• Start
  • Wiadomości
  • „Dwa światy” na Ołowiance: sztuka z niezwykłym przesłaniem. Wystawa prac osób niepełnosprawnych

„Dwa światy” na Ołowiance: sztuka z niezwykłym przesłaniem. Wystawa prac osób niepełnosprawnych

„Dwa Światy” to wystawa, na której prezentowany jest dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych podopiecznych Fundacji "Sprawni Inaczej". Wystawę można zwiedzać w siedzibie Narodowego Muzeum Morskiego w Spichlerzach na Ołowiance do 31 marca 2020 roku.
11.12.2019
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Prace wystawy „Dwa Światy” oglądać można w Narodowym Muzeum Morskim do 31 marca 2020 roku
Prace wystawy „Dwa Światy” oglądać można w Narodowym Muzeum Morskim do 31 marca 2020 roku
fot. Paweł Jóźwiak

 

To tradycja, że pod koniec roku w Narodowym Muzeum Morskim w Gdańsku prezentowany jest dorobek artystyczny osób niepełnosprawnych skupionych wokół Fundacji „Sprawni Inaczej”, z którą NMM współpracuje od 15 lat. 

- Osoby niepełnosprawne biorą udział w życiu społecznym, pracują zawodowo i tworzą dzieła sztuki. Mamy nadzieję, że ta wystawa i jej niezwykłe eksponaty zainspirują do codziennego pokonywania barier, ale też uprzedzeń wobec osób niepełnosprawnych. - mówi kurator wystawy, Barbara Wojczuk-Krystek z Działu Edukacji NMM. - Charakter prac autorów jest niepowtarzalny: wszystkie są rękodziełem i we wszystkich zamknięte są emocje, talent i wrażliwość autorów. 

 

Sala wystawowa
Sala wystawowa
fot. Paweł Jóźwiak

 

Zaproszeni goście podczas wernisażu wystawy Dwa światy
Twórcy prac podczas wernisażu wystawy "Dwa światy"
fot. Paweł Jóźwiak

 

Prace niepełnosprawnych artystów zostały zebrane w oddziale NMM w Spichlerzach na Ołowiance. Wernisaż odbył się 6 grudnia. Wśród zaproszonych gości byli m.in. Bogdan Borusewicz - wicemarszałek Senatu oraz Apoloniusz Łysejko - zastępca prezesa Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego. Wystawę otworzył zastępca dyrektora NMM ds. merytorycznych, dr Marcin Westphal. 

 

Na zdjęciu (od lewej): zastępca dyrektora ds. merytorycznych dr Marcin Westphal i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Apoloniusz Łysejko nagradzają panią Justynę Rogińską - Prezes Fundacji „Sprawni Inaczej”
Na zdjęciu: zastępca dyrektora ds. merytorycznych dr Marcin Westphal (z lewej) i wiceprezes Towarzystwa Przyjaciół Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku Apoloniusz Łysejko (z prawej) nagradzają panią Justynę Rogińską - Prezes Fundacji „Sprawni Inaczej”
fot. Paweł Jóźwiak

 

Na wernisażu obecny był m.in. wicemarszałek senatu Bogdan Borusewicz
Na wernisażu obecny był m.in. wicemarszałek senatu Bogdan Borusewicz
fot. Paweł Jóźwiak

 

Częścią wystawy jest film prezentujący historie podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”. Film prezentuje jak wielki potencjał tkwi w niepełnosprawnych artystach i jak ogromna jest ich wewnętrzna siła, która każe walczyć o własną godność, samodzielność oraz rozwój talentów. 

Przed wernisażem w Spichlerzach na Ołowiance odbył się tradycyjny kiermasz, na którym można było kupić rękodzieła podopiecznych Fundacji „Sprawni Inaczej”. Cały dochód ze sprzedaży został przeznaczony na funkcjonowanie Fundacji „Sprawni Inaczej”, która w tym roku świętuje 30-lecie swojej działalności.

 

Podczas wernisażu odbył się także kiermasz - można było kupić wybrane prace
Podczas wernisażu odbył się także kiermasz - można było kupić wybrane prace
fot. Paweł Jóźwiak

 

W dniu 6 grudnia w Spichlerzach na Ołowiance odbyło się również seminarium „Niepełnosprawni wśród nas”, podczas którego eksperci różnych dziedzin pracujący z osobami niepełnosprawnymi podzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. Rozmawiano o tym, na czym polega „dobra współpraca” z osobami o różnych rodzajach i stopniach niepełnosprawności, jak niwelować przeszkody i bariery w życiu osób niepełnosprawnych, na czym polega terapia zajęciowa, czego osoby „zdrowe” uczą się od osób niepełnosprawnych i czy w ogóle trzeba stosować pojęcie „niepełnosprawności”.

 

TV

MEVO rozkręca wiosnę. Wsiadaj i jedź: do pracy, na uczelnię, na plażę