzimierza Bartosiewicza, podczas 13-letniej kadencji którego zrealizowano w Gdańsku inwestycje o wartości blisko 4 miliardów złotych. Były to zarówno duże projekty drogowe i kubaturowe, m.in. z dofinansowaniem unijnym i rządowym, ale też drobne, finansowane z budżetu miejskiego.
02.11.2021
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Na zdjęciu z lewej - Karol Kalinowski, nowy dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, po prawej - Włodzimierz Bartosiewicz, dotychczasowy dyrektor DRMG
Na zdjęciu z lewej - Karol Kalinowski, nowy dyrektor Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska, po prawej - Włodzimierz Bartosiewicz, dotychczasowy dyrektor DRMG
fot. Grzegorz Mehring, Wojtek Jakubowski / www.gdansk.pl

 

Włodzimierz Bartosiewicz zarządzał miejską jednostką od 2 sierpnia 2009 r. W latach 2010 - 2021 (do października) DRMG zrealizowała inwestycje o łącznej wartości 3,75 miliarda złotych. W tym czasie przeprowadzono ponad dwa tysiące postępowań przetargowych i podpisano dokładnie 5984 umowy.

W ciągu ostatniej dekady w Gdańsku wybudowano m.in. nowy wiadukt Biskupia Górka, most zwodzony prowadzący na Wyspę Sobieszewską, wiadukt nad torami w ul. Jana z Kolna i zwodzoną kładkę prowadzącą na wyspę Ołowianka. Powstały też nowe trasy tramwajowe, m.in. prowadzące z Siedlec przez Piecki - Migowo, a także w al. Pawła Adamowicza oraz na Łostowicach - Ujeścisku. Zmodernizowano też trasę tramwajową na Stogach i rozpoczęto budowę torowiska w tzw. ulicy Nowej Warszawskiej.

Zadaniem DRMG jest przygotowanie oraz realizacja zleconych przez Miasto Gdańsk inwestycji, takich jak: nowe drogi, mosty, szkoły, przedszkola, żłobki, baseny, a także boiska, place zabaw, chodniki czy oświetlenie ulic. Dyrekcja realizuje także projekty Budżetu Obywatelskiego i Rad Dzielnic. Do zadań DRMG należy również realizacja remontów m.in. należących do gminy szkół, przedszkoli czy domów pomocy społecznej.

 

- W ostatnich latach DRMG odpowiadała też za rewitalizację Dolnego Miasta, budowę Drogi Zielonej i al. Vaclava Havla. Powstało też kilka nowych zbiorników retencyjnych, m.in. Słowackiego, Augustowska, Łabędzia, Świętokrzyska i Budowlanych, a także 10 przystanków tramwaju wodnego. Przebudowany został kanał Raduni, a także kanalizacja deszczowa m.in. w Oliwie i Osowej - wylicza Agnieszka Zakrzacka z Dyrekcji Rozbudowy Miasta Gdańska.

W ciągu ostatnich 13 lat wybudowano też trzy nowe szkoły: przy ul. Azaliowej, Lawendowe Wzgórze i Metropolitalną w Kowalach. Poza tym powstały cztery żłobki, sześć przedszkoli i cztery miejskie pływalnie.

Wyremontowano Trakt Św. Wojciecha, a w kolejnych etapach modernizowana jest al. Grunwaldzka i al. Hallera.

 

Od 2015 r. DRMG odpowiedzialna jest za realizację miejskiego programu modernizacji chodników. Do końca 2020 r. udało się wyremontować około 64 km gdańskich chodników za kwotę ponad 82 mln złotych. Od 2016 r. realizowany jest z kolei miejski program, którego celem jest oświetlenie przestrzeni publicznych, nazwany "Jaśniejszym Gdańskiem". Do końca ubiegłego roku oświetlono 208 wyznaczonych lokalizacji na przestrzeni około 37 kilometrów. Te inwestycje pochłonęły blisko 30 mln złotych. Od roku 2014 do roku 2020 zrealizowano też 272 projekty, które zwyciężyły w kolejnych edycjach gdańskiego Budżetu Obywatelskiego.

 

Karol Kalinowski, nowy szef DRMG, ma doświadczenie w realizacji projektów w Gdańsku, a także w innych częściach Polski i za granicą. Pracował m.in. przy budowie miasteczka olimpijskiego i hotelu w Londynie. W naszym mieście był natomiast pracownikiem m.in. spółki BIEG2012, Gdańskich Inwestycji Komunalnych oraz Hevelianum. Odpowiadał i pracował na takich projektach jak: budowa Trasy Słowackiego, Europejskie Centrum Solidarności czy stadion w Letnicy. Był również kierownikiem projektu Muzeum II Wojny Światowej.

 

TV

W zoo zamieszkały dwa lemury