Dwunastu gdańskich artystów we Lwowie

Prace dwunastu artystów znalazły się we lwowskim Pałacu Sztuk na wystawie „Jedność w różnorodności”, prezentującej współczesną sztukę gdańską. To największa prezentacja polskiej sztuki we Lwowie w ciągu ostatnich kilkunastu lat.
03.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Andrzej Stelmasiewicz z polskimi artystami w Pałacu Sztuk we Lwowie.

- Gdański świat kultury współpracuje z licznymi ośrodkami w Polsce i za granicą. Często jest inicjatorem takiej współpracy. Przykładem takiego działania jest wystawa, którą przygotowaliśmy we Lwowie - mówi Andrzej Stelmasiewicz, prezes zarządu Fundacji Wspólnota Gdańska, organizatora wystawy „Jedność w różnorodności”.

Ekspozycję, prezentującą współczesną sztukę gdańską, otwarto w piątek 29 lipca 2016 r. we lwowskim Pałacu Sztuk. Jej kuratorem jest dr Przemysław Łopaciński, dziekan Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Lwowianie mogą oglądać na niej prace dwunastu artystów związanych z naszym miastem - absolwentów i wykładowców gdańskiej ASP.

- Staramy się pokazać bogactwo gdańskiej sztuki w jej wielu wymiarach, stąd tytuł wystawy" „Jedność w różnorodności”. Przedstawiamy na niej postaci i prace wybitnych gdańskich artystów kilku pokoleń, z których każdy podąża swoją indywidualną drogą twórczą - mówi Stelmasiewicz.

Do Lwowa pojechały między innymi drewniane rzeźby Adriany Majdzińskiej.

Do udziału w lwowskiej wystawie zaproszono malarzy, rzeźbiarzy, grafików i rysowników oraz twórców instalacji. Są wśród nich takie legendy jak Hugon Lasecki, który za wieloletnie osiągnięcia artystyczne i pedagogiczne otrzymał kilkanaście prestiżowych nagród i wyróżnień, w tym medal Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Innym znanym polskim malarzem, którego prace można podziwiać na wystawie jest Józef Czerniawski, profesor i kierownik pracowni rysunku i malarstwa na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, współzałożyciel grupy artystycznej „COX”.

Wśród reprezentantów młodszego pokolenia jest między innymi Rafał Borkowski, gdańszczanin, który kształcił się w pracowni rysunku Katarzyny Misztal i Henryka Cześnika, a obecnie jest profesorem rysunku w Wyższej Szkole Sztuki i Designu w Orleanie. Grono zasila także Daniel Cybulski, który w 2013 roku obronił dyplom ASP na kierunku malarstwo w pracowni profesora Jerzego Ostrogórskiego.

Na ekspozycji zobaczyć można także prace: Romana Gajewskiego, Przemysława Łopacińskiego, Adriany Majdzińskiej, Teresy Miszkin, Czesława Podleśnego, Krzysztofa Polkowskiego, Janiny Rudnickiej oraz Tomasza Sobisza. Łącznie w Pałacu Sztuk można podziwiać 50 prac z Gdańska. Jak podkreślają organizatorzy, to największa prezentacja polskiej sztuki we Lwowie w ciągu ostatnich kilkunastu lat.

Rzeźby, rysunki i obrazy... Łącznie 50 prac artystów związanych z Gdańskiem można podziwiać na wystawie.

Wernisaż gdańskiej ekspozycji zgromadził kilkadziesiąt osób z lwowskiego świata kultury i sztuki. Gośćmi uroczystości byli przedstawiciele Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki: rektor, prof. Volodymyr Odrekhivskyy oraz prorektor prof. Roman Yatziv. Informacja o wystawie ukazała się w licznych mediach lwowskich i ukraińskich.

- Mamy nadzieję, że wystawa wzbudzi zainteresowanie, skłoni do refleksji i, być może, zachęci do odwiedzenia Gdańska, by zobaczyć naszą sztukę w dużo większej skali. Chcielibyśmy, by ta wystawa stała się początkiem trwałej wymiany kulturalnej między Gdańskiem i Lwowem - mówi Stelmasiewicz.

Prace można oglądać do 25 sierpnia 2016 r. Wystawa „Jedność w różnorodności” jest współfinansowana ze środków Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

TV

Bajpas kartuski działa