• Start
  • Wiadomości
  • Dostali Splendory Gedanensis za rok 2016 - zobacz kim są nagrodzeni

Dostali Splendory Gedanensis za rok 2016 - zobacz kim są nagrodzeni

- Nasze muzeum jest dobrem narodowym, ale i gdańskim, (...) jest bardzo Polsce potrzebne, jest symbolem autonomii kultury, walki o wartości, opowiadania o historii w sposób zróżnicowany, bez propagandowych sztamp - powiedział prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, który otrzymał Nagrodę Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis za rok 2016. Dwaj inni laureaci to jazzman Mikołaj Trzaska i akademik Andrzej Nowakowski. Firma Ziaja otrzymała honorowy tytuł Mecenasa Kultury.
10.03.2017
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl

Od lewej: dr Andrzej Nowakowski, prof. Paweł Machcewicz, prezydent Paweł Adamowicz, Joanna Kowalczuk z firmy Ziaja i Mikołaj Trzaska

Zwycięzców poznaliśmy w piątek 10 marca 2017 na gali w Teatrze Wybrzeże, którą poprowadzili Agnieszka Oszczyk i Jerzy Snakowski. Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody w wysokości 10 tys. złotych. Firma Ziaja jako Mecenas Kultury uhonorowana została statuetką oraz dyplomem.

Rok temu o tytuł Splendor Gedanensis ubiegało się 34 twórców i animatorów kultury (Kapituła nominowała ostatecznie 24), a o tytuł Mecenasa Gdańskiej Kultury walczyło siedem instytucji. Tegoroczna edycja przejdzie do historii nagrody ze względu na jedną z najkrótszych list nominowanych: tylko 10 kandydatur w pierwszej kategorii i cztery w drugiej.

Prof. Paweł Machcewicz, dyrektor Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Czyżby w tym roku artyści i mecenasi nie zachwycili Kapituły swoimi działaniami? Może selekcja była bardziej surowa, albo po prostu członkowie jury mieli na względzie cierpliwość i wytrzymałość zgromadzonych na gali gości? Tego nie wiemy, ale ostatecznie na short liście nagrodzonych znaleźli się: muzyk free jazzowy za ścieżkę dźwiękową do filmu (a to przecież bardzo z konieczności zdyscyplinowany projekt), czyli MIKOŁAJ TRZASKA za muzykę do filmu “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Obaj artyści pracują ze sobą od lat - Trzaska napisał muzykę do wszystkich filmów Smarzowskiego z wyjątkiem “Wesela”, a za kompozycje do filmu „Pod Mocnym Aniołem” zostały nagrodzone na Festiwalu Filmowym w Gdyni w 2014 roku.

- Ja zwykły muzyk jestem i nie miałem takich planów, żeby być kompozytorem - stwierdził Mikołaj Trzaska. - Ale są tacy ludzie, którzy czynią z ludzi - ludzi. Takim jest Wojtek Smarzowski. Będę ci Wojtku zawsze za to dziękował. Gdańsk to jest miejsce, w którym się urodziłem. To miejsce wolności. I niech tak zostanie.

Mikołaj Trzaska, kompozytor muzyki do filmu Wołyń, w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego

Akademik - polonista z Krakowa za niezwykły (również w rozmiarze i ciężarze) album fotografii, a dokładnie monograficzne dzieło na temat słynnego obrazu, czyli dr ANDRZEJ NOWAKOWSKI za “Sąd. Sąd Ostateczny Hansa Memlinga”. Arcydzieło malarstwa europejskiego, które znajduje się zbiorach gdańskiego oddziału Muzeum Narodowego doczekało się niezwykłego opracowania. Oprócz naukowych analiz znajdziemy tu wielkoformatowe zdjęcia pozwalające na dostrzeżenie szczegółów obrazu niemożliwych do prześledzenia podczas wizyty w muzeum: jak odblask światła w źrenicy czy łzy potępionych.

Dr Andrzej Nowakowski z Krakowa - autor znakomitego albumu o Sądzie Ostatecznym Hansa Memlinga

Jako trzeci laureat nagrodę odebrał PAWEŁ MACHCEWICZ - najczęściej ostatnio cytowany dyrektor muzeum historycznego w Polsce - “za stworzenie unikatowej wystawy stałej”.

- Przez cały ubiegły rok kiedy pracowaliśmy nad wystawą, przekonałem się, że bez waszego wsparcia drodzy państwo, tej wystawy by nie było - powiedział prof. Machcewicz. - To jakiś cud, że udało się przetrwać tyle miesięcy. To znacznie więcej, niż to na co liczyłem. Nasze muzeum jest dobrem narodowym, ale i gdańskim. Urodziłem się w Warszawie, ale tu wrastam. Mam nadzieję, że ten proces nie zostanie gwałtownie przerwany. To muzeum jest bardzo Polsce potrzebne, jest symbolem autonomii kultury, walki o wartości, opowiadania o historii w sposób zróżnicowany, bez propagandowych sztamp.

Firmę Ziaja - jako Mecenasa Kultury - reprezentowała Joanna Kowalczuk, kierownik działu marketingu

Listę zamyka firma, która dba nie tylko o piękno naszych ciał, ale jak się okazuje również dusz, czyli ZIAJA Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. (drugi raz z rzędu) za “wspieranie, jako partner strategiczny, projektów kulturalnych Teatru Wybrzeże”. Rok temu firma odebrała Tytuł Mecenasa Gdańskiej Kultury za wsparcie finansowe wielu projektów kulturalnych, takich jak: Gdański Festiwal Tańca, Festiwal Jazz Jantar, Gdański Festiwal Muzyczny oraz projektów kulturalnych realizowanych przez Teatr Wybrzeże.

Wieczór uświetnił koncert Doroty Miśkiewicz, nominowanej do nagrody Fryderyka 2017 w kategorii album jazzowy roku za płytę “Piano.pl”. Tę właśnie muzykę usłyszeliśmy w teatrze.

Na zakończenie wieczoru zaśpiewała Dorota Miśkiewicz

Nagroda Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury Splendor Gedanensis po raz pierwszy została wręczona 4 sierpnia 1973 roku. Jest najstarszym i najistotniejszym wyróżnieniem gdańskim w dziedzinie kultury. Kandydatów mogą zgłaszać instytucje i organizacje zajmujące się kulturą, przedsiębiorstwa związane z kulturą, indywidualni twórcy i szkoły artystyczne, przedstawiciele mediów i miejscy urzędnicy, a także rady osiedli i dzielnic Gdańska.

Do tej pory przyznano ją około 200 osobom. Rok temu nagrodzono: zespół Trupa Trupa za płytę pt. Headache, Honoratę Martin za indywidualną wystawę pt. Bóg Małpa i performance „Zadomowienie”. Jacek Friedrich za książkę „Odbudowa Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1945-1960”. Tytuł Mecenasa Kultury otrzymała firma Ziaja za wspieranie przedsięwzięć kulturalnych w mieście, takich jak: Gdański Festiwal Tańca, Festiwal Jazz Jantar, Gdański Festiwal Muzyczny oraz przedsięwzięć Teatru Wybrzeże.

Galę poprowadzili w duecie Agnieszka Oszczyk i Jerzy Snakowski

Lista nominowanych do 44. Nagrody Miasta Gdańska w Dziedzinie Kultury „Splendor Gedanensis” za dokonania 2016 roku oraz do Tytułu Mecenasa Gdańskiej Kultury


Nominacje do „Splendor Gedanensis” za dokonania w roku 2016 otrzymali:

Dominik Bukowski – za płytę SUFiA

Marcin Dymiter – za wystawę Polish Soundscapes

Dorota Kolak – za rolę w filmie “Zjednoczone stany miłości” Tomasza Wasilewskiego

Aurora Lubos – za spektakl “Witajcie/Welcome”

Paweł Machcewicz – za stworzenie unikatowej wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku

Andrzej Nowakowski – za koncepcję merytoryczną i edytorską monumentalnej monografii SĄD. „Sąd Ostateczny” Hansa Memlinga/Judgment. “The Last Judgment” by Hans Memling

Krystyna Stańko – za płytę “Novos Anos”

Mikołaj Trzaska – za muzykę do filmu “Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego

Jarosław Tumidajski – za reżyserię dwóch spektakli w Teatrze Wybrzeże: “Kreacji” i “Uwiedzionych”

Julita Wójcik – za wystawę “Bez widoków”


Nominowani do Tytułu Mecenasa Gdańskiej Kultury za rok 2016:

EDF Polska S.A. – za wsparcie projektów kulturalnych realizowanych przez Polską Filharmonię Bałtycką: koncert na zakończenie sezonu artystycznego 2015/2016, inauguracja 71. sezonu artystycznego oraz koncerty sylwestrowe Zaproszenie do tańca

Grupa LOTOS S.A. – za wsparcie projektów kulturalnych realizowanych przez NCK: Festiwal Dźwięki Północy, Bałtyckie Spotkania Ilustratorów, Czytanie Pomorza, Festiwal Filmów Jednominutowych, Metropolia jest Okey

WL 4 Przestrzeń Sztuki – za stworzenie przestrzeni przyjaznej artystom do tworzenia i prezentacji artystycznej

Ziaja Ltd Zakład Produkcji Leków Sp. z o.o. – za wspieranie jako partner strategiczny projektów kulturalnych Teatru Wybrzeże.

TV

Światowa stolica bursztynu