PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE

Donald Tusk o Pawle Adamowiczu w Akwizgranie: "Dzięki takim ludziom jest Europa"

Donald Tusk o Pawle Adamowiczu w Akwizgranie: "Dzięki takim ludziom jest Europa"
- Kochał Gdańsk, był polskim patriotą i równocześnie Europejczykiem z krwi i kości. Dla takich ludzi i dzięki takim ludziom jest Europa. Pracujcie nad jej wzmocnieniem i nie pozwólcie umrzeć tej idei - zaapelował Donald Tusk podczas wystąpienia w Akwizgranie, gdzie Emmanuel Macron i Angela Merkel podpisali traktat o współpracy.
Donald Tusk podczas mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackie
Donald Tusk podczas mszy pogrzebowej prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza w Bazylice Mariackiej
Fot. Grzegorz Mehring / www.gdansk.pl


Donald Tusk przyjechał do Akwizgranu we wtorek, 22 stycznia, z okazji podpisania traktatu o współpracy między Francją i Niemcami. Podczas swojego wystąpienia pozytywnie odniósł sie do decyzji o wzmocnieniu relacji między tymi dwoma państwami.

- Europa potrzebuje dziś odrodzenia wiary w sens solidarności i jedności, i chcę wierzyć, że wzmocniona współpraca francusko-niemiecka będzie temu służyła - powiedział Przewodniczący Rady Europejskiej.

Jednoczesnie podkreślił, jak ważna i potrzebna, jego zdaniem, jest integracja całej Europy.

- Europa potrzebuje dziś czytelnego sygnału z Paryża i z Berlina, że wzmocniona współpraca w małych formatach nie jest alternatywą dla współpracy całej Europy. Że jest "dla integracji", a nie "zamiast" integracji. 

Tusk podkrelił, że "europejski duch miejsca" jest dziś odczuwalny w setkach miejsc na świecie - w Akwizgranie, Paryżu, Berlinie, ale także w "jego Gdańsku" - gdzie żyją ludzie, których serca biją dla Europy solidarnych i równych sobie narodów.

- Wracam stamtąd, z uroczystości pogrzebowych zamordowanego prezydenta mojego miasta, Pawła Adamowicza. Kochał Gdańsk, był polskim patriotą i równocześnie Europejczykiem z krwi i kości - powiedział Tusk. - Odważnie bronił rządów prawa, pomagał uchodźcom z potrzeby serca, a nie dlatego, że ktoś mu narzucił jakieś kwoty. I przez 20 lat budował swoje miasto.

Jako jedno z z dzieł śp. Adamowicza, Donald Tusk wskazał Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, gdzie ponad 50 tysięcy gdańszczan oddało ostatni hołd swojemu prezydentowi. Tusk zaznaczył, że cenione dziś na świecie muzeum Solidarności ma w nazwie przymiotnik "europejski" właśnie dzięki Adamowiczowi, który "uparł się, aby je tak nazwać".

- Dla takich ludzi i dzięki takim ludziom jest Europa - podkreślił polityk. Zaznaczył, że decyzja o wzmocnieniu współpracy między Niemcami a Francją może i powinna dobrze służyć całej zjednoczonej Europie. - Pracujcie nad jej wzmocnieniem i nie pozwólcie umrzeć tej idei. Francja i Niemcy potrzebują jej w takim samym, bez żadnej różnicy, stopniu, jak Polska, Litwa, Bułgaria czy Irlandia. Pamiętajcie o tym dziś i jutro. Ja w każdym razie będę Wam o tym wciąż przypominał.    


oprac. AOwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl