• Start
  • Wiadomości
  • Dom Uphagena. Doroczne spotkanie konsulów honorowych w Polsce

Dom Uphagena. Doroczne spotkanie konsulów honorowych w Polsce

Dom Uphagena był w poniedziałek, 24 lutego, miejscem dorocznego spotkania Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce. Na zaproszenie prezydent SKHwP Magdaleny Pramfelt uroczystość zaszczyciły osobistości ze świata dyplomacji, polityki, biznesu, nauki, kultury i służb mundurowych.
24.02.2020
Więcej artykułów poświęconych Gdańskowi znajdziesz na stronie głównej gdansk.pl
Spotkanie Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce odbyło się w Domu Uphagena
Spotkanie Stowarzyszenia Konsulów Honorowych w Polsce odbyło się w Domu Uphagena
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Noworoczne uroczystości Stowarzyszenia Konsulów Honorowych nawiązują do blisko 100-letniej tradycji styczniowych spotkań w wielkim salonie Domu Uphagena, podczas których znaczący gdańszczanie rozprawiali o rozwoju i przyszłości miasta oraz dzielili dywidendy będące efektem gospodarczych osiągnięć. Bogate i wielowiekowe są również tradycje konsulów honorowych w Gdańsku. Funkcje te piastowali zwykle znani mieszczanie i kupcy. Zaczęło się od placówki francuskiej założonej za czasów Zygmunta III Wazy. W ślady Francuzów poszły Niderlandy i Szwecja.

Konsulów honorowych prowadzących działalność w Trójmieście stale przybywa. Dziś jest ich blisko 30. W ostatnich latach dołączyli do tego grona przedstawiciele Seszeli, Turcji, Malty, Luksemburga i Bułgarii.

Stowarzyszenie Konsulów Honorowych w Polsce prowadzi działalność od 1998 roku. Siedzibą SKHwP jest Dom Uphagena w Gdańsku. 

 

Magdalena Pramfelt - Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku
Magdalena Pramfelt - Honorowy Konsul Generalny Szwecji w Gdańsku
fot. Anna Rezulak / KFP

 

Z przedstawicielami korpusu dyplomatycznego w poniedziałek, 24 lutego, w Domu Uphagena spotkali się m.in. prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, dyrektor Muzeum Gdańska Waldemar Ossowski, europoseł Janusz Lewandowski oraz posłanki Henryka Krzywonos-Strycharska i Barbara Nowacka.

Podczas wydarzenia odbyła się prezentacja publikacji książkowej pt. „Dzieje przedstawicielstw Królestwa Danii w Gdańsku i Gdyni” (Wydawnictwo Bernardinum). Praca zbiorowa autorstwa prof. Arnolda Kłonczyńskiego, Piotra Paluchowskiego, Jana Daniluka i Jana Wołuckiego omawia stosunki polityczne, społeczne i gospodarcze pomiędzy Królestwem Danii a Gdańskiem (i szerzej regionem pomorskim, Polską) na przestrzeni od wczesnego średniowiecza po czasy najnowsze. Znajdziemy w niej m.in. informacje o wszystkich wysłannikach królów Danii do Gdańska i notki biograficzne stałych przedstawicieli (konsulów), których od 1625 roku w Gdańsku i Gdyni było czterdziestu dziewięciu. Patronat nad tym dziełem objął Duński Instytut Kultury. Wstęp napisał ambasador Ole Egberg Mikkelsen, teksty z łaciny tłumaczył ksiądz biskup prof. Julian Wojtkowski, a recenzję naukową przygotował prof. Sławomir Kościelak.

za KFP

 

TV

Koalicja Obywatelska podsumowała swój sukces wyborczy