PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Dorota Stalińska. Wczoraj był benefis - zobacz zdjęcia, wideoczat na żywo na gdansk.pl

Dorota Stalińska. Wczoraj był benefis - zobacz zdjęcia, wideoczat na żywo na gdansk.pl
W środę, 3 października, Dorota Stalińska na Dużej Scenie Teatru Wybrzeże zaprezentowała monodram „Żmija” oraz recital „Kolory miłości”. Była to okazja do świętowania 44-lecia działalności artystki. W czwartek, 4 października, będzie naszym gościem w programie na żywo "Wszystkie strony miasta". Początek o godz. 11.30.
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Każdy ma swoje 40 i 4. Dorota Stalińska podczas swojego benefisu w Teatrze Wybrzeże
Każdy ma swoje 40 i 4. Dorota Stalińska podczas swojego benefisu w Teatrze Wybrzeże
fot. Grzegorz Mehring/www.gdansk.pl

Dorota Stalińska urodziła się w Gdańsku, w rodzinnym mieście ukończyła III Liceum Ogólnokształcące im. Bohaterów Westerplatte. Aktorka Teatralna i filmowa.

W 1976 roku ukończyła PWST w Warszawie, wtedy zadebiutowała w filmie ("Człowiek z marmuru" Andrzeja Wajdy). Przejmujące role stworzyła w filmach Barbary Sass - "Bez miłości" (1980), "Debiutantka" (1982), "Krzyk" (1982), "Historia niemoralna" (1990). Grała także m.in. w "Miłość ci wszystko wybaczy" (1981) i "Lata dwudzieste... lata trzydzieste..." (1983) Janusza Rzeszewskiego, "Ga, ga. Chwała bohaterom" (1985) Piotra Szulkina. 

Laureatka nagród filmowych, w tym im. Z. Cybulskiego, Złotymi Kaczkami, Lwami Gdańskimi, na festiwalu w San Sebastian. Laureatka wielu wyróżnień podczas przeglądów teatralnych. 

Podczas benefisu w środę, 3 października, Dorota Stalińska wystąpiła w monodramie „Żmija”, na podstawie opowiadania Lwa Tołstoja, wyreżyserowanego, zaadaptowanego i wykonanego przez aktorkę. „Żmija” opowiada o kobiecie, która z powodu rewolucji zostaje żołnierzem. To swoiste studium wojny i jej wpływu na psychikę. To także opowieść o samotności, byciu jednym z wielu, pozbawionym prawa do decydowania o własnym losie.

W inną atmosferę zabrała widzów w recitalu „Kolory miłości”. To zbiór piosenek w wykonaniu Stalińskiej: „Cud Ameryka”, „Pat”, „Podanie O”, „Daty Polskie”, „Millord”, „Przepraszam Pana”, „Bezdomny Pies” czy „Kolory Świata”. Aktorka przeplata poszczególne wykonania własnymi wierszami o miłości, przemijaniu, różnorodności emocji związanych z życiem.


Dorota Stalińska w czwartek, 4 października, na portalu gdańsk.pl będzie gościem programu na żywo "Wszystkie strony miasta". Aktorka opowie o swoich związkach z Gdańskiem, a także o wrażeniach ze środowego benefisu. Początek transmisji o godz. 11.30.

oprac. WGwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl