Portal Miasta Gdańska
PL | EN | DE

Dom Harcerza. Zobacz najciekawsze filmy mijającego roku

W ciągu trzech dni, od niedzieli 27 grudnia do wtorku 29 grudnia, w Domu Harcerza zaprezentowane zostaną najważniejsze i najgłośniejsze pozycje światowego kina. O Filmowym Podsumowaniu Roku - III Przeglądzie Ambitnego Kina opowiada Anna Kądziela-Grubman, prezes Stowarzyszenia Hamulec Bezpieczeństwa i pomysłodawczyni projektu.

Dom Harcerza. Zobacz najciekawsze filmy mijającego roku
A
A
data publikacji: 26 grudnia 2015 r.

Kadr z obsypanego nagrodami filmu dokumentalnego Sól ziemi, autorstwa Wima Wendersa i Juliano Salgado.
Kadr z obsypanego nagrodami filmu dokumentalnego Sól ziemi, autorstwa Wima Wendersa i Juliano Salgado.
Materiały prasowe

Agata Olszewska: Jaki, Pani zdaniem, był mijający właśnie filmowy rok?

Anna Kądziela-Grubman: - Ten rok, podobnie jak ostatnie, przyniósł bardzo dużą liczbę ciekawych autorskich filmów. W kinie polskim był to rok młodych twórców i debiutantów ale także i międzynarodowych sukcesów. „Ida” Pawła Pawlikowskiego zdobyła Oskara w kategorii Najlepszy Film Europejski, dwa inne polskie dokumenty („Joanna” Anety Kopacz i „Nasza klątwa” Tomasza Śliwińskiego, przyp. red.) były do niego nominowane, a Małgorzata Szumowska zdobyła Srebrnego Niedźwiedzia na Berlinale filmem „Body/Ciało”. Ten obraz będzie można również zobaczyć na naszym przeglądzie.


Jaka idea przyświeca Filmowemu Podsumowaniu Roku?

- Podsumowujemy wszystkie dziedziny życia, również te filmowe. Od lat obserwuję rankingi najlepszych filmów, które co roku ukazują się w mediach branżowych, od rodzimego magazynu Kino poprzez zagraniczne serwisy i gazety jak m.in. Variety, Indiewire, Empire, Movie Maker Magazine. Pod koniec roku chciałoby się przypomnieć część z tych ważnych tytułów, a nasze Filmowe Podsuwanie daje właśnie taką możliwość. To szansa na nadrobienie filmowych zaległości oraz zobaczenie, moim zdaniem, obowiązkowych pozycji roku na dużym ekranie. Jest to też okazja żeby spojrzeć na te filmy przez pryzmat innych pozycji w skali roku, pokusić się o własne przewartościowanie rankingów.


Co w takim razie zobaczymy w ciągu tych trzech dni festiwalowych? Przeważa Polska czy świat?

- Zobaczymy łącznie osiem tytułów. Będą to filmy polskie i zagraniczne, zarówno fabuły jak i filmy dokumentalne. Zaprezentujemy przede wszystkim zwycięzców najważniejszych festiwali filmowych minionego roku. Nagrodzone Złotym Niedźwiedziem na Berlinale „Taxi Teheran” w reż. Jafara Panahi to paradokument opowiadający o współczesnym Iranie. Wspomniane już „Body / Ciało” Małgorzaty Szumowskiej będzie jedyną polską pozycją w tegorocznym podsumowaniu. Pokażemy też „Złotą Palmę” z tegorocznego Festiwalu w Cannes, „Imigrantów” w reż. Jacques Audiard’a czy nominowane do Oskara w kategorii filmów nieanglojęzycznych zwariowane argentyńsko-hiszpańskie „Dzikie historie” Damiána Szifrona.

Czy na jakieś produkcje warto zwrócić szczególną uwagę?

- Polecam dokumenty. Pierwszy to przepięknie sfotografowany i poruszający dokument Wima Wendersa „Sól ziemi”, obsypany w tym roku wieloma nagrodami w Cannes i San Sebastian, zwycięzca „dokumentalnych” Cezarów oraz Oscarowy dokument „Citizenfour” Laury Poitras opowiadający o największym współczesnym skandalu politycznym w Stanach Zjednoczonych i łamaniu praw przez agencje bezpieczeństwa. Formą pośrednią między fabułą a dokumentem jest nowozelandzki mockument o wampirach „Co robimy w ukryciu”, opowiadający o grupie filmowców realizujących film o wampirach i przyglądającym się ich nocnemu życiu. Film był zdecydowanym faworytem publiczności na tegorocznych festiwalach w Toronto, Warszawie czy Sopocie, gdzie zdobył Nagrodę Publiczności.

Wim Wenders w czasie realizacji Soli ziemi.
Wim Wenders w czasie realizacji Soli ziemi.
Materiały prasowe


Mówimy o tym, co na Przeglądzie zobaczymy. Czy są może pozycje, których jednak zabraknie?

- Ze względów technicznych nie możemy zaprezentować „Młodości” Paolo Sorrentino, nagrodzonego w ubiegłym tygodniu Europejską Nagrodą Filmową. Na ten film mogę zaprosić w połowie stycznia do Teatru na Plaży w Sopocie. Wszystkie najważniejsze osiągnięcia kinowe z całego roku nie zamykają się oczywiście w ośmiu tytułach. Tę liczbę narzucają nam warunki organizacyjne. Dobrze byłoby zaprezentować dziesięć tytułów, optymalnie szesnaście. Wówczas można poszerzyć klucz doboru filmów.


Jak Pani wspomniała, na Przeglądzie zobaczymy osiem filmów. Jakie mieli Państwo kryteria wyboru? Dlaczego akurat te tytuły, a nie inne znalazły się w programie?

- Klucz doboru filmów wynika z samych założeń programowych przeglądu. Pokazujemy filmy kina autorskiego, które w ciągu roku prezentowane są głównie w małych kinach studyjnych. Nie jest łatwo zawęzić krąg filmów do kilku najlepszych w skali roku, stąd przede wszystkim klucz filmów nagrodzonych na najważniejszych festiwalach filmowych jak Cannes, Sundance, Berlin i Wenecja, nominowanych i nagrodzonych do Oskara - tu przede wszystkim wybieramy filmy nominowane w kategorii filmów nieanglojęzycznych i dokumentów czy też Europejskie Nagrody Filmowe - nasz odpowiednik amerykańskich Oskarów. Nie zapominamy też o nagrodach, które na każdym festiwalu przyznaje publiczność. Często krytycy i filmowcy inaczej oceniają film niż widzowie.


Podczas Przeglądu zorganizowany zostanie plebiscyt publiczności - jak będzie on wyglądał?

- U nas widzowie też będą mogli ocenić filmy, które im zaproponowaliśmy w filmowym podsumowaniu. Po każdym seansie będą mogli ocenić film w skali od 1 do 5 i sami dokonać pewnego wartościowania i rankingu filmów przeglądu.Program Filmowego Podsumowania Roku - III Przeglądu Ambitnego Kina:


Niedziela, 27 grudnia

- godz. 14.45 - „Citizenfour”, reż. Laura Poitras, Niemcy/USA/W.Bryt., 2014, 114 min.

- godz. 17 - „Body/Ciało”, reż. Małgorzata Szumowska, Polska, 2015, 89 min.

- godz. 18.45 - „Timbuktu”, reż. Abderrahmane Sissako, Francja, 2014, 100 min.

- godz. 20.30 - „Dzikie historie”, reż. Damián Szifrón, Argentyna/Hiszp., 2014, 122 min.


Poniedziałek, 28 grudnia

- godz. 18 - „Taxi-Teheran”, reż. Jafar Panahi, Iran, 2015, 82 min + pokaz krótkich metraży z MFFA 2015;

- godz. 20 - „Imigranci”, reż. Jacques Audiard, Francja, 2015, 110 min.


Wtorek, 29 grudnia

- godz. 18 - „Co robimy w ukryciu”, reż. Jemaine Clement, Taika Waititi, Nowa Zelandia, 2014, 86 min + pokaz krótkich metraży z MFFA 2015;

- godz. 20 - „Sól ziemi”, reż. Juliano Salgado, Wim Wenders, Brazylia, Francja, Włochy, 2014, 110 min.


Projekcje odbywają się w Domu Harcerza (Gdańsk, ul. Za Murami 2/10). Bilety: normalny 12 zł, ulgowy (uczniowie, studenci, emeryci) 10 zł, karnet na 5 filmów: 40 zł.


-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora
-
Agata Olszewska (0)
www.gdansk.pl
agata.olszewska@gdansk.pl
więcej tekstów autora