Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dwie słonice - siedem dni w tygodniu. Zobacz treningi w oliwskim zoo

W gdańskim zoo mieszkają dwie słonice - Katka i Wiki. Ważące kilka ton zwierzęta, z łatwością mogłyby skrzywdzić człowieka. Dziwić zatem może ich widok, gdy posłusznie wykonują komendy swoich opiekunów. Dzieje się tak codziennie między godziną 7.00 a 8.00 rano. Po co?

Dwie słonice - siedem dni w tygodniu. Zobacz treningi w oliwskim zoo
A
A
data publikacji: 15 sierpnia 2016 r.

Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

Katka to słonica afrykańska, ma 47 lat, urodziła się na wolności. Zanim przyjechała do Gdańska, przebywała w ogrodach zoologicznych we Francji i Czechach. W gdańskim zoo mieszka od 10 lat. Rozumie komendy w trzech językach: francuskim, niemieckim i polskim. Przez fakt, że żyła wcześniej w ogrodach zoologicznych, współpraca z nią od początku układała się dobrze.
 

Łukasz Ogrodziński/www.gdansk.pl

Wiki to słonica indyjska. Jest starsza od Katki, ma 55 lat i... trudną przeszłość. Trafiła do gdańskiego zoo w podobnym okresie, co jej towarzyszka. Potrzebowała jednak więcej czasu, by człowiek mógł się do niej choćby zbliżyć. Choć komendy znała bardzo dobrze, pierwszą współpracę z człowiekiem podjęła dopiero po 6 miesiącach. Krew do badania dała sobie pobrać po roku. Do dziś sprawia trudności podczas wykonywania tej czynności. Początkowo bardzo bała się ludzi. Wiki często buja się w charakterystyczny sposób. U ludzi takie zachowania zwykło się nazywa się chorobą sierocą. Pracownicy zoo ze smutkiem przyznają, że to, co przeżyła w cyrkach, odcisnęło widoczne piętno na jej psychice.


Słonice znają około 10 komend. Są one tajne, ponieważ ludzie odwiedzający zoo mogliby wykorzystywać ich znajomość do rozpraszania zwierząt. Podczas porannego treningu Katka i Wiki zjadają razem około 20 kilogramów jabłek. Banany to nagroda specjalna. Ich podanie to znak, że poranny trening dobiegł końca.

Po co są te ćwiczenia? Zobacz film.
 Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Natalia Gawlik (0)
www.gdansk.pl
natalia.gawlik@gdansk.pl
więcej tekstów autora