• Start
  • Wiadomości
  • Dwaj miłośnicy Armii Krajowej odwiedzili magistrat - w jakim celu?

Dwaj miłośnicy Armii Krajowej odwiedzili magistrat - w jakim celu?

Ksiądz Sławomir Pałka i Wojciech Rakowski (przewodniczący koła Światowego Związku Żołnierzy AK we Wrzeszczu) przyszli do prezydenta Pawła Adamowicza w sprawie kościoła pw. św. App Piotra i Pawła we Wrzeszczu. Przynieśli akt erekcyjny tablicy upamiętniającej 75-lecie utworzenia Armii Krajowej i zapowiedzieli m.in. prace nad odkryciem oryginalnych polichromii w świątyni.
16.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od prawej: ks. Sławomir Pałka, prezydent Paweł Adamowicz i Wojciech Rakowski

Wizyta u prezydenta Gdańska miała miejsce w środę, 15 marca. Ksiądz Pałka jest proboszczem Parafii Wojskowo-Cywilnej pw. Matki Odkupiciela we Wrzeszczu i jednocześnie kapelanem wojskowym w randze komandora - ubrał się jak komandos, bez koloratki. Trudno było zorientować się, że jest duchownym.

Wojciech Rakowski jako przedstawiciel Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej też mógł być zaskoczeniem dla niezorientowanych, bowiem urodził się kilkanaście lat po zakończeniu II wojny światowej (rocznik 1962). Jest synem członka Szarych Szeregów i żołnierza AK Romana Rakowskiego. Do Związku mogą należeć nie tylko osoby, które działały w AK, ale także ich dzieci.

- Mój tata to twardy człowiek, ma obecnie 93 lata - mówi Roman Rakowski. - W pewnym sensie wojna skończyła się dla niego zaledwie kilka lat temu. W roku 1943 podczas akcji bojowej został postrzelony w plecy. W tamtych warunkach nikt go nie operował, rana się zagoiła na młodym żołnierzu i nie dawała o sobie znać. Dopiero w 2008 roku mój ojciec zaczął odczuwać silny ból przy kręgosłupie. Trzeba było operować. Zdumiony chirurg wyjął niemiecką kulę z czasów okupacji. Cały czas mamy ją w domu. Tata chce, by ofiarować ją jako wotum do kościoła w Bochni, z którym wiążą go wojenne przeżycia.

Przekazany prezydentowi Gdańska akt erekcyjny tablicy upamiętniającej 75. rocznicę utworzenia Armii Krajowej

Ks. Pałka i Wojciech Rakowski przekazali prezydentowi Adamowiczowi akt erekcyjny tablicy upamiętniającej 75. rocznicę przekształcenia Związku Walki Zbrojnej w Armię Krajową. Miało to miejsce 14 lutego 1942 r. Sama uroczystość odsłonięcia tablicy w kościele p.w. Matki Odkupiciela we Wrzeszczu odbyła się w niedzielę, 12 lutego 2017 r. - teraz chodziło o grzecznościowy gest: przekazanie prezydentowi Gdańska - jako uczestnikowi uroczystości - aktu erekcyjnego na pamiątkę. Taki sam dokument otrzymał nieco wcześniej biskup polowy Wojska Polskiego w randze generała brygady, ks. Józef Guzdek, który celebrował uroczystość.

Przy okazji wizyty ks. proboszcz Sławomir Pałka poinformował prezydenta Adamowicza, że chciałby odsłonić ukryte obecnie pod warstwą farby oryginalne polichromie, wykonane krótko po wybudowaniu kościoła, w 1902 r. Była to wówczas niemiecka świątynia luterańska. Ks. Pałka prosił o zainteresowanie sprawą Miejskiego Konserwatora Zabytków.

Wojciech Rakowski zapowiedział realizację filmu, który ma dokumentować wypowiedzi ostatnich już weteranów AK, którzy mieszkają we Wrzeszczu.

- Warto się pospieszyć - przekonywał prezydent Adamowicz. - To jest twarde pokolenie, ale ma już swoje lata. Bohaterowie odchodzą od nas dzień po dniu. Miesiąc temu był, dziś go już nie ma. Widzę to przy okazji uroczystości patriotycznych, w których uczestniczę.

W samym Wrzeszczu jeszcze pod koniec lat ‘80 ubiegłego wieku mieszkało blisko 500 weteranów Armii Krajowej. Dziś jest ich już tylko 31.

- W tym gronie w pewnym sensie najbardziej znaną postacią jest Ewa Bąkowska - mówi Wojciech Rakowski. - Jeśli ktoś oglądał film “Hubal”, powinien się orientować o kogo chodzi. Jest tam scena, w której majorowi Hubalowi w majątku podarowano konia. Tego konia przyprowadza młoda dziewczyna. Ta scena wydarzyła się naprawdę. Tą dziewczyną była właśnie Ewa Bąkowska. 


Msza św. z okazji 75. rocznicy przemianowania ZWZ w Armię Krajową odbyła się 12 lutego 2017

W mszy brali udział m.in. prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i Paweł Orłowski, członek zarządu województwa pomorskiego

Podczas uroczystości obecni byli także kombatanci

Tablica pamiątkowa


ZOBACZ ZDJĘCIA ZE SPOTKANIA U PREZYDENTA GDAŃSKA

TV

Trzeci mikrolas w Gdańsku. Wspólne sadzenie w Pieckach - Migowie