Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dowody osobiste, które tracą ważność. Nie zwlekaj, wymień jak najszybciej

Jeszcze kilka tysięcy gdańszczan nie wymieniło swoich dowodów osobistych, które z końcem 2017 roku straci ważność. Urzędnicy apelują do mieszkańców, aby nie czekali na ostatnią chwilę i zajęli się formalnościami związanymi z wymianą dowodów już dziś. Wciąż największą popularnością cieszy się osobiste składanie dokumentów w Zespołach Obsługi Mieszkańców, na wizytę można też umówić się przez internet.

Dowody osobiste, które tracą ważność. Nie zwlekaj, wymień jak najszybciej
A
A
data publikacji: 08 listopada 2017 r.

Jeszcze siedem tysięcy gdańszczan powinno wymienić dowody osobiste do konca roku 2017
Jeszcze siedem tysięcy gdańszczan powinno wymienić dowody osobiste do konca roku 2017
Fot. Jerzy Pinkas/www.gdansk.pl

- Około 33 tysięcy mieszkańców Gdańska wymieniło już w tym roku swoje tracące ważność dowody - mówi Monika Wojda zastępca dyrektora Wydziału Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta w Gdańsku. - To dobry wynik, ale do końca roku zostało tylko dwa miesiące i przez ten czas wnioski powinno złożyć te pozostałe siedem tysięcy. Obawiamy się kolejek. 

Zanim odbierzemy nowy dowód, trzeba złożyć wniosek o jego wydanie. Można to zrobić składając dokumenty osobiście lub przez internet. W pierwszym wariancie warto zarezerwować wizytę przez internet, w którymś z trzech Zespołów Obsługi Mieszkańców gdańskiego Urzędu Miasta przy ulicach: Wilanowskiej, Nowe Ogrody lub Partyzantów.

Jak umówić się w ten sposób na wizytę? Wystarczy w formularzu rezerwacyjnym dokonać wyboru dnia, godziny, miejsca i przygotować komplet dokumentów na wizytę w urzędzie. To sposób, który cały czas cieszy się największą popularnością wśród osób składających dokumenty, najczęściej wybierają go seniorzy.

Jeszcze mniej czasochłonną opcją wymiany lub wyrobienia dowodu osobistego jest złożenie wniosku za pośrednictwem ePUAP (Elektroniczny Urząd Podawczy). Wtedy do urzędu wystarczy przyjść raz - po odbiór dokumentu.

Osoba, która chciałaby skorzystać z takiej opcji załącza do elektronicznego wniosku zdjęcie w wersji cyfrowej. Zanim złoży wniosek musi wyrobić sobie profil zaufany ePUAP (formę elektronicznego podpisu), każdy posiadacz konta bankowego może to zrobić za pośrednictwem swojego banku. To coraz popularniejszy sposób składania wniosków o wymianę dowodu. W styczniu 2017 roku wniosek w ten sposób złożyło 130 osób, w październiku br zrobiło to już 417 osób. Większość to osoby 20 i 30- letnie, pozostali to przede wszytskim rodzice wyrabiający dowód dla niepełnoletnich dzieci.  

- Średnio każdego dnia w punkcie np przy ulicy Partyzantów od 250 do 300 osób przychodzi w sprawie wymiany dowodów - mówi Monika Wojda. - Do gdańszczan, którzy powinni złożyć wnioski do końca roku, dołączą jeszcze osoby spoza Gdanska. Około 30 proc. osób składajacyh wniosek o wymianę dowodu jest spoza Gdańska, nasze miasto wybierają dla wpisu “wydany przez Prezydenta Miasta Gdańska”, chyba ze względu na prestiż, popularność miasta?

Zobacz nasz wideoczat na temat wymiany dowodów oraz film, w którym prezydent Gdańska Paweł Adamowicz zachęca mieszkańców do wizyty w urzędzie z tego właśnie powoduAlicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
Alicja Katarzyńska (0)
www.gdansk.pl
alicja.katarzynska@gdansk.pl
więcej tekstów autora