• Start
  • Wiadomości
  • Dwa miliony baryłek irańskiej ropy w gdańskim porcie. Ogromny tankowiec w drodze do Naftoportu

Dwa miliony baryłek irańskiej ropy w gdańskim porcie. Ogromny tankowiec w drodze do Naftoportu

Najpierw przepompowywanie na morzu ładunku na inny statek. Później, wpłynięcie dwóch ogromnych tankowców do gdańskiego portu. - Jesteśmy technologicznie przygotowani do przerobu praktycznie każdego gatunku ropy naftowej - przekonują w Grupie Lotos, którzy oczekują na nową dostawę.
14.08.2016
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Tankowiec „Atlantas” w całej okazałości

Ogromny tankowiec „Atlantas” z dwoma milionami baryłek irańskiej ropy naftowej dotarł do Cieśnin Duńskich - poinformowała Grupa Lotos w oficjalnym komunikacie. Teraz trwa trudna operacja na morzu przepompowywania części ładunku na drugi, mniejszy zbiornikowiec. Obie jednostki mają wpłynąć do gdańskiego portu w poniedziałek, 15 października.

Supertankowiec „Atlantas” opuścił terminal załadunkowy Kharg Island w Iranie pod koniec czerwca bieżącego roku. Do tej pory przepłynął 12 tysięcy mil morskich okrążając po drodze Afrykę. Dopłynął do Cieśnin Duńskich, ale z uwagi na głębokość, która ogranicza maksymalne dopuszczalne zanurzenie tankowców do 15 metrów, przed wejściem na Bałtyk musi przeładować ok. 700 tys. baryłek ropy na mniejszy statek.

Jednostka „Atlantas” to supertankowiec i należy do największych na świecie jednostek przewożących ropę. Ma 333 m długości i 66 m wysokości. Statek będzie największym tankowcem, który wpłynie do gdańskiego Naftoportu.


ZOBACZ, JAK WYGLĄDA PRZEPOMPOWYWANIE ŁADUNKU


- Transport surowca odbywa się na mocy porozumienia pomiędzy Grupą Lotos S.A. oraz National Iranian Oil Company (NIOC), spółki odpowiadającej za sprzedaż irańskiej ropy na światowych rynkach - informują przedstawiciele gdańskiego koncernu. Umowa jest efektem działań ukierunkowanych na zwiększenie poziomu dywersyfikacji źródeł pozyskania surowców strategicznych oraz wzmocnienie bezpieczeństwa Polski w sektorze energii.

Zniesienie sankcji międzynarodowych w zakresie handlu ropą naftową, nałożonych na Iran, umożliwiło nawiązanie współpracy pomiędzy Lotosem i NIOC oraz realizację dostawy irańskiej ropy naftowej.

Cytowany w komunikacie Robert Pietryszyn, prezes Grupy Lotos przyznał, że "Lotos jest zainteresowany każdą uzasadnioną współpracą w zakresie dostaw ropy naftowej do rafinerii w Gdańsku". Zadeklarował również, że ”w oparciu o różne kierunki dostaw oraz inwestycje we własne złoża wzmacniamy bezpieczeństwo Polski w sektorze energii".


Spółka przypomina, że rafineria w Gdańsku była projektowana pod przerób gatunków ropy pochodzących z Bliskiego Wschodu. W latach 80. i 90. rafineria przerobiła w sumie ok. 75 mln baryłek (ponad 10 mln ton) ropy irańskiej.

- Jesteśmy technologicznie przygotowani do przerobu praktycznie każdego gatunku ropy naftowej, w tym z Iranu, Arabii Saudyjskiej, Iraku, Zjednoczonych Emiratów Arabskich czy Kuwejtu” - przekonuje Pietryszyn. - W naszej bazie znajduje się prawie 200 gatunków ropy naftowej i ta liczba sukcesywnie wzrasta. Docelowo chcemy wybrać kilka aby stworzyć z nich stały mix dający nam największe korzyści. Dodatkowo, położenie w bliskim sąsiedztwie Naftoportu, stwarza Grupie LOTOS idealne warunki do odbioru morskich ładunków surowca i stanowi istotną przewagą konkurencyjną spółki.



TV

Po Wielkanocy zacznie jeździć autobus na wodór