PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Druga rocznica śmierci ks. infułata Stanisława Bogdanowicza. Epitafium w Bazylice Mariackiej

Druga rocznica śmierci ks. infułata Stanisława Bogdanowicza. Epitafium w Bazylice Mariackiej
W niedzielę, 20 października, w drugą rocznicę śmierci ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, odsłonięto epitafium upamiętniające wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej. Z tej okazji odprawiono także uroczystą Mszę Świętą w gdańskiej bazylice.
20 października, w drugą rocznicę śmierci ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, odsłonięto epitafium upamiętniające wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej
20 października, w drugą rocznicę śmierci ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, odsłonięto epitafium upamiętniające wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

 

Liturgii przewodniczył Metropolita Gdański, arcybiskup Sławoj Leszek Głódź. Kazanie wygłosił natomiast biskup Zbigniew Zieliński, obecny proboszcz największej gdańskiej świątyni. W uroczystości wzięła udział prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz a także parafianie i mieszkańcy naszego miasta.

 

Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz
Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz
Fot. Bartłomiej Borowczak/www.gdansk.pl

 

Ks. infułat Stanisław Bogdanowicz miał niespełna 78 lat. Urodził się 6 listopada 1939 r. w Żwirynie, na Litwie. W 1962 przyjął święcenia kapłańskie, a w 1963 r. został absolwentem Gdańskiego Seminarium Duchownego. W 1967 r. ukończył pedagogikę pastoralną na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. W latach 1968–1975 był referentem w Kurii Biskupiej w Gdańsku i rektorem kościoła św. Andrzeja Boboli w Sopocie. W latach 1979-2014 był proboszczem Kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Gdańsku.

Wspierał opozycję demokratyczną w czasach komunistycznych. Pod koniec lat 70. XX wieku odprawiał msze patriotyczne z okazji 3 maja, 15 sierpnia i 11 listopada, które gromadziły liczne rzesze wiernych. Umożliwiał prowadzenie w kościele NMP głodówek w intencji aresztowanych w 1980 r. działaczy opozycji: Dariusza Kobzdeja i Tadeusza Szczudłowskiego. Po wprowadzeniu stanu wojennego ukrywał działaczy „Solidarności” oraz pomagał im w ukrywaniu się. Zgadzał się też, mimo sprzeciwu władz, na umieszczanie w kościele NMP tablic upamiętniających żołnierzy antykomunistycznego podziemia zbrojnego po roku 1944 oraz ofiary sowieckich i niemieckich represji. Od roku 1979 upominał się o zwrot dzieł sztuki przejętych z kościoła NMP przez państwo. W sumie odzyskał ich około 150. 27 października 2014 r. przeszedł na emeryturę.

Ks. Bogdanowicz jest autorem kilkudziesięciu książek o historii oraz architekturze i dziejach gdańskich kościołów, m.in. monografii "Kościół Gdański pod rządami komunizmu 1945–1984", artykułów w prasie katolickiej. Ksiądz Bogdanowicz - jako Stan Bogdan - napisał też bajki dla dzieci, m.in. "O małym Kostku i herbie Ferberów" czy "Baśnie gdańskie".

Był laureatem m.in. Nagrody im. Brata Alberta, uhonorowany został Medalem św. Wojciecha i odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2004 roku nadano mu honorowe obywatelstwo Gdańska, a 10 lat później otrzymał Medal Prezydenta Miasta Gdańska.


Przeczytaj także:

Gdańszczanin z Wileńszczyzny. Opowieść o życiu księdza infułata Bogdanowicza

Gdańsk pożegnał ks. Bogdanowicza, wieloletniego proboszcza Bazyliki Mariackiej

 

oprac. KGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl