PORTAL MIASTA GDAŃSKA
PL | EN | DE
Gdańscy dominikanie wybrali nowego przeora. Został nim o. Michał Osek
Gdańscy dominikanie wybrali nowego przeora. Został nim o. Michał Osek
Gdańscy dominikanie dokonali wyboru nowego przeora, który pokieruje tutejszym klasztorem. Będzie nim o. Michał Osek. Wybór ten został też zatwierdzony przez prowincjała polskich dominikanów.
Ojciec Michał Osek nowym przeorem gdańskiego klasztoru dominikanów
Ojciec Michał Osek nowym przeorem gdańskiego klasztoru dominikanów
zdj. Grzegorz Mehring


"Z radością informujemy, że kapituła naszego klasztoru powierzyła urząd przeora ojcu Michałowi Osek. Wybór zatwierdził przełożony Polskiej Prowincji Dominikanów ojciec Paweł Kozacki" - taką informację przeczytano podczas niedzielnej mszy św. kilku gdańskich kościołach, które udzielają gościny zakonnikom.


Ojciec Michał Osek pełnił funkcję subprzeora po tym, jak skończyła się kadencja o. Macieja Okońskiego. Kierował bieżącymi sprawami gdańskiej wspólnoty, do jego zadań należało też przeprowadzenie wyboru. Kilkanaście dni temu wypowiadał się dla gdansk.pl, mówiąc o systemie demokratycznych wyborów u dominikanów i o najważniejszych wyzwaniach stojących przed tym, który pokieruje gdańską wspólnotą. Nie wiedział wtedy, jakiego wybory dokonają bracia zakonni.

- Z jednej strony nie mamy kościoła, bo Bazylika Św. Mikołaja została zamknięta z powodów bezpieczeństwa, z drugiej zbliża się intensywny czas Wielkiego Postu i Zmartwychwstania - wyjaśniał wówczas ojciec Osek. - To dobry czas, żeby już teraz wprowadzić nowego przeora. Musi szybko przejąć sprawy remontu i sprawy związane z jego finansowaniem. Jego nazwisko będzie znane do końca stycznia.

Czytaj też: Demokracja dominikańska. W gdańskim klasztorze wybiorą nowego przeora


Objęcie urzędu przeora zaplanowano na 22 stycznia 2019 roku, w 792. rocznicę przybycia dominikanów do Gdańska, o godz. 18.15 w dawnym refektarzu dominikanów (Piwnica Romańska, obecnie oddział Muzeum Archeologicznego). Następnie o godz. 19.00 odprawiono Eucharystię w Czarnej Sali.

Ojciec Michał Osek urodził się w 1987 roku, wychował się w Katowicach, do Zakonu wstąpił w 2007 roku, śluby wieczyste złożył 7 kwietnia 2013 roku. Święcenie prezbiteratu przyjął 24 maja 2014 roku w Krakowie. Po święceniach pracował w naszym klasztorze w Poznaniu, w redakcji miesięcznika „W drodze”. Od dwóch lat mieszka w gdańskim klasztorze, gdzie dotychczas pełnił funkcję subprzeora i syndyka klasztoru. Kadencja przeorska w Zakonie Dominikańskim trwa trzy lata. Jak mówią dominikańskie konstytucje, przeor powinien rozwijać w klasztorze braterskie życie zakonne i apostolskie, troszczyć się, by bracia wypełniali swe obowiązki oraz rozbudzać zdolność do odpowiedzialnego działania, a także dbać o współpracę wszystkich dla dobra wspólnoty i zbawienia ludzi.oprac. MWwww.gdansk.plredakcja@gdansk.pl