PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Duże zainteresowanie pracą w Straży Miejskiej. W ciągu trzech miesięcy prawie 50 etatów

Duże zainteresowanie pracą w Straży Miejskiej. W ciągu trzech miesięcy prawie 50 etatów
Trudna sytuacja w gospodarce, a co za tym idzie - także na rynku pracy, to prawdopodobnie jedna z głównych przyczyn dużej liczby chętnych do pracy w szeregach gdańskiej Straży Miejskiej. To dobra wiadomość dla samych mieszkańców, ponieważ oznacza to m.in. zwiększenie liczby patroli mundurowych w dzielnicach.
Szeregi Straży Miejskiej w Gdańsku zasiliło w ostatnim czasie blisko 50 osób
Szeregi Straży Miejskiej w Gdańsku zasiliło w ostatnim czasie blisko 50 osób
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Obecnie w straży miejskiej pracuje 270 strażników. Na początku grudnia zostanie zatrudnionych kolejnych 14 osób. Stanowisk strażniczych w Gdańsku jest w sumie 295, a więc chętni do pracy wciąż będą poszukiwani.

Problem z obsadzeniem wakatów pojawił się w ubiegłym roku. Borykały się z nim zresztą służby mundurowe w wielu polskich miastach i miasteczkach.

W Gdańsku brakowało ponad 30 funkcjonariuszy. Dodatkowo, w ubiegłym roku zapadła decyzja o powołaniu dodatkowego Referatu Ekologicznego w SM, co wygenerowało kolejne ponad 20 nowych etatów strażniczych. Zadaniem tych funkcjonariuszy jest m.in. walka z paleniem toksycznych odpadów w piecach i nielegalnymi wysypiskami śmieci.

 

 

Zainteresowanie także tego typu pracą zaobserwowano w ostatnich tygodniach.

- Trudny czas spowolnienia gospodarczego to moment, gdy pracownicy szukają bezpiecznego i pewnego miejsca zatrudnienia. Miło mi poinformować, że dzięki najnowszemu naborowi do pracy w Straży Miejskiej w Gdańsku liczba wakatów w naszej formacji spadła poniżej 10. Jeszcze trzy miesiące temu było to 56 wakatów - poinformował Piotr Borawski, zastępca prezydent Gdańska ds. przedsiębiorczości i klimatu.

Zatrudnione osoby muszą najpierw odbyć tzw. szkolenie podstawowe strażników miejskich. Cykl szkoleniowy trwa od 2,5 do 3 miesięcy, i kończy się egzaminem.

- Później nasi nowi pracownicy będą się zajmować tym, do czego została powołana nasza formacja, a więc przede wszystkim: ochroną spokoju i porządku w miejscach publicznych, kontrolą ruchu drogowego, działaniami na rzecz ochrony środowiska, itp - informuje Marta Drzewiecka, st. inspektor ds. kontaktu z mediami w Straży Miejskiej w Gdańsku.

Zdaniem Leszka Walczaka, komendanta gdańskiej SM, trudna sytuacja pracowników, związana z trwającą epidemią, to nie jedyny powód zainteresowania pracą w Straży Miejskiej.

- Sytuacja na rynku pracy związana z epidemią niewątpliwie nam pomogła. Zwiększenie zatrudnienia to jednak przede wszystkim efekt naszej polityki informacyjnej dotyczącej naboru. Istotny jest również fakt, że nabór miał charakter ciągły i chętni do pracy w straży miejskiej mogli się do nas zgłaszać w dowolnym momencie. Pomógł nam również nasz bezpośredni zwierzchnik, czyli władze miasta - zarówno przez zachęcanie do wstępowania w nasze szeregi, jak i poprzez podniesienie wynagrodzeń strażników - zaznacza komendant Leszek Walczak.

 

 

W związku z rozwijająca się wciąż epidemią koronawirusa, w połowie października br. Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich zdecydował o przejściu strażników miejskich pod zwierzchnictwo policji. Dlatego w ostatnich tygodniach strażników miejskich widzimy częściej w miejscach, gdzie zazwyczaj gromadzi się większa liczba osób, a więc przy terenach dworcowych, niektórych przystankach komunikacji miejskiej czy też centrach handlowych i ulicach Głównego Miasta. Funkcjonariusze sprawdzają m.in. czy mieszkańcy i goście naszego miasta utrzymują bezpieczny dystans wobec innych osób, nie gromadzą się i - przede wszystkim - czy noszą maseczkę ochronną bądź przyłbicę.

O tym, czym będą się zajmować w danym dniu bądź tygodniu strażnicy miejscy, i który rejon miasta będą kontrolować, decyduje aktualnie komenda miejska policji.

Podobne regulacje obowiązywały już wiosną br. Angażując się w walkę z rozprzestrzenianiem epidemii, funkcjonariusze nie mogą jednocześnie, skutecznie, zajmować się wszystkimi pozostałymi interwencjami zgłaszanymi przez mieszkańców.

Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze
Kamila Grzenkowskawww.gdansk.plkamila.grzenkowska@gdansk.pl
Kamila Grzenkowska - najnowsze