Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dorota Nieznalska, Günter Grass i inni. Kulturalny weekend czas zacząć

Pierwszy weekend września, jeśli chodzi o kulturę, zapowiada się niezwykle ciekawie. Czeka nas Soundrive Fest, Święto Ulicy Mariackiej, święto Güntera Grassa - czyli festiwal Grassomania, do tego nowe wystawy w gdańskich galeriach i wizyta niecodziennego gościa na Dolnym Mieście - zawita tu sam Stanisław Tym!

Dorota Nieznalska, Günter Grass i inni. Kulturalny weekend czas zacząć
A
A
data publikacji: 01 września 2017 r.

Dziewczynka ze wsi łemkowskiej z okolic Krynicy, 1940 r., autor nieznany
Dziewczynka ze wsi łemkowskiej z okolic Krynicy, 1940 r., autor nieznany
Z Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego

Dorota Nieznalska - urodzona w Gdańsku i związana z tym miastem artystka była na ustach całej Polski w 2001 roku za sprawą instalacji „Pasja”, za którą została oskarżona o obrazę uczuć religijnych. W Gdańsku, w Pałacu Opatów - oddziale Muzeum Narodowego w Gdańsku, kilka lat temu można było oglądać jej pracę „Królowa Polski”, która przyniosła jej główną nagrodę I Gdańskiego Biennale Sztuki.

Tym razem, Muzeum Narodowe w Gdańsku zaprasza do swojego oddziału w Zielonej Bramie, do Gdańskiej Galerii Fotografii (ul. Długi Targ 24), gdzie prezentuje nie jedną pracę, a całą wystawę twórczości Doroty Nieznalskiej, zatytułowaną „Kolekcja Institut für Deutsche Ostarbeit” („Kolekcja Instytutu Niemieckiej Pracy na Wschodzie”).

Kanwą dla „Kolekcja Institut für Deutsche Ostarbeit” stała się działalność tytułowej niemieckiej placówki badawczej utworzonej przez faszystów w 1940 roku na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. Jej prezesem był dr Hans Frank, Generalny Gubernator i minister rządu Hitlera. W skład IDO wchodziło kilka sekcji, jedną z nich, służącą „inwentaryzowaniu wizerunków” ludności, była Sektion Rassen-und Volkstumsforschung (niem. Sekcja Rasowa i Ludoznawcza). Jej zadaniem była dokumentacja antropologiczna, w tym pomiary i fotograficzne wizerunki postaci, dokumentowano także rodzaj zabudowań mieszkalnych ludności łemkowskiej, polskiej, romskiej, ukraińskiej i żydowskiej.

Nieznalska w swoich pracach poddaje refleksji różnorodne wykorzystanie narzędzi antropologii i etnografii oraz historii sztuki. Ukazuje uwikłanie nauki w totalitaryzm, a także dwuznaczny status neutralnych i niewinnych na pierwszy rzut oka krajoznawczych i etnograficznych fotografii. Wybrane portrety fotograficzne przeniosła na szkło, dzięki czemu powstał ponadczasowy zapis w ambrotypii, dawnej techniki fotografii.

Zapomniane i drażliwe fakty przywołane są tutaj bez kontrowersji, w odwołaniu do perspektywy rodziny Nieznalskiej, którą poddano przymusowemu wysiedleniu w ramach Akcji Wisła - pacyfikacyjnego i pełnego przemocy działania polskiego wojska, interpretowanego często jako czystka etniczna.

Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek 1 września o godz. 18, wystawa czynna będzie do 29 października 2017 r. Zwiedzać można codziennie od wtorku do niedzieli, w godz. 10-17. Bilety: na wernisaż wstęp wolny, od soboty 2 września normalny 2 zł, ulgowy 1 zł.

Szwedzki organista Nils Larsson będzie gwiazdą Koncertu Finałowego, wieńczącego 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017
Szwedzki organista Nils Larsson będzie gwiazdą Koncertu Finałowego, wieńczącego 40. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017
mat. prasowe

W Bazylice Mariackiej (Gdańsk, ul. Podkramarska 5) ostatnia okazja, by usłyszeć znakomitych artystów w ramach 40. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej, Chóralnej i Kameralnej Gdańsk 2017. W piątek 1 września, o godz. 20.15 odbędzie się Koncert Finałowy, którego gwiazdą będzie Szwed Nils Larsson.

Larsson studiował na Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie, gdzie uzyskał dyplom w zakresie gry na organach i improwizacji. W 1992 roku został mianowany organistą w kościele na Högalid w Sztokholmie, gdzie gra do dziś. Wykłada także grę na organach, liturgiczną grę organową i improwizację na Królewskiej Akademii Muzycznej w Sztokholmie. Jego muzyczne zainteresowania skupiają się wokół barokowej muzyki organowej, historycznej improwizacji i praktyki wykonawczej.

W Gdańsku muzyk zagra utwory własne: improwizacje „Praeambulum”, Praeludium „Stylus Phantasticus” i Toccata in C, oraz kompozycje Heinricha Scheidemanna - Praeambulum in G, Dietericha Buxtehude’a - Toccata in d BuxWV 155, i Jana Sebastiana Bacha - Toccata och fuga d-moll BWV 565, „Achtzehn Choräle: Schmücke dich, o liebe Seele” BWV 654 i Preludium och fuga Ess-dur BWV 552.

Bilety: normalny 25 zł, ulgowy 15 zł.

Nite Jewel (właśc. Ramona Gonzalez) na co dzień mieszka i pracuje w Los Angeles. W Gdańsku pojawi się za sprawą festiwalu Soundrive
Nite Jewel (właśc. Ramona Gonzalez) na co dzień mieszka i pracuje w Los Angeles. W Gdańsku pojawi się za sprawą festiwalu Soundrive
mat. Spontan Productions

A skoro o muzyce mowa, do soboty 2 września w klubie B90 (Gdańsk, ul. Doki 1) trwa święto młodej szeroko rozumianej muzyki alternatywnej: Soundrive Fest 2017. Za nami już rozpoczęcie festiwalu i pierwsze 11 koncertów, przed nami za to jeszcze 22 zespoły z całej Europy. Wśród nich występ amerykańskiej songwriterki Nite Jewel, której muzyka to ukłon w kierunku muzyki lat 90.; brytyjskiego InHeaven, o którym prestiżowy dziennik The Guardian napisał, że „wstrząsają imprezą z nową muzyką Brighton”; czy fińskiego K-X-P, który tworzy ezoteryczny space rock z elementami elektroniki, krautrocka, noise’u, popowych melodii, a nawet techno bitów.

Pierwsi artyści, zarówno w piątek jak i w sobotę zaprezentują się na Małej Scenie o godz. 19 - na Dużej Scenie o godz. 19.30. Bilety na każdy dzień: 50 zł.

Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj: Soundrive 2017: od czwartku ponad 30 zespołów w gdańskiej stoczni. Są bilety

Święto Ulicy Mariackiej co roku przyciąga znakomitych gości i historyczne postaci. Tym razem będą to osoby związane z morzem
Święto Ulicy Mariackiej co roku przyciąga znakomitych gości i historyczne postaci. Tym razem będą to osoby związane z morzem
Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl

Swoje święto w ten weekend jak co roku obchodzić będzie także gdańska ulica Mariacka - 8. edycja wydarzenia odbędzie się w sobotę 2 września, pod hasłem „Mariacka pod żaglami”. Program wydarzenia wspólnymi siłami przygotowują jubilerzy, galernicy, artyści, restauratorzy i mieszkańcy legendarnej bursztynowej uliczki. Odbędą się wernisaże, koncerty, warsztaty, spotkania autorskie oraz pokazy mody i biżuterii - a wszystko to w rozkołysanych, morskich klimatach.

W czym przejawiać się będzie ta tematyczna „morskość”? Na przykład w wydarzeniach przygotowanych w ramach Święta przez Filię Gdańską, której siedziba znajduje się właśnie przy ulicy Mariackiej, pod nr 42. O godz. 17.30 odbędzie się tam spotkanie z prawdziwym wilkiem morskim, Jerzym Wąsowiczem, kapitanem jachtu morskiego i oceanicznego ANTICA, połączone z promocją książki „Antica. Prawdziwe wyzwanie”. O godz. 19.15 rozpocznie się natomiast spotkanie z prof. dr Beatą Możejko z Wydziału Historycznego Uniwersytetu Gdańskiego, która jest redaktorem publikacji „W epoce Żaglowców - Morze od antyku do XVII wieku”, książki będącej efektem współpracy Muzeum Historycznego Miasta Gdańska i Uniwersytetu Gdańskiego. Ponadto w godz. 17-21 będzie trwać wystawa plakatów Święta Ulicy Mariackiej autorstwa Hanny Dranickiej-Madejskiej.

Organizatorem wydarzenia są Międzynarodowe Targi Gdańskie SA, Międzynarodowe Stowarzyszenie Bursztynników.

Świętowanie trwać będzie w godz. 17-22. Wstęp wolny.

Tak trójmiejscy artyści czytali fragmenty Fredry podczas Narodowego Czytania pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nz. Larry Okey Ugwu i Barbara Piórkowska
Tak trójmiejscy artyści czytali fragmenty Fredry podczas Narodowego Czytania pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego. Nz. Larry Okey Ugwu i Barbara Piórkowska
Fot. Kamil Zwięgeła/iBedeker.pl

W tym samym miejscu, dokładnie na przedprożu Filii Gdańskiej (ul. Mariacka 42), w sobotę 2 września odbędzie się także Narodowe Czytanie „Wesela” - najsłynniejszego utworu Stanisława Wyspiańskiego, na które zaprasza Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. J. C. Korzeniowskiego w Gdańsku. Przedproże na potrzeby inscenizacji zamieni się w Bronowice, w których rozgrywa się akcja dramatu. Przy weselnym stole zasiądzie Młoda Para oraz zaproszeni przez nich goście. Wśród nich Chochoł, Widmo, Stańczyk, Hetman, Rycerz Czarny, Upiór i Wernyhora. Wśród osób czytających fragmenty, znajdą się czytelnicy i bibliotekarze, dziennikarze, blogerzy i bibliofile.

Dramat w trzech aktach powstał na kanwie autentycznego wydarzenia: wesela poety i dramaturga Lucjana Rydla z Jadwigą Mikołajczykówną, chłopką z podkrakowskich Bronowic. Prapremiera sztuki odbyła się 16 marca 1901 roku w Teatrze Miejskim w Krakowie. W tym samym roku w Krakowie „Wesele” zostało opublikowane po raz pierwszy. Dramat został dotychczas przetłumaczony na ponad 10 języków.

Czytanie odbywać się będzie w godz. 12-15. Wstęp wolny.

W budynkach przy ulicy Sierocej już wkrótce powstanie nowe centrum kultury. Póki co, w budynku odbywa się raz do roku festiwal Grassomania
W budynkach przy ulicy Sierocej już wkrótce powstanie nowe centrum kultury. Póki co, w budynku odbywa się raz do roku festiwal Grassomania
Fot. Dominik Paszliński / www.gdansk.pl

Wracamy jeszcze do tematu weekendowego świętowania, i zapraszamy na szczególne wydarzenie poświęcone postaci noblisty Güntera Grassa. W sobotę i niedzielę 2-3 września Galeria Güntera Grassa zaprasza na kolejną odsłonę festiwalu Grassomania. 9. edycja zatytułowana „Sieroca Re visited vol. 2”, podobnie jak ubiegłoroczna, odbędzie się przy ulicy Sierocej 6-8 w Gdańsku, w budynku dawnego sierocińca.

- Grassomania jest projektem dedykowanym Günterowi Grassowi, budującym swój program wokół twórczości Noblisty, będącej przedmiotem interpretacji i inspiracji dla współczesnych twórców - mówią organizatorzy z Gdańskiej Galerii Miejskiej. - Celem każdej edycji Grassomanii jest realizacja różnorodnych działań pozwalających na wszechstronne utrwalanie pamięci o Günterze Grassie, a także na wielopoziomowe eksplorowanie jego spuścizny.

Dlatego w ten weekend, w zabytkowym sierocińcu, przyszłym Domu Daniela Chodowieckiego i Güntera Grassa, zaproszeni twórcy podejmą próbę (re)definicji tożsamości zarówno tego niezwykłego miejsca, jak i tożsamości własnej jako gdańszczanina, Polaka, Europejczyka, artysty, obywatela. (Więcej o przyszłych losach dawnego sierocińca pisaliśmy tutaj: Chodowiecki i Grass dostali dobre lokum. Mają przyciągać artystów i turystów)

Do udziału w tegorocznej odsłonie zaproszono artystów, takich jak Mieczysław Abramowicz, Agnieszka Orlena Baaske, Ada Dobrzelecka, Sylwia Jakubowska, Martyna Jastrzębska, Julia Kurek, Dorota Nieznalska, Agata Nowosielska, Agnieszka Piasecka, Basia Gryka, Bożena Wydrowska, Anna Shimomura, Jagoda Kwiatkowska, Jana Shostak oraz Izabela Rakowska. Ponadto performance zaprezentuje Anna Steller i Magda Jędra, koncert zagra Maciej Sadowski Kwadrat, a warsztaty poprowadzi Marta Karalus i Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka.

Program:

Wystawy - sobota i niedziela 2-3 września, w godz. 13-20.

Wydarzenia dodatkowe - sobota 2 września:

- godz. 13 - Warsztaty: Agnieszka Piasecka;
- godz. 15 - Warsztaty: Marta Karalus i Stowarzyszenie Sztuka Cię Szuka;
- godz. 13-19 - Oprawa muzyczna: Stendek / Hoax / Beniovska;
- godz. 19 - Performance: Anna Steller & Magda Jędra;
- godz. 20 - Koncert: Maciej Sadowski Kwadrat.

Na wszystkie wydarzenia wstęp wolny.

Na Dolnym Mieście będzie natomiast okazja, by przypomnieć sobie dawne dzieje. W sobotę 2 września odbędzie się tam jak, co roku, Zabawa w stylu retro. W programie koncerty, wspaniali goście - jak aktor i satyryk Stanisław Tym, strefa dla najmłodszych, potańcówka i wiele innych, a to wszystko w rejonie ulicy Łąkowej, przy dawnej zajezdni tramwajowej. Początek o godz. 15. Wstęp wolny!

Więcej o wydarzeniu pisaliśmy tutaj: Zabawa w stylu retro na Dolnym Mieście. Będzie Stanisław Tym i Urszula - ciebie też nie może zabraknąć-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora