PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
.
Dostrzegalnia gwiazd na Biskupiej Górce. Świętujemy 100-lecie praw wyborczych kobiet
Dostrzegalnia gwiazd na Biskupiej Górce. Świętujemy 100-lecie praw wyborczych kobiet
Dyskusje o prawach kobiet, kobiecej seksualności, o książkach z perspektywą feministyczną, ale też potańcówka z DJ Wiką i ćwiczenia z Poly&Ester oraz spektakl "Trafiło je" w reżyserii Rity Jankowskiej - to wydarzenia, na które zaprasza akcja Sto Lat Praw Kobiet Pomorze w ramach celebrowania uzyskania praw wyborczych przez kobiety 100 lat temu. Imprezy odbędą się we wtorek, 28 sierpnia, na Biskupiej Górce.
Współautorki spektaklu 'Trafiło je - reżyserka Rita Jankowska oraz kompozytorka Agnieszka Szydłowska z zespołem
Współautorki spektaklu 'Trafiło je - reżyserka Rita Jankowska oraz kompozytorka Agnieszka Szydłowska z zespołem
Bartosz Bańka

W tym roku przypominamy i świętujemy jubileusz 100-lecia uzyskania praw wyborczych przez kobiety w Polsce. Z tej okazji gdańskie środowisko aktywnych kobiet zainicjowało akcję Sto Lat Praw Kobiet Pomorze. W jej ramach organizuje co miesiąc wydarzenia celebrujące i wzmacniające ideę równości kobiet i mężczyzn, osób bez względu na płeć.

W sierpniu, miesiącu szczególnym, bo to również czas pamięci o Porozumieniach Sierpniowych, organizatorzy zapraszają we wtorek, 28 sierpnia, w godz. od 17.30 do 22.00 na Biskupią Górkę. 

Na dziedzińcu Gdańskiej Szkoły Wyższej będzie czas, by porozmawiać o prawach kobiet, kobiecej seksualności i o książkach wpisanych na listę “100 książek na 100 lat”, która zawiera lektury mające perspektywę feministyczną, lecz ważne nie tylko z kobiecego punktu widzenia.

O tym: 100 Książek Na 100 Lat. Przyjdź na spotkanie i zagłosuj na ważną dla siebie lekturę


Po dyskusjach nadejdzie czas na tańce z niezwykłą DJ Wiką i fitness z Poly&Ester oraz artystyczne wzruszenia. Obejrzymy premierowo filmową wersję spektaklu teatralnego "Trafiło je" w reż. Rity Jankowskiej z muzyką Agnieszki Szydłowskiej, który miał premierę teatralną 23 czerwca 2018 w Klubie Żak i okazał się dużym sukcesem. 
„Trafiło je” jest owocem teatralno-społecznego projektu Stowarzyszenia Zróbmy Sztukę. Występujący w nim artyści to ponad 20-osobowa grupa kobiet i mężczyzn - aktorów nieprofesjonalnych, dla których inspiracją do pracy był również jubileusz 100-lecia odzyskania praw wyborczych przez kobiety. W programie zaplanowano dwa seanse filmu - o godz. 18 i 19. 

Więcej: „Trafiło je” - spektakl na 100-lecie praw kobiet w Klubie Żak

Na wszystkie wydarzenia wstęp jest wolny.

Organizatorzy: Krytyka Polityczna - Świetlica w Trójmieście oraz Stowarzyszenie WAGA.

(Autor trailera Wojtek Ostrowski).

Program:

* Potańcówka z DJ WIKI

* Spektakl „Trafiło je” w reż. Rity Jankowskiej (godz. 18.00 i 19.00 - dwa seanse)

* Indiańskie tipi na księżycu, czyli o cyklach życia i seksualności kobiet

* Kolorowanki Prababki i wata cukrowa za rysunek

* Czytelnia 100 książek na 100 lat.

* Tajne komplety w kręgach z mądrymi kobietami

* Fitness z Poly&Ester

* Dostrzeganie gwiazd.

Wydarzenie "Dostrzegalnia gwiazd" jest  częścią pomorskich obchodów 100-lecia Praw Wyborczych Kobiet, których celem jest przywrócenie pamięci, wiedzy i dyskusji o roli kobiet w historii.

oprac. AUwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl