PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dostaniesz 500 Plus? Ministerstwo ostrzega przed oszustami

Dostaniesz 500 Plus? Ministerstwo ostrzega przed oszustami
Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do ostrożności wszystkich, którzy mają prawo korzystać z rządowego programu Rodzina 500+. Powód? Oszuści i naciągacze próbują wyłudzać za pośrednictwem internetu opłaty i dane osobowe.

Uwaga na cyberoszustów! Żadna z instytucji związanych z programem 500+ nie pobiera opłat za wypełnienie i złożenie wniosku.
Uwaga na cyberoszustów! Żadna z instytucji związanych z programem 500+ nie pobiera opłat za wypełnienie i złożenie wniosku.
Andrey Popov/fotolia.pl

Dla zainteresowanych ministerstwo przygotowało specjalną instrukcję i filmiki, które mają ochronić beneficjentów programu Rodzina 500+ przed przestępcami. Okazuje się, że złe intencje jest stosunkowo łatwo rozpoznać. Wystarczy, że ktoś żąda od nas jakiejkolwiek opłaty za pomoc w wypełnieniu formularza do wniosku Rodzina 500+ lub ujawnienia danych typu imię, nazwisko, adres, numer PESEL, numer konta bankowego.

„Wypełnianie wniosków jest bezpłatne, darmowej pomocy udzielają urzędnicy wyznaczeni przez samorządy. Dane osobowe są chronione prawnie i nie ma do nich prawa dostępu nikt poza urzędnikami realizującymi program Rodzina 500+” – informuje ministerstwo.

Na co warto zwrócić szczególną uwagę? Ministerialny poradnik w ośmiu punktach:

1. Żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wpłatę świadczenia 500+ nie pobiera za to opłat – wypełnianie i składanie wniosków jest CAŁKOWICIE BEZPŁATNE!

2. Żadna z instytucji zaangażowanych w składanie wniosków o wypłatę świadczenia 500+ nie żąda od swoich klientów podawania lub potwierdzania drogą mailową lub SMS-ową danych, takich jak imię i nazwisko, numer dowodu osobistego, PESEL, miejsce zamieszkania czy przekazywania innych tego typu wrażliwych informacji.

3. Należy zachować szczególną ostrożność w przypadku otrzymania maila lub SMS-a z prośbą o kliknięcie linka lub odesłanie SMS-a. Nie należy na nie reagować – może to być próba oszustwa, wyłudzenia danych lub zainfekowania komputera!

4. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku należy zwrócić szczególną uwagę, czy odbywa się to przy pomocy bezpiecznego połączenia (w przeglądarce internetowej najczęściej świadczy o tym zamknięta kłódka na pasku z adresem strony, z której korzystamy).

5. Przy wypełnianiu i wysyłaniu wniosku o wypłatę 500+ najlepiej bezpośrednio wchodzić na stronę banku lub innej instytucji zaangażowanej w program.

6. Jeśli w wyglądzie strony cokolwiek wzbudzi zaniepokojenie klienta, przed zalogowaniem do systemu transakcyjnego powinien się on upewnić, że wszedł na właściwą stronę lub skontaktować z konsultantem infolinii.

7. Aby uniknąć zainfekowania komputera niebezpiecznymi wirusami, należy korzystać z legalnego oprogramowania i regularnie je aktualizować. Trzeba też dbać o bezpieczeństwo własnego komputera poprzez stosowanie aktualizowanych na bieżąco programów antywirusowych oraz firewalla. Jeżeli tylko jest to możliwe, podczas korzystania z bankowości internetowej należy używać własnego komputera.

8. Jeżeli link z otrzymanej wiadomości został już otwarty i podano jakiekolwiek dane na stronie internetowej przypominającej serwis transakcyjny/stronę związaną z programem 500+, należy niezwłocznie skontaktować się z konsultantem banku.

 

Więcej informacji - TUTAJ

oprac. RDwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl